Bugun...


Çelebi ÖZTÜRK


Facebookta Paylaş

15 TEMMUZ’UN EDEBİYATA ETKİSİ
Tarih: 31-07-2017 09:07:00 Güncelleme: 31-07-2017 09:07:00


       15 Temmuz’dan sonra edebiyat için yeni bir dönem başladı.

       Toplumsal ve siyasal olarak milat kabul edeceğimiz, aynı zamanda Türk Milletini derinden etkileyen önemli bir olayla edebiyat yeni bir konu kazanmış oldu. Bu konu edebiyata zenginlik kazandıracak boyutta önemli bir vak’adır. Çünkü cumhuriyet tarihi boyunca pek çok darbe yaşayan milletimiz, sadece darbe edebiyatını değil, Selçuklular ve onun öncesinde Anadolu da pek çok Beyliklerin kuruluşundan itibaren bütün olayları, insanları ve mekânları edebiyata malzeme yapmıştır.

       Selçuklular döneminde İmam Gazali, Batini ve Haşhaşilerin sapkın fikirlerine karşı çıkarak onların karşısına dikilmiş ve hazırladığı bir raporu Nizâmülmülk’e takdim etmiştir. Osmanlı döneminde Kadızadeliler ortaya çıkmış, onların yanlış düşüncelerine karşı Kâtip Çelebi çalışma yapmıştır. Cumhuriyet tarihinde çeşitli ayaklanmalar edebiyatın konusu olmuştur. Bugünde FETÖ denen örgüte karşı Diyanet İşleri Başkanlığı çalışma yaparak bunların sapkın fikirlerini bir raporla ortaya koymuştur. Zira yaklaşık 46 yıldır dini söylem ve yaklaşımlarıyla edebiyatta kendilerine farklı bir yol çizen Fethullah Gülen’in beslendiği din kaynağı 15 Temmuz’la birlikte başına geçti! 46 yıldır kendini Hakk adamı, çizdiği yolun Hak yolu olduğu görüntüsünü vererek dini istismar ettiler. Toplumun dini hassasiyetlerini istismar eden bu örgüt, kitaplar, dergiler, gazeteler ve yayınevleri gibi araçları düşüncelerini gerçekleştirebilmek için kullandılar. Hikâye, şiir, öykü, deneme, roman, senaryo v.b. pek çok edebiyatın araçlarını kullanarak milleti kandırdılar. Ellerindeki imkânları kullanarak kendilerine şair ve yazar türetip milletin beynine ve yüreğine sinsice sızmayı başardılar.

       Fethullah Gülen Cemaati, 15 Temmuz 2016 akşamı emperyalist devletlerin amaçlarına hizmet eden hain bir yapı olarak karşımıza çıktı. İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri, Atatürk Havalimanı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Ankara’da ise Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Gölbaşı Polis Özel Harekât Merkezi, TRT, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi eş zamanlı olarak bombalandı. 249 vatandaşımız şehit edildi. Binlerce vatandaşımız yaralandı veya sakat kaldı. Fethullah Gülen Cemaatinin bir anda hain bir örgüt yapılanmasına dönüştüğünü fark ettik. FETÖ denen hain örgüt tarafından girişilen bu alçak saldırı milletin yüreğinde isyanla karşılık buldu. Zira devlet, millet, bayrak ve din kavramlarına baskı ve tehdit tarih boyunca kabul edilmemiştir. FETÖ’nün bu alçak saldırısı da kutsal değerlerimize yapılan hain bir saldırı olarak görülmüştür. Bu nedenle bu hain girişimin karşılığı hızlı bir şekilde edebiyatta yerini aldı.

       15 Temmuz’un üzerinden geçen 1 yıllık süreçte şairler ve yazarlar, şiir, makale ve deneme yazarak sosyal paylaşım sitelerinde yayınladılar. Kitaplar yazıldı. Dergilere konu oldu. Şiir antolojisi yapıldı. 1 yıl gibi kısa sürede edebiyatta yerini alan ve farklı bir konu zenginliği yaratan 15 Temmuz’un edebiyat üzerinde ki etkisi yavaş yavaş görülmeye başlandı.

       15 Temmuz hain girişimine karşı şair ve yazarlar eserleriyle savunmaya geçti: Türk Milletinin önemli değer yargılarından vatan, millet, bayrak kavramlarına yapılan saldırıya karşı yazı ve şiirleriyle karşı koydular. Duygularını ve düşüncelerini şiir, öykü, deneme, makale v.s. yazılarla ifade ettiler. Bu nedenle 15 Temmuz’un edebiyat için önemi var. Ancak etkisi hemen görülmeye başlanmış olmakla birlikte bir derinliği yok. Bunun nedeni bazı eserlerin edebi anlamda etkisinin olmaması, anlatım ve dilin sıradan olması, duygu ve düşüncenin okuyucuyu etkileyememesi ve 15 Temmuz ruhunun coşkusunu yansıtamamış olmasındandır.

       15 Temmuz hakkında bazı araştırma kitapları ve raporlar yazıldı.  Bunları bir tarafa bırakalım, diğer eserlerin Türk Milletinin ruhunda 15 Temmuz coşkusunu yaratacak edebi dilden yoksun olması, tamamen ticari kaygılarla üretilen eserler olması nedeniyle edebiyata hiçbir katkısı olmayacağı gibi gelecek nesle vereceği bilgi, duygu ve düşünce de olmayacaktır. Bunlar, gelecek nesle arşiv belgesi olarak hiçbir katkı sağlamayacaktır. Tarihin edebiyatla yakın ilişkisi var. Araştırma, inceleme, yazıya aktarma ve yayın aşaması edebiyatla ilgilidir. Bu nedenle 15 Temmuz’da yaşananların kaleme alınması edebiyatı ilgilendirir. Edebiyat, bu yaşananlara tanıklık etti.

       15 Temmuz, şair ve yazarlar için çok iyi bir malzeme… Bu malzemeyi sahiplenmek gerekiyor. Benimsemek, özümsemek ve edebi metin olarak işlemek gerekiyor. Sosyal medyada edebiyat adına yapılan hamaset söylemlerinin altı boş! Çünkü edebiyatçı olduğunu iddia edenlerin 15 Temmuz’u anlayamadıkları görülüyor. Bunlar, 15 Temmuz’u tam olarak kavrayamadıklarından gelecek nesle arşivlik belge bırakamayacaktır. Dikkat edilirse şu ana kadar 15 Temmuz Destanı ve 15 Temmuz Marşı’nın yazılamamış olması hamaset yapan edebiyatçıların 15 Temmuz’u anlamadıklarını gösteriyor.

       15 Temmuz’u iyi anlamak gerekiyor. Fethullah Gülen Cemaatinin yapılanmaya başladığı yıllardan itibaren FETÖ denen örgüt yapılanmasının gün yüzüne çıktığı tarihe kadar söylemler, araçlar ve amaçlar iyi tahlil edilmelidir. Örgütün 46 yıllık geçmişi tahlil edilmeden yapılacak çalışmalar edebi derinlikten yoksun olacaktır.

       Belki de şu an güzel eserler yazılmış olabilir. Endişem, yazarı tanınmadığı için güzel örnekler gün yüzüne çıkmıyor mu? Yazılan eserler toplum önüne çıkmadan bir kâğıtta kaybolup gidecek mi? Fakat şöyle de bir umudum var: Bu millet pek çok darbe yaşadı. Onların şiirleri, hikâyeleri yıllardır yazılıyor, bitmedi hâlâ da yazılmaya devam ediyor. Tarihimizle ilgili destanlar, türküler yazılıp söyleniyor. Yakın tarihimizde yaşadığımız savaşların konuları yazılmaya devam ediyor. O halde edebi derinliği olan arşivlik belgelerin ve eserlerin kısa vadede bir etkisini beklemek gaflet olur. Bunu zamana bırakmak gerekiyor. 15 Temmuz ile ilgili gelecekte çok güzel edebi metinler üretilecektir. 15 Temmuz’un edebiyata etkisini o zaman daha net anlayacağız.Bu yazı 3455 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI