Örnek HTML sayfası
Bugun...


Behiye YILMAZ


Facebookta Paylaş

SESSİZ GEMİ
Tarih: 01-04-2020 15:49:00 Güncelleme: 03-04-2020 19:09:00


 

Sessizce bir gemi kalktı limandan. Yakamozların sessiz çığlıkları arasında, okyanusu yararak ilerlemeye başladı. Yelkeni yamalı, tahtaları eski püskü, güvertesi kırık döküktü. Yıllarla beraber nice fırtınaları arkasında bıraktığı her halinden belli oluyordu. Dalgalar yaşlı gövdesine vurdukça inliyordu. Yoluna devam etmek zorunda olduğunu biliyordu. Bir nefese, sevgiyle bakan bir çift göze ihtiyacı vardı. Korkularını, umutsuzluklarını geri de bırakıp özlediği uçsuz bucaksız maviliklere yelken açmak istiyordu. Etrafında rengârenk dolaşan balıkları, beyaz bulutların selamlayışını, gövdesine vuran dalgaların okşayışını özlemişti. Çok şey beklememişti hayattan. Onu o kıyıya sürükleyen dalgalara öfkesi, açık denizlere olan özlemi yanında yok olup gitmişti. Zaman zaman kıyıya gözleri takılır sahilde oynayan çocuklara, el ele tutuşup denizin köpüklü suyuyla dalga geçen âşıklara, martıların çığlık çığlığa uçuşlarını seyreder heyecanlanırdı ama sadece o kadar. Hiçbir şey tutunduğu, özlediği, yollarını gözlediği dalgalar kadar onu mutlu edemiyordu. Bir sabah kararını verdi. Yamalı yelkeni, çatırdayan tahtaları, yaşlı ve zor hareket eden dümeniyle engin denizlere açılmaya karar verdi. Kimseye bir şey söylemeden, gün doğumunun büyüleyici güzelliğiyle birlikte yelkenlerini açtı. Dümenine “Hadi. Tutundum sana, koş, sustuğum dalgalara götür beni.” dedi.

 

Sessizce yol almaya başladı. Ufukla birleştiğinde çizgi kayboldu. Bir müddet yol aldıktan sonra hafifçe sallanmaya başladı. Güvertede ne varsa döküldü ummanın içine. Yol almaya devam etti sessiz gemi. Yolcuları rahattı kamaralarında. Gök gürledi, yağmur başladı. Kıpırdadı okyanusta dalgalar. Sessizdi gemi. Fırtınalar koptu yine sessizdi.

 

Dalgalar Vurdukça hafifçe inledi. İnatlaştı. Hayır, dalgalara yenilmeyecekti. Onun sessizliği kızdırdı dalgaları, hırçınlaştırdı. Sessiz gemiye vurmaya başladı. Vurdu... Vurdu... Bir daha, bir daha vurdu. Dalgalar sessiz gemiye vurdukça kamaralarında dinlenen yolcular tek tek güverteye savrulmaya başladılar. UMUT ilk savrulan  yolcu oldu. Haykırıyordu. Neredesin YARINIM? Sesi kesilmek üzereydi, güçlükle konuşuyordu.  YARIN, saklandığı yerden hafifçe  başını çıkararak “Buradayım UMUT, sana gelmeye çalışıyorum .Sana gelebilmem için, sessiz gemi yürümeli, direnmeli bu fırtınalara.” dedi. UMUT sessiz gemiye dönüp yalvarmaya başladı.” “Ne olur sessiz gemi haykır artık, konuş, bağır,” UMUT için YARIN’lar için bağır. Boğulmamıza izin verme. ”Sessiz gemi duymuştu UMUDUN  sesini. Birden canlandı. Evet, yarınlar için UMUDU kaybetmemeliydi.Savaşmalıydı.Bu inançla her dalgaya karşı yelkenlerini açtı  Rüzgarı arkasına aldı. Güverteye acımasızca vuran dalgaların karşısına dikildi. Son gücünü de toplayıp ilerlemeye başladı. Bağırıyordu, ağlıyordu, haykırıyordu. Umudun son çırpınışlarını görüyordu. Ölmek üzereydi UMUT. Nefes alırken zorlandığını görüyordu sessiz gemi. Bütün gücünü topladı. Bağırmaya başladı UMUDA Ölme diye seslendi. “UMUT dayan YARINA gidiyoruz. Hadi kalk, yarın için kalk.”

 

Sessiz gemi tüm fırtınalara ve dalgaların acımasızca bedenine indirdiği darbelere rağmen yürümeye devam etti. Bir süre sonra fırtına dindi. Sessiz gemi tekrar çarşaf gibi önüne serilen masmavi deryanın içinde yoluna devam etmeye başladı. Güverteye baktı. UMUT son nefesini vermek üzereydi. Sessiz Gemi haykırdı UMUDA doğru. ”Bitti bak! Fırtınalar dindi. Hadi kalk yerinden , lütfen kalk.”  UMUT duymuştu sessiz geminin sesini. Kıpırdadı yavaşça, silkelendi. Sessiz Gemi tekrar seslendi ona, ”UMUT  kalk! YARINA koş. Kurtar onu. Hadi, ona ulaşman lazım. Sessiz Gemi'nin sessizliği bitti de. Ona bir şey olursa, UMUDUN anlamı kalmayacak. Sessiz gemi batacak de ona.”

 

UMUT koştu ve kolundan tutup YARINI Kaldırdı. YARIN gözlerini açtı ve UMUDA gülümsedi. Sessiz gemi mutluydu. UMUTLA beraber yarınlara kucak açarcasına, her fırtınaya göğüs gerecek kadar emin yoluna devam etti sessizce, Sessiz Gemi.

 

UMUDUMUZU YİTİRMEDEN YARINLARA KAVUŞMAK DİLEĞİYLE.Bu yazı 1457 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
621 Okunma
566 Okunma
524 Okunma
508 Okunma
484 Okunma
475 Okunma
426 Okunma
411 Okunma
332 Okunma
251 Okunma
197 Okunma
186 Okunma
2582 Okunma
2168 Okunma
2111 Okunma
2038 Okunma
1919 Okunma
1883 Okunma
1822 Okunma
1756 Okunma
1736 Okunma
1682 Okunma
1670 Okunma
1649 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI