Bugun...'Hem Hızlı Okumak, Hem de Okuduğumu Anlamak İsterim' Diyenlere 7 Mucizevi Tavsiye
Tarih: 25-07-2017 12:27:48 Güncelleme: 25-07-2017 12:32:48 + -facebook-paylas
Tarih: 25-07-2017 12:27

'Hem Hızlı Okumak, Hem de Okuduğumu Anlamak İsterim' Diyenlere 7 Mucizevi Tavsiye

Aden Kahyaoğlu

 

Fakat detaylı bir makalenin karmaşık kelimeleri arasında yolunuzu bulmaya çalışmak, bazen çok büyük zaman kaybı olabilir, zihninizi ve gözlerinizi yorabilir. Hem hızlı okumak, hem de okuduğunuzu anlamak istiyorsanız Mental Floss'tan sizler için derlediğimiz bu 7 madde size çok şey kazandıracak.

Bir filmin fragmanını önceden görmek, konu hakkında bilgi verir. Filmden ne beklemeniz gerektiğini daha iyi bilirsiniz. Aynı şekilde bir metne okumadan önce göz atmak da, okuyacağınızı çok daha kısa sürede anlamanızı sağlar. Kitaba göz atmak için başından sonuna tarayın; başlıklara, alt başlıklara, koyu veya büyük yazılan kısımlara dikkat edin. Büyük resmi anlamak için ise giriş ve sonuç paragraflarına odaklanın. Cümleler arasındaki bağlantıları görmeye çalışın, gördüğünüz resimleri inceleyin ve yazarın metni nasıl inşa ettiğini anlamaya çalışın.

Aynı şekilde okumak üzere olduğunuz materyal çeşidine göre kendinize bir plan yapın. Okuyacağınız eser daha çok yasal veya bilimsel ise, bazı kısımları roman veya dergi okuduğunuz zamankine göre daha yavaş ve daha dikkatli okumalısınız.

3. Dikkatli olun.

 

Okuma hızınızı arttırmak için, gözlerinize dikkat etmelisiniz. Birçok insan her beş kelimeden üçünü okuma yoluyla hızlı okuyabiliyor. Tek tek bütün kelimeleri okumak yerine gözlerinizin tarama yaparcasına hareket etmesini sağlayın. Her beş kelimeden üçünü okuyun. Bu şekilde ilk ve son kelimelerden ziyade, kelime öbeklerine odaklanmış olacaksınız.

 

Dartmouth Üniversitesi Akademik Beceriler Merkezi'ne göre, öğrencilerin makalelerin veya ders kitaplarının her bir bölümünü okuması tamamen eskide kaldı. Gerçekten aşırı derecede önemli bir kısım okumadığınız sürece, amacınızla uygun olmayan kısımları geçebilirsiniz. Seçerek okumak, okuduğunuz metnin esas noktalarını anlamanızı sağlayacaktır.
6. Özet yazın.

Bir metne stratejik yollarla yaklaşmak, aktif bir şekilde okumak ve verimli bir şekilde özetlemek pratik gerektirir. Okuma hızınızı geliştirmek istiyorsanız, bir dakika içerisinde kaç kelime veya kaç sayfa okuduğunuzu test edin. Hızınızda ilerleme oldukça, anlama seviyeniz üzerine yoğunlaşın.
Kaynak: https://onedio.com/haber/-hem-hizli-okumak-hem-de-okudugumu-anlamak-isterim-diyenlere-7-mucizevi-tavsiye-777446

Editör: Kürşat Kafkaslıoğlu

Bu haber 734 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI