Bugun...

Facebookta Paylaş

DOĞRU SARSILIR AMA YIKILMAZ
Tarih: 02-04-2018 14:02:00 Güncelleme: 03-04-2018 08:52:00


       Yaşamımızın içinde insanın belli olgunluğa erişebilmesi için en önemli olan kavramlardan birisidir doğruluk. Doğru olabilmenin yolu, ölçüsü ise, “Yanlış davranmamak, hakikatleri olduğu gibi göstermek, yalan söylememek”tir. Doğru söylemekte dilin vebalidir bu da bir ibadettir. Doğru olmak ve doğruluk kavramı kendi içinde çok şey barındırır. Doğruyu söylemenin de bir üslubu ve yeri, özellikle zamanı da çok önemlidir.

       Doğru insan, kendini geliştirirken amacı başkalarına faydalı olmaya çalışmaktır. Her yerde ve her şeyde doğrulukla davranan, yalan söylemeyi bir an olsun düşünmeyen , samimi ,dürüst, sevgi dolu bakışları ile iyi bir insandır. Kendine olan güveni fazlasıyla belli olur. Sözleri ve hayattan beklentileri nettir. İnançlı olması nedeniyle herkese karşı tutumu adaletlidir. Gerçekleri korkmadan ve cesaretle söyleyendir. Çünkü doğru insan bilir ki ilahi nizamın çizdiği yoldan giderse sarsılsa da yıkılmaz. Doğruların içinde korkuya yer yoktur. Onlar, her şeyi iyi bilip doğru yollarından ayrılmadıkları için yaptıklarından ve sözlerinden dolayı korkmaları için sebep olamaz . Doğrular bazen kişiden kişiye değişse de özü sağlam olanın kazanması en büyük olasılıktır. Öz ve sözler sonuçta hak ettiği yeri ve değeri mutlaka bulacaktır. Özümüze inince yanlış yoktur ama bazen insanların çıkarları gibi olumsuz duygular araya girince kişi bozulabiliyor. 

       Daha çok ön plana çıkan gözyaşı, doyumsuzluk, sevgisizlik, ilgisizlik, açlık, nefret ve korkunun hüküm sürdüğü bir dünyada yaşıyoruz. Başkalarının emek hakkını almak için planlar kuran ve uygulayan, kötü yoldan kazanç elde edip yaşamlarını bu şekilde devam ettirmeye çalışanların sayısı her geçen gün artıyor. Bu tip insanlar, doğru yoldan ayrılarak kötülüğe anahtar olmuşlardır. Fakat bu, doğru olanları korkutmaz. Çünkü hak daima doğrunun yanındadır.

       Olumsuz insanları durdurmak, kötülüğe kilit olmak için günümüzde daha fazla doğru insana ihtiyaç vardır. Çünkü insanlık sıkıntıdadır. Onun sıkıntılarını giderecek olan da yine insandır. Aslımız doğru olduğu için herkesin doğru yoldan ayrılmaması dileğimdir...Bu yazı 1886 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI