Örnek HTML sayfası
Bugun...


Çelebi ÖZTÜRK


Facebookta Paylaş

EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ
Tarih: 01-10-2018 08:33:00 Güncelleme: 01-10-2018 08:33:00


       Kim ne derse desin ilköğretim okullarının hâli içler acısı!

     Okul dernekleri, velilerin bağışlarıyla  boya badana işlerini yaptırabiliyor. Çoğu ilköğretim okullarında kütüphane yok. Geçimlerini hayvancılık ve ziraatla temin eden veliler bırakın kütüphane kurulmasına yardımcı olmayı, çocukların defter, kalem ve kitaplarını alamıyorlar. Kışın okulları ısıtmak ayrı bir problem. Taşıma sistemiyle eğitim veren okullarımızda yemek başka bir problem. Bütün bu olumsuzluklar üst üste geldiğinde Anadolu okullarında okuyan çocuklarımızın eğitim eşitliğinden söz edilmesi mümkün değildir.

       Akdağmadeni ilçesine bağlı köy ilköğretim okullarına yardım getiren bir eğitim gönüllüsünden söz etmek istiyorum.

      Okulun bir öğretmeni, sosyal paylaşım sitelerinden birinde İsmi Gülden Tütüncü olan hayırsever bir genç hanımla tanışıyor.  Bulgaristan – Kırcaali doğumlu olan Gülden Tütüncü 20 Temmuz 1989 yılında ailece Türkiye’ye göç eden bir ailenin çocuğu. İlkokulunu Tekirdağ’a bağlı Muratlı ilçesinin Ballıhoca köyünde, orta ve lise öğrenimini Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde tamamlar. Ailenin maddi durumu iyi olmadığından üniversiteyi kazanmasına rağmen eğitimine devam edemez. Babası Paşabahçe Cam Sanayii’nde çalışan Tütüncü’nün annesiyle birlikte işlettikleri bir dükkânları var. Ayrıca baba, marangozluk ve inşaat işleri yaparak ailenin geçimini temin etmeye çalışıyor.

      Sayın Tütüncü ve bir grup arkadaşı bir araya gelerek internette Yardım Dostları Grubu adıyla bir grup kurarlar. Grubun amacı köy okullarına yardım sağlamaktır. Bu düşünceyle Köy Okullarına Yardım Kampanyası düzenlerler. Grup Başkanı ve kurucu üye Ümit MERT’in sıkı çalışmalarıyla üye sayısı 8000’i aşan bu grup, hayırsever vatandaşların yardımlarıyla ayakta duruyor. Ayakkabıdan tutun her türlü giyeceğin yanı sıra özellikle köy ilköğretim okullarının ihtiyacı olan defter, kalem, silgi ve çeşitli kitaplar başta olmak üzere her türlü yardımı Türkiye’nin hangi bölgesi ve hangi okulu olursa olsun üşenmeden götüren ve bizzat eliyle dağıtarak onların sevincine ortak olan grup üyeleri, ihtiyacı olan tüm okullara ulaşmaya çalışıyorlar.

     Sayın Tütüncü, yardım faaliyetleriyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Grubumuzun amacı okumak isteyen fakat imkânları kısıtlı olan küçücük ellere, küçücük yüreklere yardım edebilmek. Çabamız bize gönül veren, destekleyen dostlarımız sayesinde ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaşabilmektir. Yürekleriyle bize destek veren üyelerimiz sayesinde 22 köy okulumuza yardım ulaştırmış durumdayız.”

     Ailesiyle birlikte Bulgaristan’dan göç ederek Türkiye’ye yerleşen Gülden Tütüncü’de bizim insanlarımızdan. Bu ülkenin çocuklarından yalnız birisi. Yokluk ve zorluk içinde geçen çocukluğunda belki bir kitaba özlem duydu. Belki ayakkabı alamadı. Bugün çocukluğunun özlemlerini yoksul ve imkânları kısıtlı başka çocukların yaşamaması ve onların bu özlem içinde okumamaları için özverili bir şekilde çalışıyor. Onların yaşadıklarını yüreğinde yaşatıyor, onları hissediyor, duyuyor, görüyor ve onlar için çalışmayı kendisine görev kabul ediyor. Her şeyi devletten beklememek gerektiği düşüncesini en iyi şekilde bize yansıtıyor aslında. O, ay yıldızlı bayrağın altında yaşamanın değerini hepimizden fazla idrak ediyor. İstiklâl Marşı’nın okunduğu her zaman, İstiklâle belki bizden fazla değer veriyor. Andımızın okunması belki herkesten fazla o’nu heyecanlandırmıştır.    

     Bilgisayar laboratuvarlarının bulunduğu okullarda eğitim gören çocuklarla, üç, belki de beş sınıfın bir arada eğitim gördüğü yüz kişilik sınıflarda okumaya çalışan çocuklarımızın eğitimini karşılaştırıyor ve bu çocuklara da eğitim fırsatı tanınmasından yana çaba sarfediyor. Bu çocukların sıkıntılarını anlıyor ve onlar için faydalı bir şeyler yapmaya çalışıyor.

     “Gönül ister ki bütün çocuklarımız eşit şartlarda eğitim görebilsinler, ama bu mümkün olmuyor. Bu yüzden her Türk ferdi imkânları ölçüsünde köy ilköğretim okullarına yardım etmelidir.” diyen Sayın Tütüncü’ye hak vermemek mümkün mü? Bu güzel ülkenin her türlü imkânlarından faydalanarak okuyan ve ekonomik imkânları elverişle olan herkesin bu tür yardımda bulunması hem bu ülkeye karşı, hem de bu ülkenin insanına karşı bir vefa borcudur. Gülden Tütüncü gibi idealist insanlara destek vermekte bizim borcumuz olmalıdır. Böyle vefalı insanları hiç olmazsa yüreğimizle desteklemeliyiz.

     Ben, o’nu sümüğü akan çocuklara defter, kalem, silgi, kitap dağıtırken tanıdım. Çocuklara mont, kazak, ayakkabı giydirirken onların gözündeki sevinci ve mutluluğu yaşadığını gördüm. O çocukları yüzünden öperken, onun gözündeki sevinç parıltılarını gördüm.

     Onlar bizim çocuklarımız. Onlara biz sahip çıkmazsak bu vatanı parçalamaya çalışanlar, milleti ikiye bölmeye çalışanlar çocuklarımıza sahip çıkar. Bu çocuklar bir gün büyüyecekler ve Atatürk’ün cumhuriyeti emanet ettiği gençler olacaklar. Onları sahipsiz bırakmaya hakkımız yok. Bir gün bu çocuklarımız Türkiye Cumhuriyetinin bekçisi olacaklar. Onlara sahip çıkarak ay yıldızlı bayrağın altında yaşamanın ne kadar onurlu olduğunu göstermeli ve anlatmalıyız.

     Bu güzel ve anlamlı çabanın karşılığında ödül almayacaksınız belki. Maddi bir kazancınız olmayacağı gibi cebinizden de harcayacaksınız. Ama bu çocuklara sahip olmanın verdiği onur, gurur ve mutluluk her şeyin üstünde değil mi?Bu yazı 9153 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
372 Okunma
358 Okunma
348 Okunma
325 Okunma
320 Okunma
301 Okunma
289 Okunma
288 Okunma
230 Okunma
187 Okunma
184 Okunma
171 Okunma
2281 Okunma
2020 Okunma
1911 Okunma
1865 Okunma
1695 Okunma
1695 Okunma
1654 Okunma
1603 Okunma
1570 Okunma
1565 Okunma
1514 Okunma
1511 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI