Bugun...


Çelebi ÖZTÜRK


Facebookta Paylaş

ÖLÜ TOPRAK BEKÂRETİNE SON VERDİ!
Tarih: 01-05-2018 10:36:00 Güncelleme: 01-05-2018 10:36:00


       Toprak ısınmış, solucanlar toprağın altından çıkmış, çimenler, en usta ressamı bile kıskandıracak canlılık ve güzellikte sahnede yerlerini almış… Renkler, hiçbir sanatçının oluşturamayacağı tonlarda. Toprağın üzeri renklerin dansıyla adeta vals yapıyor. Çimenler görsel geçit törenine çıkmış gibi… Ağaçlar tomurcuklanmış, kuşlar cıvıl cıvıl raks ediyorlar.

       Tabiat ana, kucağındaki bütün güzellikleri insanlara sunar. Canlılar için yaşama umududur. Dağlar, tepeler yeşilliğe bürünür. Her yerde kuş sesleri, her yerde dışarıya çıkmış canlıların varlığı… Ve bütün bu güzellikler hem insan psikoloji üzerinde hem de hayvanlar üzerinde olumlu tesir bırakır. Allah vergisi doğa bekâretten kurtulur! Kısırlığına son verir ve milyonlarca doğum gerçekleştirir. Ölü toprak canlanır ve adeta çıplaklığına son vermek ister gibi kusar!

       Yeni gelen her canlı yeni bir doğumun habercisidir! Tıpkı bebek gibi… Tıpkı bahar da doğan kuzu gibi… Açan çiçek, yeşeren dallar, toprağın çıplaklığını örten çimen gibi… Yeni doğan bir böcek gibi… Ve hepsi tabiat ananın gerçekleştirdiği birer doğumdur. Yeni doğum, eski bir başlangıcın sonudur aslında. Baharla birlikte yeryüzüne bembeyaz örtü seren kar kaybolur. Sisli bulutlar dağılır, mevsimin insan ruhunu kasıp kavuran kasveti yerini mavi gökyüzüne bırakır. İnsan ruhu yeni bir doğuma kucak açar. Neşe, sevinç ve belki tanımlamakta zorlandığı mutluluklara kapılarını açar.

       Dereler coşar, berrak sular köpürerek akmaya başlar. Ne kadar canlı varsa o berrak suyla hayat bulur. Kıvrılarak gider su… Bir tarlada toprağa can suyu olur, bir arktan akarak başka bir canlı bitkiye hayat verir. Ama neticede hepsi birer doğumun başlangıcıdır.

       Elinde sazı, dilinde türküsüyle bir Ozan’a ses olur yeni doğum! Belki bir dere kenarında, belki çağıl çağıl bir su kenarında yavukluya ses verir! O ses çağıldar hafif rüzgârın eşliğinde ta sevgilinin kulağına…

       Sonra o doğum sancısı yavaş yavaş kendini belli eder bir vadinin kucağında. Meleyen kuzuların, kuşların, arıların, böceklerin ruhuna can veren özgürlük sevinciyle… Ve bütün canlılar özgürdür, sevinçlidir ve heyecanlıdır… Böcekler vızıldamaya başlamış, daldan dala, çiçekten çiçeğe konarak yeni bir doğumun başlangıcı için hazırlık içerisinde. Bu hazırlıkta zevk var, heyecan var, hayat var… Bütün sesler armonik bir uyum içinde, erkenden kalkıp işe koyulan çiftçilerin kulağında, bir müzik sesi coşkusuyla devam ediyor.

       Ve bahar sevinci bütün insanlara yaşam enerjisi veriyor. İster iyi ister kötü, bütün insanların ruhunu okşuyor. Bu heyecan yeni başlangıçlara yelken açmıyor mu? Yeni yaşamlara kürek çekmek için heyecanlandırmıyor mu?

       Baharınız kutlu, heyecanınız bol olsun. İçinizdeki iyi ruh eksik olmasın.Bu yazı 2907 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI