Bugun...

Facebookta Paylaş

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ
Tarih: 04-02-2018 14:05:00 Güncelleme: 04-02-2018 16:17:00


       Okul öncesi dönem, çocuğun doğduğu günden itibaren daha sonraki yaşamlarında önemli rol oynayan; bedensel, psikomotor, sosyal-duygusal, zihin ve dil gelişimlerinin büyük ölçüde tamamlandığı, kişiliğin şekillendiği ve çocuğun devamlı olarak değiştiği  bir süreçtir. Bu nedenle, çocuğun küçük yaşlarda sağlıklı bir ortamda gelişimini sürdürmesi önem kazanmaktadır. Sağlıklı ve uyumlu çocuklar yetiştirmek, onların gelişim özelliklerini ve bu özellikler doğrultusunda gereksinimlerinin neler olduğunu bilmeye bağlıdır. Erken çocukluk dönemindeki gelişmelerle, okul öncesi eğitim artık anne babanın yalnız başına başarabileceği bir konu olmaktan çıkmış durumdadır. Çocuk aileden aldıkları ile doyuma ulaşarak yaşıtlarıyla olma dönemine girecektir. Bu döneme en iyi cevap okul öncesidir. Eğitim, öğrenci-öğretmen-veli üçgeninden oluşan iş birliğidir. Bu birliktelik ne kadar bilinçli ve sağlıklı olursa, çocuklarımızda o oranda sağlam bir kişilik kazanırlar. Okul öncesi eğitim süresince çocuklar ilkokula hazırlanırken paylaşmayı, dayanışmayı , sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenirler. Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak ve çocuğun var olan yeteneklerini on plana çıkarmaktır. Okul öncesi dönemi, çocuğun yüksek öğrenme potansiyeline sahip olduğu bir dönemdir. Uygun fiziksel ve sosyal çevre koşullarında ve sağlıklı etkileşim ortamında yetişen çocuklar daha hızlı ve başarılı bir gelişim gösterirler.

Okul öncesi eğitim kurumları; toplumun temel yapısını oluşturan

 * Saygı, sevgi,

 * Paylaşma, iş bölümü,

 * Sorumluluk

 * Sosyal çevre oluşturmak,

 * Geleceğe hazırlamak için en güvenli ortamdır.

         Eğitimin ilk basamağını oluşturan okul öncesi eğitim gömleğin ilk düğmesidir ve bunun doğru iliklenmesi gerekir.

       Eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasında ve insanların ileri yaşlardaki başarılarında okul öncesi eğitimin önemli olduğunu kanıtlanmıştır. Bebeklik döneminde ki yoğun ilgiden sonra, anaokulu ortamı çocuk için dünyaya açılan yepyeni bir penceredir. 3 ile 6 yaş arası çocukta pek çok gelişimsel değişmenin yaşandığı yıllardır. Normal gelişim gösteren bir çocuk, 6 yaş civarında pek çok motor becerileri kazanmış, çeşitli fiziksel becerilerini kullanmaya başlamıştır. Bilişsel gelişim açısından ise, fiziksel ve sosyal çevresi ile ilgili yoğun bir bilgi birikimi oluşturmaya ve çevresinde gelişen olayları anlamaya başlamıştır. Okul öncesi yılları, çocuğun soyut düşünme yetisinin henüz tam şekillenmediği ve bu nedenle yapılan tüm etkinliklerin somut bir biçimde çocuğun yaparak ve deneyerek öğrenmeyi gerçekleştirdiği yıllardır. düşünüldüğünde, okul öncesi yılları, çocuğun arkadaşları ve öğretmeni ile birebir kuracağı iletişime dayalı konuşma ve dinleme becerilerini geliştirici etkinliklerin ağır bastığı yıllar olmalıdır.

          Okulöncesi eğitiminin desteklenmesi için sonuç olarak şunları söyleyebiliriz: Aile ve eğitimci işbirliği ile gerçekleşen okul öncesi eğitim; çocuğun daha yaratıcı, ileriyi görebilen, yeni ürünler yaratabilen ve çevresini kendi amaçları için yönlendirebilen özerk bir birey olarak yetişmesine katkı sağlayacaktır

           Sonuç olarak;

        Sizde seven, üreten, yaratıcı, paylaşımcı bir toplum kurmak ve çocuklarınızın gelecekteki yaşantılarını garanti altına almak istiyorsanız çocuklarınızı okul öncesi eğitime gönderiniz.

 

 Bu yazı 2600 defa okunmuştur.

bengül dedeoğlu / 10-02-2018 23:04

Ekar bey ,yorumunuz için teşekkürler...

ekar / 09-02-2018 06:12

isabetli bir yazı olmuş.. eğitim hayatımızın her döneminde vazgeçilmez bir gerçektir..FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI