Örnek HTML sayfası
Bugun...


Behiye YILMAZ


Facebookta Paylaş

SUSTUM
Tarih: 01-02-2020 14:34:00 Güncelleme: 01-02-2020 14:34:00


 Söylesem  tesiri yok,sussam gönül razı değil diyor  edebiyatımızın ızdıraplı şairi Fuzili…..

 

O kadar çok şey anlatmak istiyorum ki. Yıllardır susturulan dilim ve yüreğim konuşmalı artık. İlk çocukken susturulduk. İlk suskunluğum “Sus konuşma, sen küçüksün” uyarılarıyla başladı.Bel ki de küçücük kelimelere sığınarak, büyük dertlerimi anlatacaktım. Küçük yüreğimin taşıyamadığı acıları, büyük yüreklere boşaltarak yükümü hafifletecektim. Dediler ki sen sus…..Peki sustum…

 

Suskunluğumu ,sokakta , parkta  da oynadığım  arkadaşlarımla paylaşmak istedim. Bazıları dinliyor gibi yaptı, bazıları yarım yamalak dinler gibi göründü. Baktım olmuyor yine sustum. Okulda içimdeki her şeyi bağıra çağıra anlatmak istedim.” Ben buradayım. Beni farkedin. Size söyleyeceklerim var “ dedim ama herkes meşguldü. Duymadılar yine sustum. Büyüdüm elim kalem tuttu. Sessizliğimi anlamayanları, içimdeki en derin yerlere gömdüm.Onların haykırışlarını duydum. Sustum.  Gönül ateşine su lazım dediler,akla inşirah düştü (şems-i Tebrizi) okudum, anladım,sustum. İç dünyalarını zenginleştirmiş olanlar, ağızlarının hayır kapısı olduğunu bilirler. Confucious'un, "Büyük insanlar az konuşur, çok çalışır," sözünü, Socrates'ın "Yerinde konuşmasını ve susmasını bilmek akıllı insanların işidir," deyişini ve sevgili Mevlana'nın "Anlayana anlatmazsan zulmedersin, anlamayana anlatırsan yine zulmedersin," anlatısını öğrendim yine sustum. İstediğin kadar bağır, çağır. Susan birini yenemezsin.(FRİNGE) Kendime bağırdım,çağırdım. Yüreğimde fırtınalar kopardım. Yıktım, döktüm, içimde ne varsa. Cevap aradım. Bulamadım. Bu çaresizliğime sustum.” Susmak mana eksikliğinden değil belki mananın derinliğindendir.” diyor Mevlana. O mananın derinliğinde kayboldum ve sustum. Gözlerine baktım. Yüreğini gördüm. Mananın derinliğine indim. Kayboldum ve sustum. Anlatamadım gözlerine. Yüreğine al beni, o mana da kaybolayım diyemedim. Sustum.” Son derece gururlu insanlar, susmayı ve yalnızlığı severler” diyor Anton Çehov. Ben gururdan değil çaresizlikten sustum. Çocuktum kapıda bekledim. Gençtim cam kenarında bekledim. Ağaç dallarına takıldı bekleyişim. Gelmedi sustum.

 

“Yokluğunda bir kuş sütü eksik. Yalnızlığım ve ben seni çok bekledik.”(Cemal Süreyya).Bekleyişime değil, gelip kalmayışına sustum. “Ölüm o kadar güç değildir. Unutulmak yamandır. Asıl ölüm unutulmaktır.”diyor Nihal ATSIZ. Her hatırladığımda, unutacağını bildiğim için sustum. Bakıpta anlatamadıklarını bildiğim için suskunluğum.”Güzeldir karşılıklı susmak, daha güzeli de gülüşmek. “ dese de Friedrich Nietzsche her güldüğünde konuşurum,anlatırım diye sustum.” Konuşsam dilim yanar, sussam kalbim” diyor Necip Fazıl Kısakürek. Bu yangınlara dayanırmı bilmemki bu yürek. Yanarım kül olurum diye korktum yine sustum.

 

Sükut  gerekir dedim kendimce.  Sükutununa cevap verendir yüce gönül. Bir gün çıkar gelir. Çalar kapını sessizce bir el. Uzanır gönül kapına. Sus, gönül ahvalini söylemenin imkânı olsaydı, dağ bile deniz gibi çarpınıp çırpınmaya başlardı. Sus gönül. Kır dümenini sahralara. Sessizliğini ,suskunluğun bozsun.Dilini, sükutun açsın. Bırak gelecekse gelsin.

 

 

 Bu yazı 3224 defa okunmuştur.

Canan Karatepe / 01-02-2020 17:44

Hocam, Türkiye gibi ülkelerde kız çocuğu olmak böyle bir şey. Ne çocukluğumuzu yaşayabiliyoruz ne de kadın olarak geri kalan ömrümüzü. Bazen böyle bir ülkede yaşadığım için utanıyorum, kızıyorum ama elimizden gelen bir şey yok. Kaçacak yerimiz yurdumuz yok. Bu ülke iyisiyle, kötüsüyle, adetleriyle, gelenekleriyle bizim yuvamız, bizim vatanımız. Öyle de seveceğiz. Yazınızı okurken duygulandım. Güzel ve anlamlı bir yazı olmuş.FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
372 Okunma
358 Okunma
348 Okunma
325 Okunma
320 Okunma
301 Okunma
289 Okunma
288 Okunma
230 Okunma
187 Okunma
184 Okunma
171 Okunma
2281 Okunma
2020 Okunma
1911 Okunma
1865 Okunma
1695 Okunma
1695 Okunma
1654 Okunma
1603 Okunma
1570 Okunma
1565 Okunma
1514 Okunma
1511 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI