Bugun...SEZGİN BURAK’IN ÖLÜMSÜZ ESERİ TARKAN DÖNÜYOR!
Tarih: 31-12-2017 11:52:42 + -


İlk olarak 1967 yılında Hürriyet gazetesinde yayınlanmaya başlayan, bir süre ara verildikten sonra 1970’li yıllarda yeniden yayınına devam edilen etmiş Sezgin Burak’ın ölümsüz eseri Tarkan, şimdilerde yeniden canlanma çabasında.

facebook-paylas
Tarih: 31-12-2017 11:52

SEZGİN BURAK’IN ÖLÜMSÜZ ESERİ TARKAN DÖNÜYOR!

1978 yılında hayata gözlerini yuman Sezgin Burak, Türk sinemasında klasikleşen Ağrı Dağı Efsanesi ve Tarkan gibi filmleri resimleyerek Hürriyet gazetesinde yayınlamıştı. Sezgin Burak’ın yarattığı karakterler yıllarca Türk okurları tarafından ilgiyle takip edilmişti. Tarkan filmi uzun yıllar seri halde Türk sinemasında yayınlanmış ve büyük ilgi görmüştü.

 

Sezgin Burak’ın yarattığı unutulmaz karakterlerden bazıları şöyle; 1964 yılında Bizimkiler (Hüdaverdi) adlı sevilen bant karikatür tipi, İtalya’da El-Cougar isimli western (kovboy) kahramanını, İtalyan bir ressamla beraber Kolosso adlı bir çizgi kahramanı ve Tarkan, Çoban Çantası, İnce Memed ve Ağrı Dağı Efsanesi romanlarının resimlenerek Hürriyet gazetesinde yayınlanması…

 

Sezgin Burak’ın oğlu Tan Burak, babasının ünlü çizgi roman karakteri Tarkan’ı yeniden yayınlamak üzere harekete geçti. Tarkan’ın hangi tarihten itibaren hangi maceralarının yayınlanması gerektiğini Tarkan dostlarına soran Tan Burak, tarkan.com.tr isimli site de okuyucuları için anket düzenledi.

 

“TARKAN'ın maceralarını yeniden yayınlamak için yola çıkmak üzereyiz. Hedefimize ulaşmak için sizlerden gelecek istek ve öneriler bizim için önemlidir” diyen Tan Burak’ın “yayın projesinin detayları netleştiğinde seçilen yayın formatı, başlama tarihi ve periyodu hakkında okuyucuya bilgi verileceğini” belirtiyor.

 

Mektup Edebiyat Dergisi olarak, biz de Tarkan dostlarına seslenmek istiyoruz. Tarkan dostları, tarkan.com.tr isimli web siteyi ziyaret ederek ankete katılsınlar. Bu çok önemli. Çünkü Tarkan’ın hangi formatta yayınlanacağı ve pek çok konu bu ankete bağlı. Eğer Tarkan’ın seviyorsanız ve yayınlanmasını istiyorsanız ankete katılarak görüşlerinizi belirtiniz.

 

Resim kaynağı: tarkan.com.tr
Kaynak: tarkan.com.tr

Editör: Mehmet Karakoyunlu

Bu haber 4460 defa okunmuştur.

hasan hüseyin güldöğdü / 01-02-2018 10:39:00

yeniden yanlanmasını bizzat çok isteriz benim çoçukluğum bu dergiyle ve haftalık olarak biriktiririm. gümüş eğer viking kanı marsın kılıcı altın madalyon buserilerin hepsini biriktirmiştim.ve yeşilçamdadda zevkle ve izliyorumkartaltibetin canlandırdığı tarkan serisini.yeniden kitapolarak çıkması veya yayınlanması çok güzel bir olay olur.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI