Bugun...


Çelebi ÖZTÜRK


Facebookta Paylaş

KÜRESEL KÜLTÜRSÜZLÜK!
Tarih: 02-11-2017 18:49:00 Güncelleme: 02-11-2017 20:51:00


       Küresel kültürsüzlük nedir, ne anlama geliyor? Bazı televizyon kanallarında, dergilerde ve sosyal paylaşım sitelerinde yavaş yavaş duymaya ve okumaya başladığımız ‘Küresel Kültürsüzlük’ kafalarda soru işaretleri bırakan bir ifade. Yanlış kullanılan, yanlış kullanıldığı içinde anlamı değiştiren bir ifadedir. Neden mi? Makaleyi okumaya başladığınız zaman nedenini anlayacaksınız!

       Aslında bu makaleme bile bile yanlış başlık attım!  Nedenini makalenin içeriğinde bulacaksınız.

       Türk Dil Kurumu’nun tdk.gov.tr isimli sitesinde kültür 5 maddede açıklanıyor. Bu siteden 3 maddeyi alıntı yaparak kültürün tanımına bir bakalım.

1.      isim Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü, hars, ekin
"Harf inkılabı, Türk kültür inkılabının temelidir." - E. İ. Benice

2.      Bir topluma veya halk topluluğuna özgü düşünce ve sanat eserlerinin bütünü
"Doğrusu, teknik ve kültür her gün biraz daha ilerlemektedir." - S. Birsel

3.      Muhakeme, zevk ve eleştirme yeteneklerinin öğrenim ve yaşantılar yoluyla geliştirilmiş olan biçimi

"Bir memlekette kitap kültürü ne kadar zenginse günlük konuşma da o kadar zengin olur." - M. Kaplan

       Şimdi de makalemizin bel kemiği olan ‘Küresel’ kelimesi nasıl açıklanmış inceleyelim. Yine Türk Dil Kurumu’nun tdk.gov.tr isimli sitesinden alıntı yaparak… “Dünya ölçüsünde geniş bir bakış açısıyla benimsenen, global”

       Her milletin kendine has kültürü var. Doğu ve Güneydoğu’daki bir mezrada yaşayan herhangi bir köylü ile Marmara Bölgesindeki bir köyde yaşayan köylünün kültürü doğal olarak birbirinden farklıdır. Kültür, insanların yaşadığı coğrafyası, inancı, yaşı, tarihi, dili, eğlence anlayışı, giyim-kuşamı, düşünce tarzı v.b. unsurlarına göre farklılık gösterebilir. Her insanın yemek yeme, oturma-kalkma, konuşma, edep-terbiye, tuvalet, cenaze, düğün, doğum v.b. çeşitli kültürü vardır. Bu basit örnekleri çoğaltmak mümkündür.

       Türk Dil Kurumu’nun ‘Küresel’ ve ‘Kültür’ kelimelerine yaptığı açıklamaların ışığında hangi milletten olursa olsun her bireyin kendine özgü bir kültürü olduğunu söylemek doğru bir yaklaşım olacaktır.

       ‘Küresel Kültürsüzlük’ ifadesini açıklamayı neden ihtiyaç gördüm? Makalemin girişinde de açıkladığım gibi yanlış kullanılıyor ve yanlış anlama neden oluyor. Bilgisiz ve cahil insanlara toplum arasında ‘Kültürsüz’ dendiğini duymayanımız yoktur. Hâlbuki ‘Bilgisiz ve cahil’ ile ‘Kültürsüz’ kelimeleri birbirinden farklı anlamlar ifade eder. ‘Bilgisiz ve cahil’ kelimeleri bilgi kavramını ifade ederken, ‘Kültür’ çok farklı bir anlam ifade ediyor. Bu anlamlara göre ‘Kültürsüz insan’ yoktur. Çeşitli hâl, hareket ve davranışlar bazı toplumlarda aşağılayıcı, kaba, küfür ve hakaret olarak nitelendirilirken, bazı toplumlarda onur, şeref, saygınlık ifadesi olarak görülebilmektedir. Bu da farklı milletlerde yaşayan toplulukların değer yargılarının farklı olduğunu gösteriyor. En basit örneğiyle İstanbul’da yaşayan birey ile Kars’ta yaşayan bireyin değer yargılarının farklı olabileceği gibi.

       Günümüzde ki, özellikle kültürü hızla değişen, gelişime ayak uyduran, bilgili görülmek için anlamını bilmediği kelime ve deyimleri kullanmaya çalışan başta aydınlarımız olmak üzere sıradan vatandaşların bile kullanmaya başladığı ‘Küresellik’ rüzgârına kapılanların fikir ve düşüncelerini magazinleştirerek konuşmaya başladıkları görülüyor. Okumayan, araştırmayan, sorgulamayan ve düşünemeyen insanların çokça bulunduğu bir toplumda ilimin, bilimin ve reel gerçekçiliğin yerini magazin kültürünün alması kadar doğal bir şey olamaz.

       Demek ki bilgisiz, cahil ve magazin kültürü anlamlarına gelecek bir ‘Küresel Kültürsüzlük’ deyimi yoktur. Her milletin bilgisiz ve cahil insanı bulunduğu gibi kültürsüz insanı da bulunuyor. Her gün karşılaştığımız, selamlaştığımız, oturup sohbet ettiğimiz insanlarda olduğu gibi… Bunlara ancak bilgisiz, cahil diyebiliriz ama ‘Kültürsüz’ asla! Hele ‘Küresel Kültürsüzlük’ gibi bizi cahil gösterecek söz ve ifadelerden uzak durmalıyız.


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 Bu yazı 3866 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI