Örnek HTML sayfası
Bugun...


Ali KAYBAL


Facebookta Paylaş

KADININ AHI!
Tarih: 31-05-2018 20:47:00 Güncelleme: 31-05-2018 20:47:00


       Şunu iyi bilmek gerekiyor ki hiç kimsenin ahı kimsede kalmıyor.

     Bir kadının ahını alacağına 120 kilometre hızla giden bir tırın altında kal daha iyi! Bu duvar yazısı tek başına bir anlam ifade etmez. Olayın kahramanları devreye girdiğinde bir önem kazanır. Bu söz bir erkeğin ağzından dökülüyorsa onda pişmanlık söz konusudur.

      Yalnız kalmıştır.

      Kendi yemeğini bile beceremiyor demektir. Yakası kirden kurtulmuyordur artık.

    Eğer bir kadının dudaklarından dökülmüşse vay o erkeğin haline. Yakasında kir olsa yine iyi. Zira aldatılarak onuru ve gururu incinmiş bir kadın söz konusudur. Şimşekler arka arkaya çakacak demektir. Bulutlar sel olup aşağı inecek demektir. Oluşan selin önünde artık durmak ne mümkün. Ne  bentler, ne setler dayanabilir bu akıntıya. Kim karşı duracak olsa göğsüne yediği darbeyle sırt üstü düşecek demektir. Bu selin güç kaynağı nedir? Hem aldatılmışlık, hem yuvası yıkılmışlık, hem de yavrusundan ayrılmışlık…

       Böyle bir kadının ahı, değil adamı dağları bile yere indirecek güçtedir. Olayın sadece zamana ihtiyacı vardır. Bu zaman içinde mayalanır tüm olumsuzluklar. Nereden geldiğini anlayamadığın öyle darbeler iner ki insanın feleği şaşar. Hani devenin üzerinde adamı kurt dalar mı? İşte öyle hadiseler vuku bulur. Filmlere konu malzemeler dökülür. Ah üstüne ah çekersin. Ah dedikçe ağyara oh dedirtirsin gayri.

       Kadını çaresiz kılarsınız, Kadını güçsüz olarak nitelendirirsiniz. Yetmiyormuş gibi bir de kötülük üstüne kötülük yaparsınız. Ama bilinmesi gereken bir şey var; “Alma maznunun ahını çıkar aheste aheste. “

       Bu ahlar başına bir çorap örer! İhanetle birlikte büyük bir bela çukuru açılmış olur. Yanlışlık üstüne yanlışlıklar işlenmeye başlar. İhanet edilen kişi ile birlikte ikinci bir kapı açılır. Bu ikinci kapı ikinci bir masrafı getirecektir. Bu masrafları karşılayabilmek için gayri meşru yollara sapacaksınız ister istemez. Artık ikinci bela çukuru da açılmış olur. Çaresizlik sizi saracak. Sardıkça sıkılacaksınız. Sıkıldıkça gayri meşru telafi yollarını artıracaksınız.

       Öyle bir zaman gelecek ki bakmışsınız ki çuvalın dibi delinmiş. Hızlı bir yuvarlanış dönemi başlar. İşinizden olursunuz. Çevrenizden olursunuz. Onurunuzdan, haysiyetinizden olursunuz.

       Elinizde beladan gayri hiçbir şey kalmamış. İhanet ettiğiniz eş mi? O sizden ayrılmakla zaten huzuru bulmuş olacaktır. Sizin de ahınız kar etmeyecek işte o zaman.  

       Nazım Hikmet bu insanlara şöyle sesleniyor; “Yürekli bir kadının başı, yüreksiz bir erkeğin omzuna ağır gelir.“

İnsan çiğ süt emmiştir çoğu zaman olur ham

Kendi sefayı sürer âleme de yükler gam

İhaneti görünce kapılır bir öfkeye

Vazgeçilmez duygudur içindeki intikam.

Dermanî

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu yazı 7180 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
351 Okunma
348 Okunma
333 Okunma
306 Okunma
291 Okunma
291 Okunma
278 Okunma
271 Okunma
209 Okunma
182 Okunma
180 Okunma
161 Okunma
2263 Okunma
1991 Okunma
1906 Okunma
1854 Okunma
1686 Okunma
1685 Okunma
1641 Okunma
1584 Okunma
1559 Okunma
1552 Okunma
1495 Okunma
1495 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI