Bugun...30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN
Tarih: 30-08-2017 10:48:01 + -


Türk'ün şanlı zaferi olan 30 Ağustos Zafer Bayramı yurdumuzda coşkuyla kutlanıyor.

facebook-paylas
Tarih: 30-08-2017 10:48

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

Emperyalist devletler tarafından Türk Milleti esir edilmek istendi. Osmanlı’nın toprakları parçalanarak sömürgeci devletler tarafından yeraltı ve yerüstü kaynakları ele geçirilmek istendi. Fakirlik ve sefalet içindeki millet, topraklarını korumak ve düşmanın işgali altında yaşamamak için mücadele ederek direndi. 30 Ağustos 1922 tarihinde Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları, millete reva görülen sömürge, işgal ve esaret zihniyetini kabul etmeyerek şanlı tarihimize yeni bir sayfa açmıştır.

 

Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan beri mazisi yiğitlik ve başarılarla dolu olan Türk Milletinin en belirgin karakteristik özelliği bağımsızlıktır. Onuruna, toprağına, bayrağına ve ezanına bağlı olan millet, yokluk ve sefaletine rağmen büyük bir kahramanlık örneği sergileyerek destanlaşmış, mağdur ve mazlum milletlere örnek olmuştur.

 

Sömürgeci emperyalist devletlere karşı imanından aldığı güçle milletin her ferdi büyük bir direniş örneği sergilemiştir. Milletin Anadolu topraklarındaki varlığına son vermeyi düşünen sömürgeciler, hiç beklemedikleri bir kahramanlıkla karşılaşarak şaşkına dönmüşlerdir. İstikbal ve istiklaline düşkün olan bu millet, topraklarına ve varlığına göz diken sömürü ve işgal zihniyetini tarihin karanlık sayfalarına gömmüştür.

 

MEKTUP EDEBİYAT HABER MERKEZİ / ÖZEL HABER

Bu zafer, milletin yeniden birliğini, dirliğini sağlamanın başarısıyla dünyaya önemli mesajlar vermiştir. Aynı sömürü zihniyeti bugünde varlığını devam ettirmekte ve milletin arasına nifak tohumları ekerek birbirinden koparmaya, maneviyatını parçalayarak savaş alanında yapamadıklarını gizli ittifaklarıyla gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Ezanımıza, maneviyatımıza, bayrağımıza ve toprağımıza yönelik bu düşünceleri ilelebet bertaraf etmek boynumuzun borcudur.

 

30 Ağustos 1922 tarihli bağımsızlık zaferinin, Türk Milletinin tarihinde unutulmaz bir yeri ve anlamı var. Bu zafer Türklerin bağımsızlığına ne kadar düşkün olduğuna işaret eder. Bu unutulmaz zafer milli birliğimizin önemini göstermesi açısından önemlidir. Bu zaferi bu şekilde anlamak ve çocuklarımıza ve gençlerimize de bunu anlatmak zorundayız. Topraklarımızda yazılmaya çalışılan yeni senaryolara karşı uyanık olmak, tedbir almak ve şuurlu olabilmek için bu zaferleri hiç unutmamalıyız.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Mektup Edebiyat Dergisi olarak 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyoruz.  Sömürgeci düşman işgaline son vererek bu toprakların bizlere vatan olmasını sağlayan şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi de şükran ve minnet borçluyuz. Milletimizin şanlı zaferiyle elde edilen 30 Ağustos Zafer Bayramını yürekten kutluyoruz. 

 
Kaynak: Mektup Edebiyat

Editör: Mehmet Karakoyunlu

Bu haber 665 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI