Bugun...


Ayşe İrem SEÇKİN


Facebookta Paylaş

DÜŞÜNMEK!
Tarih: 01-07-2018 10:31:00 Güncelleme: 01-07-2018 10:31:00


       ABD’de idam edilecek Nick isimli bir mahkûmun hikayesi oldukça ilginçtir. Nick idam edilmek üzere buz odasına alınır ve ona şu telkin verilir; “Oda sıcaklığı şu anda 30 derece ve her geçen dakikada sıcaklık bir derece düşürülecektir. Her 10 dakikada bir de uyarı sesi verilecektir. Bu ses sıcaklığın 10 derece düştüğünü göstermektedir.’’ Nick beklemeye başlar. Her on dakikada bir uyarı sesini duydukça, vücudunun biraz daha soğuduğunu hisseder. Üçüncü uyarı sesinden sonra, Nick titremeye başlar çünkü sıcaklığın sıfır derece olduğunu anlamıştır. Dördüncü uyarı sesinden sonra, soğuğun dayanılmaz olduğunu düşünürken, hayatı boyunca yaptıkları aklına gelir. Beşinci uyarı sesinden sonra ölümün ne kadar yakın olduğunu sezer ve kemiklerine kadar soğuğun işlediğini hisseder, artık tepki veremez haldedir. Altıncı uyarı sesi, Nick ’in ölmeden önce duyduğu son sestir. O donarak ölmüştür.

       Bu hikâyenin ilginç olan yani ise, her dakika düşeceği söylenen sıcaklığın aslında düşmediği ve sabit kaldığıdır. Yani Nick artı 30 derece oda sıcaklığındayken, vücuduna temas eden sıcaklığı eksi 30 derece olarak hissetmiştir. Çünkü sıcaklığın düştüğüne dair kuvvetli bir düşünceye sahiptir.

       Yani bu hikâyeden yola çıkarak düşündüklerimizin ruh halimizi de etkilediğini söyleyebilir miyiz? Ya da hayatımızın düşündüklerimize göre şekillendiğini? Ben günümün çok güzel geçeceğini düşünüp, kendimi ona göre telkin edersem gün sonunda o günü yaşadığım için memnun olur muyum? Biz olduğumuz yere düşündüğümüz için mi geldik?

       Bu soruların hepsine olumlu yanıt verebilirim. Çünkü bizi biz yapan asıl şeyin düşünmek olduğunu düşünüyorum. Tüm bu düşünme zorunluluğu olmasaydı ‘insan’ denen varlığın olmayacağını söyleyebilirim. Çünkü insanlar varoluşlarından buyana yemek yemek, iletişim kurmak…gibi şeyler için düşünme eylemini gerçekleştirme mecburiyetinde kalmıştır.

       Düşünmek, bence bir insanın zihnine dış dünyanın yansımasıdır. Düşünmek kelimesi sözlükte; bir sonuca varmak amacıyla düşünceleri incelemek, karşılaştırmak ve aradaki bilgilerden yararlanarak düşünce üretmek, zihinsel yetiler oluşturmak, muhakeme etmek manasına gelmektedir. Shakespeare ‘in dediği gibi, ‘’konuşmadan önce düşün ki, konuştuktan sonra düşünmeyesin.’’ Düşünce ise, düşünme ile oluşan görüştür. Yani her insanın belli bir bilgi birikimiyle düşünce yapısı şekillenir. Bunlarla birlikte olaylara bakış açısı değişir. Aslında insanı diğer varlıklardan ayıran veya özel kılan şey de düşüncenin temelinde olan düşünmektir. Hazreti Mevlana ‘da düşünce ile ilgili, ‘’Ey kardeş! Sen bir düşünceden ibaretsin. Ondan başka neyin varsa kemiktir, ettir. Eğer düşünce manevi varlığın gül ise, sen de gül bahçesisin, diken isen küllüğe atılacak odun gibisin’’ şeklindedir.

 Bu yazı 3672 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI