Örnek HTML sayfası
Bugun...


Burak SERDENGEÇTİ


Facebookta Paylaş

KURUYAN GÖZYAŞLARI
Tarih: 01-02-2020 14:04:00 Güncelleme: 01-02-2020 14:04:00


 “Devletin işi de bütün oyuna,

     Gelinleri dövdürüyor kayına.

     Babası zalım da harçlık salmamış

     Ahı zar ediyor kuru tayına.”

 

 

     “Bu dörtlüğü kim söylemiş?” diye soranlara Türkiye'nin var olma- yok olma -tercihini ortaya koyduğu bundan yüz yıl önce yedi düvele karşı namus ve şerefini kurtarmak için- savaşın acısını anlatan yüreğimizin gönlümüze nakış koyduğu sözlerin özüdür. Devlet oyunla oynaşla alış veriş içinde olmaz. Ancak ‘vatan savunmasında kocasız kalan’ gelinlerin, geride kalan kayınları tarafından zulme uğraması, kocasızlığın üzerine tuz biber mi olur? Bu acıyı yaşayan gelinler, nişanlı kızlar, oğulsuz kalan analar, babalar, körpe yavrular bilir.

 

     Bu acılara benzer nicelerini gördüm, yaşadım. Çok yakınımdaki namussuz ve ahlaksızların yaptığı zulümlere şahit oldum. Burada onları anlatmak usule uygun değil; merak edenlere özelden konuşurum.

 

     Bir baba, oğluna karşı zalimlik yapar mı? Bu mısra; acının, yalnızlığın tevriyeli ifadesiyle dışa vurumu değil, belki nazlanmanın veya kimsesizliğin göstergesidir. Babasının holdingi mi var ki para salsın Çanakkale’ye! Sabahki kuru ekmekle akşama kadar kelle koltukta, göz düşmanda açlığını unutan Mehmetçikler bu vatanı bize emanet etmek için geride bıraktıklarını düşünmeden gittiler. Gidiş, o gidiş oldu.

 

     ***

     “Bu iş güzel iş delikanlı. Rızkı veren bizi aç koymaz. Önemli olan muhabbete vesile olmaktır.”

 

     “Ev geçindiriyorsun…”

 

     “Hayat kopuz teline benzer; onu fazla gerdirmeden türküyle ağıt arasında bir tezeneyle seslendiriyor, gidip geliyorum.”

 

     “Bu yolculuk nereye kadar?”

 

     “Yük bitesiye kadar.”

 

     “Nasıl bir yük? Ağır mı?”

 

     “Çanakkale şehitlerinden birinin torunu evlenecek, ona çeyiz düzme telaşındayız mahalleli olarak. Babası vefat etti. Başka da yakını yok. Her bir komşu bu işin ucundan kıyısından tuttuk. Hayırlı işe vesile olmak gerek delikanlı. Bu işi bir nefer hassasiyetiyle görev telakki ettik.”

 

     “Bu işiniz de düşünceniz de makul. ‘Kimsesizlerin kimsesi olmak herkese nasip olmaz’ derler. Böylece hayatınıza anlam katıyorsunuz.”

 

     “Boş yere yaşamak bir anlam ifade etmez. Kul yanında kullara şirin gözükmek kolaydır. Esas marifet bu olmamalı. Ha bu benim düşüncem, beni bağlar; başkası ne düşünür, ne yapar bilemem.”

 

     “Tek başınıza mı yaşıyorsunuz?”

 

     “Sizin gibi.”

 

     “Benim gibi ne demek!”

 

     “Sen de yalnızlığı üzerine zırh gibi bürünmüşün. Geçmişte kalanını aramıyor musun? Aradığını bulunca –tabi bulabilirsen- ne kadar mutlu olacağını tahmin ediyorum.”

 

     ***

 

     Bu konuşmalar, Erdemli’de yazmaya başladığım bir romanın bir bölümünden alındı.  Bu haftalar, aylar, yüz yılın geçmişinde yaşadığımız acıların bir hatırlatmasıydı. Orta doğu bataklığının netameli yerinde aynı sıkıntıları yaşamamak için uyanmalıyız. Etrafımız çakıl taşlarıyla, kor dikenlerle bezenmiş durumda. Büyük oyunların oynanma zemini bize emanet edilen topraklar değil mi?

 

     Dünya barışının kurulmasında dün ne yapmışsak bugün de daha fazlasını özveriyle kotarmalıyız. Tekrar sevdiklerimizi gözyaşlarında boğmamak adına vatanımızı savunurken yeniden dirilmek gerekiyor. Çanakkale içinde bizi vuran zihniyet, yine bizim topraklarda bizi katletmeye geliyorlar. Zayıf tarafımızı kolluyor ve ebedi çıkarları için engel olarak gördükleri bizleri nasıl bertaraf ederler onun hesap ve kitabını yapıyorlar.

 

     Bu yüce ruhlu millet, kısır döngü yorganını üzerinden atmalı. Bir yerde ağıtları çağrıştıran: ‘Türkülerimiz ağıtlara dönmesin’ temennisiyle sevgili okurlarımla -fırsat buldukça- tekrar buluşalım.

 Bu yazı 740 defa okunmuştur.

Ahmet Karaca / 01-02-2020 17:41

Hocam, ailemde 2 şehit var. Yazınızı okurken gözyaşlarımı tutamadım. Bu konuda çok şeyler söylemek geliyor içimden ama... İşte aması var. Duygularımıza tercüman olmuşsunuz. Teşekkür ederim.FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
708 Okunma
440 Okunma
432 Okunma
416 Okunma
409 Okunma
398 Okunma
388 Okunma
369 Okunma
365 Okunma
363 Okunma
360 Okunma
356 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI