Örnek HTML sayfası
Bugun...


Çelebi ÖZTÜRK


Facebookta Paylaş

29 MAYIS 1453 FETİH ŞUURU
Tarih: 01-06-2019 16:45:00 Güncelleme: 01-06-2019 16:45:00


       Müslümanların Hıristiyanlığa vurduğu en ağır darbe bu dönemin anlamıyla ilgilidir. 29 Mayıs 1453 siyasi, dini ve milli olarak Müslümanlığın güçlü devlet ve millet olma ruhunu dünyaya gösterdiği bir tarihtir. Mukaddes diye adlandırılan Doğu Roma İmparatorluğu’nun İslam dini karşısındaki acziyeti burada ortaya çıkmıştır. Hıristiyan âlemi büyük bir şaşkınlık yaşamıştır. Onlara göre mukaddes İmparatorluklarına kimse zarar veremezdi. Ancak Müslüman Osmanlı Ordusu’nun iman gücü, zafere olan inancı ve azmi karşısında bu güçlü İmparatorluğun gücü ve azameti adeta kül olmuştur.

       İslam âleminin yüzyıllar boyunca Ayasofya’da namaz kılma hayali 29 Mayıs 1453 günü gerçekleşmiştir. Ders kitaplarına, romanlara ve filmlere konu olan efsanevi Konstantaniye’yi fethetmek ve Roma İmparatorluğunun topraklarını Müslüman Türk topraklarına katmak 1000 yıllık idealimizdi. Bu ideal gerçekleşti, aynı zamanda Türklerin gayrimüslimlere gösterdiği engin hoşgörü, adil ve hakkaniyetli yönetimi tüm dünyaya örnek oldu. İşte Fatih Sultan Mehmet Han, Müslüman milletimizi bu özellikleriyle dünyaya göstermiş ve tanıtmıştır.

       İstanbul'un fethi, doğu ile batıyı kucaklaştırmış, rengine, diline bakmadan tüm insanları fetih ruhu ile birleştirmiştir. Fetih, doğulu ile batılının birbirini sevebileceğini, farklı kültürlerin birbirlerine zenginlik katabileceğini, rahat, huzurlu ve birbirlerine saygılı, hoşgörülü bir şekilde yaşayabileceklerini göstermiştir.

       Fetih, yenilikçi düşüncenin başlangıcı olmuştur. Avrupa’yı aydınlık çağa sürüklemiştir. XVI. yüzyılda Avrupa medeniyetinin oluşmasına yol açmıştır. Her yönüyle harp zaferidir. İlme açılan kapıdır. Ortaçağın karanlık zihniyetinin yok olmasıdır. Fetih, karanlık zihniyetin hâkimiyetini kırarak Orta Avrupa’da Müslümanların aydınlattığı yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur.

       Yönetim biçimi ve uygulamalarıyla dünyaya örnek olan Fatih, İstanbul’u Orta Doğu’ya kazandırmış, ticaret merkezi haline getirmiştir. Fetihle birlikte İslam âlemi edebi eserlere kavuşmuş, yeni eserlerin ortaya koyduğu ilmi bilgilerle donanan Müslümanlar, büyük bir donanım ile yaşamaya başlamışlardır. Bu hâl, İstanbul’un ticarette ilerlemesine yol açmıştır. Fetih, İstanbul’u dünyanın iktisadi ve kültürel alanda merkezi hâline getirmiştir.

       Fethin 566. Yılı kutlanırken, Müslümanların fetih ruhunu anlamaları gerekir. Fetih ruhuyla yaşayan Müslüman Türk gençlerinin başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Bu vesileyle, ülkemiz genelinde yapılan fetih kutlamalarının bu ruhu anlatacak, bu ruh ile gençliğimizi coşturacak anlam ve fikir çerçevesinde yapılması gerekir. Ayasofya’nın ibadete açılması bu manada önem arz etmektedir.

 

 

 

 

 Bu yazı 9098 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
4864 Okunma
4659 Okunma
4326 Okunma
4221 Okunma
4183 Okunma
3872 Okunma
3838 Okunma
3827 Okunma
3365 Okunma
3250 Okunma
3250 Okunma
3164 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI