Örnek HTML sayfası
Bugun...


Ali KAYBAL


Facebookta Paylaş

ÖVGÜLER PARA ETMEZ!
Tarih: 01-10-2018 07:59:00 Güncelleme: 01-10-2018 07:59:00


     Refi Cevat Ulunay, bir gün Süleyman Nazif’e sormuş;

 • Sizce Eşref mi büyük Nefi mi?
 • Eşref
 • Nasıl olur üstadım?
 • Nefi’nin yüz beyitle göğe çıkardığını, Eşref bir beyitle yerin dibine batırır.

 

     Övgü uzun bir iş. Hiciv için bir kelime yetebiliyor. Bir kayayı bin bir zahmetle bir tepenin üzerine çıkarıyorsunuz. Birisi geliyor bir tekme vuruyor. Haydi!  Bütün zahmet boşa gidiyor.

     Bütün çaba bir tekmeyle geriye yıkılıyor. İnsanları övmek de bir kayayı bir tepeye çıkarmak gibidir. Sırtınıza alır taşırsınız. Yoruldum, hele bir dinleneyim diyecek olsanız. Vay halinize.

     Övgü işi amele işidir. Adam olanın övgüye ihtiyacı yoktur. Bilir ki övgünün içinde sıkıntı vardır. Sadî Şirazî; “Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, tenkid edin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.“ der.

     Olay bilgiyle alakalı. Olay dostlukla alakalı. Olay çıkar ilişkisiyle alakalı.  Olaya bir de inanç boyutundan bakarsanız yolunuz iyice dikleşir. Bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz; “Sizi övenlerin suratlarına toprak saçın. “ buyuruyor. Olay, övgücü insanın karakteriyle de ilgilidir.

     Övgünün içinde çıkarcılık da yatmaktadır demiştik. Bu gün seni öven yarın sana küfredebilir. Ali Zeynel Abidin (K.S.); “Bir kimse seni, sende olmayan niteliklerle överse, sen de olmayan kusurlarla da yerebilir. “ diyor.

     Övgü işi tutuculuktur. Övgü işi memleketçiliktir. Kendi memleketlisini buldu mu insan gayri sığdıramaz yere göğe. Keskinli ile Kırşehirli tutuşmuşlar böyle bir sohbete.

Keskinli der;

 • Hacı Ağam iyi.

Kırşehirli der

 • Neşet Ağam iyi.
 • Yok, Hacı Ağam iyi.
 • Yok, Neşet Ağam iyi.

Bu iddialı konuşmalar uzayıp gidiyor. Keskinli dayanamamış en sonunda,

 • Neşet ağam iyi olmasına iyi de, Hacı Ağam ondan azıcık daha iyi.

 

     Her zaman memleketlimiz öbüründen biraz daha iyidir. Asla üzerine toz kondurmayız.

     Eskiler onun için derler ki; “Hemşerin olsun da taştan topraktan olsun.” Hele bir de ters düşeceksin ki adamı mermer gibi oyarlar içine de bağ de koyarlar. “Bırak ya o adam mı “ dedi mi iş bitmiştir artık. Nuh der, peygamber demez artık.

     Övgü işi vıcık vıcık yağcılık kokar. Övgü işinde yalakalar sahne alır. Doğrucu adamların övgüyle mesafesi de uzaktır. Bu bir noktada övgü bekleyen insana da bağlıdır.  Kendi duymak istediklerine kulak verir. Kendi görmek istediklerini ön plana çıkarır.  W. Shakespeare bu düşünceyi teyit eder biçimde;

     “İnsanların kulağı güzel öğütlere kapalıdır da; dalkavuk sözlerine açıktır “ diyor.  Övgü çok tehlikeli bir maniveladır. Altına taktığınız insanı bir anda yardan uçurur. Onun eteklerini savurarak yürümesine zemin hazırlarsınız. O insanı kibirlendirirsiniz. Birini övmek, onun kibirlenmesine sebep olabilir. Kibir ise insanı felakete sürükler. Bir hadisi şerifinde Peygamber Efendimiz; “Din kardeşinden bir ihtiyacını isterken onu övmekle söze başlamayın. Böyle yapan onun belini kırmış olur.“ buyuruyor.

     Bu düşüncelerin ışığı altında bizi öven bize iyilik etmiş olmaz. Bizi arkadan hançerlemiş olur. Onun için övenlerin sözlerine itibar etmemek için kulaklarımızı tıkamak lazım.

 

Çöle dikilen gülün toprağı sulu olmaz

Yaradan’a inanan insanın kulu olmaz

Ulu çınarlar gördüm başları göğe değer

Kibir bürünmüş insan ne yapsa ulu olmaz.

                                                     Dermanî

 Bu yazı 8766 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
616 Okunma
576 Okunma
555 Okunma
548 Okunma
531 Okunma
473 Okunma
459 Okunma
378 Okunma
311 Okunma
302 Okunma
251 Okunma
236 Okunma
2622 Okunma
2214 Okunma
2155 Okunma
2086 Okunma
1959 Okunma
1933 Okunma
1875 Okunma
1817 Okunma
1778 Okunma
1727 Okunma
1710 Okunma
1693 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI