Bugun...

Facebookta Paylaş

SEVGİNİN TARİFİ
Tarih: 02-03-2018 22:13:00 Güncelleme: 02-03-2018 22:18:00


         Hayatımız sevgi üzerine kurulmuştur.

       Sevginin olduğu yerde yüreklerde devleşir. Sevgi ile bakan gözler ışıldar. Sevgi emek ve yürek işidir. Sevgi olan yerde saygı da vardır. Sevgi, insanın içini ısıtan sıcacık bir duygudur. Sevgi insan olmanın temel gerekliliklerinden biridir. Yaşamak için nasıl yemek, su  ve nefes almak gerekliyse sevgi de bir o kadar gereklidir. Sevgi olmadan yaşamanın da hiçbir anlamı olmaz. Sevgi hiçbir bedeli olmayan bir hazinedir.

       Sevgi para pul ile satın alınamaz. Ne kadar zengin olursanız olun insanın temel ihtiyacı olan bu duyguyu para ile satın alamazsınız. Sevgi içten gelir, kişinin yüreğinin en derinlerinden seslenir insanlara. Dünyada en değer verdiğiniz varlık ya da nesne bir kuşkanadı gibi çırpınır durur yüreğinizde.

      Yüzyıllardır sevgi üzerine şiirler söylenmiş, şarkılar yazılmış, resimler yapılmış, sevgi en güzel şekilde sanat eserlerine yansıtılmıştır. Çünkü sevgi yüreğin yansımasıdır. Sevgi insanın sevdasını tüm dünyaya yansıtmak istemesidir. Bu da sanat ile sevginin birbirine sevdalanmasını sağlamaktadır.

        Ne de güzel söylüyordu o eski şarkıda:

       Hayat sevince güzel, sevince tatlı günler.

       Bir kuşu, kelebeği, bir taşı sevin yeter.

       Sevince kalbimizde ümitler çiçeklenir.

 

          Çocuklarımıza bu güzel değerimizi anlatmak için bir çalışma yapalım.

          Mutfağa girip yapacağınız kurabiyeler için gerekli malzemeleri temin ettikten sonra çocuklarla beraber iki ayrı kapta hamur yoğurun.

          Birinci kaptaki hamur yoğrulurken hep gülümseyin ve sevgi sözleri söyleyin

          İkinci hamur yoğrulurken ise suratınıza kızgın bir ifade verin ve tam tersi sözler söyleyin

          Kurabiyeleri pişirip getirin.

          Önce tadı hoş olmayan kurabiyelerden çocuklara tattırın. Bu kurabiyelerin sevgi sözü söylemeden, surat asarak yoğrulan hamurdan yapıldığını, kızgınlıkla farkında olmadan şeker yerine tuz, kabartma tozu yerine de biber kattığınızı söyleyin.

            İstemeden, sevmeden ve kızgınlıkla yaptığımız işlerde böyle hatalar yapabileceğimizi söyleyelim..

      Daha sonrada bütün sınıfa sevgi sözleri ve güler yüzle hazırlanan kurabiyelerden dağıtın ve sevgiyle, huzurlu bir şekilde yapılan her işin güzel sonuçlanacağını söyleyin. Bu kurabiyelere “sevgi kurabiyeleri” ismini verin.

       Sevgi olmadan yaşamanın da bir anlamı kalmaz. Kalp, atmak için bir sebep arar ve en önemli yaşama hevesini de sevgide bulur. Daha güzel bir dünya istiyorsak sevelim. Birbirimizi sevelim, ağaçları sevelim, insanları, kuşları, doğayı sevelim. Sevgi güzellik getirir. Siz de sevin herkesi, her şeyi ve de dağıtın tüm dünyaya.

       Çünkü sevginin getirdiği mutluluk güzeldir…Bu yazı 2064 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI