Bugun...


Ali KAYBAL


Facebookta Paylaş

VEFASIZLARA SÖZÜMÜZ VAR
Tarih: 01-07-2018 10:28:00 Güncelleme: 01-07-2018 10:28:00


       Vefa aslında bir anlaşmadır. Bir söz verip onu yerine getirmektir. Ve kökü İslam’dır. O da imandır.  İman, Allah ile yapılan bir anlaşma değil midir?  Amentü, ben iman ettim. Allah’a, meleklerine, kitaplarına… Kitabında ne diyor Yaradan ; “Ey iman edenler ! Bağlandığınız ahitleri yerine getiriniz.” (el maide- 1)

       Önce Yaradan’a olan vefa, sonra insanlarla yapılan akitler.  “Verdiğiniz sözü yerine getirin. Çünkü verilen söz sorumluluk getirir.” (isra - 34) buyuruluyor Kutsal kitabımızda. Sahabe de hep bu minval üzere yaşamıştır.

       Üç genç Hz. Ömer’in huzuruna girer. ” Babamızı öldürdü!” diyerek bir gençten şikâyetçi olurlar. Suçlanan genç de bu suçlamayı kabul eder. Cezası da idamdır. Genç bunu da bilmektedir. Bunun üzerine bir maruzatı olduğunu ve memlekete giderek halletmesi gerektiğini, kendisine 3 gün mühlet verilmesini, bunun için de yerine bir kişiyi bulacağını söyler.  Hz. Ömer de; “Sen buraların yabancısısın, sana kim kefil olur,” dedi. Bunun üzerine genç gözlerini topluluğun üzerinde gezdirir.  Amr ibni As’a gelince “ işte bu!“ dedi. Amr ibni As’da bunu kabul etti. 3. günün akşamı olmuş genç hâlâ ortada yok… Diğer gençlere diyet vermeyi teklif ederler. Gençler diyeti kabul etmeyerek “Babamızın kanı yerde kalmasın“ dediler. İşte bu anda genç çıkıp geldi.  Hz. Ömer o gence: “Gelmemek gibi bir maruzatın vardı, neden geldin,” diye sordu. Genç de, “Vefasızlık etti  demeyesiniz” diye geldim.  Amr ibni As’a, “sen niye kabul ettin dediklerinde,” o da “İnsanlık öldü mü “ demesinler cevabını verir. Bu olayları gören diğer gençler de davalarından vaz geçer. Bu sefer onlara bu sual tevdi edilir.

       “Biraz önce diyet istemediniz. Şimdi niye davanızdan vaz geçiyorsunuz,”

       “Merhametsiz insan kalmadı demeyesiniz diye.”

       Dostlara verilen sözler, anne ve babaya verilen sözler, millete verilen sözler, ülke adına verilen sözler,  hepsi de bir sorumluluğun gereğidir.

       Mevlana ile bitirelim yine sözlerimizi;

       “Dostlarını daima vefa ile hatırla,

       Arayan sen ol, bulan sen; tanıyan sen ol, kucaklayan yine sen,

       Kula vefası olmayanın, HAKK’A vefası olmaz. “

***

       Ne kadar garip insan, ne kadar kıymetli canı

       Heyhat, yere düşünce birini arayacaksın

       İhtişamı görünce unutursun imtihanı

       Düşeni görünce sen de hiç aldırmayacaksın.

 

       Hırsa bürünmüş ateş günü gelince sönüyor

       Dönme dolap gibidir dünya, durmadan dönüyor

       İmtihandır bu beyim, binen elbette iniyor

       Kimse binmesin diye belki kaldırmayacaksın. 

                                                                  Dermanî

 

 Bu yazı 5782 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI