Bugun...Kadir Çolak İle Röportaj
Tarih: 14-03-2017 15:42:45 Güncelleme: 27-07-2017 11:22:45 + -


Tiyatro ve sinema sanatçısı Kadir Çolak ile sizler için Genel Yayın Yönetmenimiz Çelebi Öztürk konuştu.

facebook-paylas
Tarih: 14-03-2017 15:42

Kadir Çolak İle Röportaj

KADİR ÇOLAK İLE RÖPORTAJ

 

Tiyatro ve sinema sanatçısı Kadir Çolak ile tiyatro ve sinema üzerine konuştuk. Mektup Edebiyat, Eğitim, Kültür-Sanat ve Düşünce Dergisi adına yaptığımız röportajda Kadir Çolak’ı tanımaya çalıştık. Kadir Çolak kim mi? Buyurun Kadir Çolak ile sanat yolculuğuna…

KONUŞAN: Çelebi ÖZTÜRK

Ç. ÖZTÜRK: Kadir Çolak kimdir? Bize kendinizi tanıtır mısınız?

KADİR ÇOLAK: 1965 yılında Adana Ceyhan ilçesinde doğdum. İlkokul yıllarında çok hareketliydim. Bu nedenle öğretmenlerim okul tiyatrosunda çocuk rolü verdile. 1972 yılında çıktığım tiyatro sahnesinden bir daha inmedim. Ortaokula geçtiğimde okulun tiyatro kolu başkanlığına seçildim. Okuldaki tiyatroya yeni bir anlayış getirdim. Yani daha profesyonel ve güncel oyunlarla klasik okul tiyatrosu görüntüsüne son verdim. Böylece okul tiyatrosunun halka açılmasını sağladım. Ayda bir defa halka gösteri yapmaya başladık. Daha sonraki aşamada birkaç arkadaşımla bir araya gelerek okul dergisi çıkarmaya başladım. Bütün imkansızlıklara rağmen bunu çıkarmayı başarmak büyük bir mutluluktu. Lise yıllarımda Adana’da profesyonel olarak tiyatro ile uğraşmaya başladım.  Ancak Adana bana dar geliyordu. Soluğu İstanbul’da aldım. Duayen sanatçı Enis Fosforoğlu ile tanıştım. Ondan tiyatro konusunda eğitici bilgiler aldım. Yeniden Adana’ya döndüm. Yaşadığım kasabada tiyatro kurdum. Oyuncularım kasabanın halkı idi. Bir an da halkın sevdiği, onları güldüren bir isim haline gelmiştim.  Sonraki yıllarda kasabamdan çıkarak Adana’ya yeniden döndüm. Özel tiyatrolarda yazar, yönetmen ve oyuncu olarak çalışmaya başladım. Fakat bazı huzursuzluklar başlayınca oyunculuğu bırakıp yeniden kasabama döndüm. Okuduğum okululun Okul Aile birliği Tiyatrosunu kurarak fakir öğernciler yararına oyunlar oynamaya başladım. Üşüyen öğrencilere kazak, mont, bol aldığım zaman benden mutlusu yoktu. Burada uzun yıllar çalıştım. Ancak buralar bana dar geliyordu. Gönlüm, sanatımı büyük şehirlerde icra etmemi istiyordu. Bu hevesle yeniden Adana’ya döndüm ve özel tiyatrolarda çalışmaya başladım.

1991 YILI TRT 1 AHMET HAMDİ BEY VE AİLESİ (AHMET HAMDİ VE OGULLARI) OSMAN F SEDEN İN YÖNETTİĞİ DİZİ DE SERDAR GÖKHAN İLE

 

Ç. ÖZTÜRK: Toplum ve eğitim gönüllülerinden oluşan bir ekip kurdunuz. Bunu anlatır mısınız?

KADİR ÇOLAK: Evet, özel tiyatrolarda tutunamadım. Ayak oyunları çok oluyor. Bende bu ayak oyunlarına gelemiyorum. Bu nedenle toplum ve eğitim gönüllülerinden oluşan bir ekip kurdum. Bu ekibimle huzurevleri, kanser hastaları, şehit yakınları, gaziler ve morala ihtiyacı olan vatandaşlara oyunlar oynamaya başladık. Onlara moral ve motivasyon kazandırmayı amaçlıyorduk. Bu ekip kısa sürede kendini tanıtarak Adana’da yer buldu. Sanat camiasında tanında ve kabul gördü. Hâlâ bu ekibimle birlikte çalışmaya devam ediyorum.

Ç. ÖZTÜRK: Birde sinema deneyiminiz var. Biraz anlatır mısınız?

KADİR ÇOLAK: 1991 yılıydı. Usta yönetmen Osman F. Seden’in çağrığı ile TRT’de yayınlana ve Serdar Gökhan’ın başrolünü oynadığı ‘Ahmet Hamdi Bey Ailesi’ dizisinde Ziraat Mühendisi olarak kamera karşısına geçtim. Bu defa da sinema tutkum başladı. Akdeniz Bölgesine gelen sinema çekimlerinde ufak roller verilmeye başlandı. Bir yandan da senaryo yazmaya devam ettim. Kafamda hep şunu kurdum; bir gün yazdığım senaryoları mutlaka filme çekecektim. Yine benim gibi oyuncu olan Nevzat Hatipoğlu ile beraber ‘Babam Benim’ isimli bir hikayeyi senaryolaştırdık.

Ç. ÖZTÜRK: Peki, bu senaryoyu filme çekebildiniz mi? Anlatır mısınız?

KADİR ÇOLAK: İnşallah çekeceğiz. Senaryoyu alıp İstanbul’a gittim. Yeçilçamın gülen yüzü efsane aktör Engin Çağlar ile tanıştım. Senaryoyu kendisine okuttum. Sayın Çağlar, senaryoyu beğendi. Birlikte Action Yapım’a gittik. Film Yapım Şirketinde gerekli alt yapı çalışmaları yapıldı. Filmin Yönetmenliğini Engin Çağlar üstlendi. Çekime hazır hale getirildi.

Ç.ÖZTÜRK: Peki, sonra ne oldu? Film çekilecek mi?

KADİR ÇOLAK: Mutlaka çekilecek, ama bazı pürüzler ortaya çıktı. Bunların giderilmesi için uğraşıyoruz. Senaryo beğenildikten sonra ve yapımcı şirkette bulunduktan sonra filmin çekilmemesi için bir neden yok.

Ç. ÖZTÜRK: Başka hangi hikayeleri senaryolaştırdınız?

KADİR ÇOLAK: Kaymakam Kenan, İki Damla gözyaşı, Madalya, Babam Benim adlı çekilecek filmlerin senaryolarını yazdım.

Ç.ÖZTÜRK: Okuyucularımız için sizi biraz daha tanımak istiyorum. Kadir Çolak, oyunculuğun ve yazarlığın dışında başka hangi sanatlarla uğraşıyor?

KADİR ÇOLAK: Serbest tarzda şiirler yazıyorum. Şiir yazmayı çok seviyorum. Hayatımın bir parçası. Adana’da yayınlanan pek çok antoloji kitaplarında çok sayıda şiirlerim yer aldı. Bundan büyük mutluluk duyuyorum.

Ç. ÖZTÜRK: Şiirleriniz ilgi gördü mü? Okuyucu benimsedi mi? Anlatır mısınız?

KADİR ÇOLAK: Evet, ilgi gördü. Papatya isimli şiirim Türk Sanat Müziği formatında, Feride ve Ey Nazlı Çiçek adlı şiirlerim Türkü formatında bestelendi. Şiirlerimin bestelenmesi beni hem yüreklendirdi hem de çok mutlu etti.

Ç. ÖZTÜRK: Sanatçılar zor evlenir! Aile hayatları genelde zor geçer. Sizin aile hayatınız nasıl? Biraz bahseder misiniz?

KADİR ÇOLAK: Hülya Hanım ile çok iyi anlaşıyoruz. Beni destekliyor. Zaten başarımı eşimin desteğine borçluyum. Gereksiz kıskançlıklarla hem sanat hayatımı hem de evlilik hayatımı buhrana çevirmedi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Alperen isminde bir oğlum ve Ayyüce adında bir kızım var. Sanat ve evlilik hayatını birlikte götürebilen ender insanlardan biriyim sanıyorum.

Ç. ÖZTÜRK: Kadir Bey, zaman ayırıp röportaja katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. Sanat hayatınızda başarılar diliyorum. İnşallah bekleyen filmleriniz çekilir, bizde sizi perdede izleme imkanı buluruz.

KADİR ÇOLAK: Bana bu imkanı verdiğiniz şahsınızda Mektup Edebiyat Dergisine çok teşekkür ediyorum. Bende size başarılar diliyorum.

                         

                         

                         

 
Kaynak: Çelebi Öztürk

Editör: Kürşat Kafkaslıoğlu

Bu haber 862 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER RÖPORTAJ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI