Bugun...Batı Trakya Türk Edebiyatı
Tarih: 03-03-2017 13:48:43 + -facebook-paylas
Tarih: 03-03-2017 13:48

Batı Trakya Türk Edebiyatı

* Yunanistan'daki Türklerin yaşadığı bölgeye Batı Trakya, bu yörede Türklerin oluşturduğu edebiyata da Batı Trakya Türkleri Edebiyatı denilmektedir.

* Batı Trakya Türkleri edebiyatı, bu edebiyatın kendi iç dinamiğinden çok dış etkilere bağlı olarak bölümlere ayrılabilir.

Osmanlı dönemi, 14. yüzyılda bu yörenin fethedilmesiyle başlar. Tarihçi Selanikli Mustafa gibi birçok ünlü, bu topraklarda doğar.

* Özellikle 20. yüzyılda Selanik önemli bir kültür merkezi olur. Çocuk Bahçesi, Genç Kalemler gibi milli edebiyata hız veren dergiler bu kentte çıkarılır.

* Bu topraklarda doğup daha sonra çağdaş edebiyatımıza ülkemizde hizmet veren pek çok edebiyatçımız vardır. Aka GündüzNazım HikmetPertev Naili BoratavTahsin BanguoğluNecati Cumalı gibi.

* Lozan Antlaşmasından sonra edebiyatları duraklamaya girmiştir. Ancak, gazete ve dergi yayıncılığı canlıdır. Birçok dergi ve gazete yayımlanır.

* Bu dönemde Mehmet Hilmi, Mehmet Arif gibi yazarlar, özellikle Türkler'in durumunu dile getiren eserleriyle dikkat çekerler.

* 1960-1980 yılları arasında edebiyatta ciddi açılımlar görülür. Batı Trakyalı Türk öğrenciler, ülkemizde öğrenim görmeye başlar. Geri dönen bu öğrenciler, Yunanistan'daki Türk edebiyatına yeni eğilimler sokarlar. Halk bilimi ve dil bilimi alanlarında çalışmaları yanında çocuk edebiyatının en önemli öncüsü sayılan Asım Haliloğlu, çocuk masal ve öyküleriyle dikkat çeker.

* Bu edebiyatın konularını Türklerin gördüğü baskılardan doğan sorunlar, tedirginlikler, göç, eğitim... oluşturur. Buna rağmen çocuk edebiyatının neşeli, güler yüzlü bir görünümü vardır. Halk edebiyatı da efsanemasalmanitürküatasözü... geleneğini canlı bir biçimde sürdürmektedir.

* Bu edebiyatta Ali Rıza Saraçoğlu, Hüseyin Malum, Rahmi Ali, Hüseyin Alibabaoğlu, Tevfik Hüseyinoğlu, Abdurrahim Dede, Mustafa Tahsin, Naim Kâzım, Refika Nazım, Salih Halil, Mehmet Çolak, Kadir Ali gibi yazarların da anılması gerekir.

https://www.turkedebiyati.org/bati-trakya-turk-edebiyati.html

Batı Trakya Türkleri Edebiyatı

1911 yılında Ömer Seyfettin ve arkadaşları Türk dilinin sadeleşmesi yolunda Genç Kalemler dergisini bu topraklarda, Selanik’te, çıkarırlar. Ayrıca Selanik denince Atatürk akla gelir. Çünkü Atatürk burada doğmuştur. Batı Trakya Türkleri edebiyatında kültür sanat dergileri önemli bir rol oynar. Çocuk hikâyeleri, çocuk şiirleri, çocuk dergileri, çocuk edebiyatını canlı tutmuştur. Didaktik tarzda şiirler yazılıştır. Batı Trakya Türkleri edebiyatı şairlerinden bazıları gelenekçi şiiri devam ettirirken bazıları da serbest tarzda yazmışlardır. Aynı zamanda Yunan edebiyatından özgürlük şiirlerini de Türkçeye çevirmişlerdir. Bu edebiyatta ele alınan konu topluma hakim olan sosyal huzursuzluktur. Çünkü bu bölgede Lozan Antlaşması’ ndan beri topluma uygulanan bir baskı vardır.

Mehmet Hilmi (1902–1931)
Batı Trakya Türklerinin haklarını korumak için mücadele etmiştir. Yeni Ziya, Yeni Adım gazetelerini çıkarmıştır. Gözlemci bir yazardır. Öykülerinde psikolojik tahlillere yer verir. Aynı zamanda öykülerinde sürgün edlidiği yerleri de anlatmıştır. Batı Trakya Halk edebiyatı ürünlerini Batı Trakya Türk Folklorü ve Batı Trakya Manileri adlı eserinde bir araya getirmiştir.
Abdülhalim Dede
Batı Trakya Türklerinin sözlü edebiyat ürünlerini bilimsel yöntemlerle ortaya koyarak incelemiştir. Balkanlarda yaşayan
Türklerin sorunlarını da dile getirmiştir.
Eserleri
Rumeli’de Bırakılanlar, Batı Trakya’da Türk Folklorü, Balkanlarda Türk İstiklâl Hareketi, Batı Trakya Türkleri, İlhanlı Destanı

http://www.bilgicik.com/yazi/bati-trakya-turkleri-edebiyati/
Kaynak: http://www.bilgicik.com/yazi/bati-trakya-turkleri-edebiyati/

Editör: Çelebi Öztürk

Bu haber 941 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Batı Trakya Türk Edebiyatı Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI