Örnek HTML sayfası
Bugun...


Çelebi ÖZTÜRK


Facebookta Paylaş

İRFAN ORDUSU!
Tarih: 01-11-2019 12:59:00 Güncelleme: 01-11-2019 13:00:00


       Eğitim Fakültesinde okuyordun. Sivri dilliydin. Doğrudan yanaydın. Halk deyimiyle baban da olsa doğrudan şaşmıyordun. “Odun gibiyim.” derdin. Eğilmez, bükülmüz, gördüğün yanlışları eleştirmekten kaçmazdın. Hocalarınla bile tartışıyordun. Bu tartışmaların hiçbiri ahlâk, saygı, hoşgörü ve edebi boyutunu aşmıyordu. Bu yüzden seni seviyordu Hocaların. Bu yüzden saygı görüyordun. Sen farklıydın

       Öğretmen olmak istemiştin. Seviyordun çünkü. Senin için kutsal bir meslekti. Öyle ya binlerce esere imza atmak hangi meslekte vardı ki. Cumhurbaşkanını, Başbakanı yetiştiren öğretmenler değil miydi?

       Öğretmen rehber kişiydi. Öğretirdi; iyiyi, kötüyü öğreten tek rehber. Bu nedenle öğretmenlik sorumluluğunu taşımasını bilmek gerekirdi. Böyle düşünüyordun. Çünkü öğretmenlik, sorumluluklarını bilmenin yanı sıra fedakârlık yapmayı da gerektiren bir meslekti. Sen, şiir sanatı gibi düşünürdün öğretmenlik mesleğini, evrenseldi yani. Senin zamanında bir veli, çocuğunu okula yazdırırken “eti senin kemiği benim.” derdi. Bu deyim, öğretmenin fedakârlık yapmasını anlatan özlü bir sözdü senin için.

     En büyük öğretmen Atatürk’ün 1923 yılında Kütahya Lisesinde öğretmenlere hitaben yapmış olduğu konuşmayı defalarca okumuştun. Senin için anlamı ve değeri çok büyük olan bir konuşmaydı. Sen de kendine öğretmen olarak Atatürk’ü rehber edinmiştin. O konuşmayı hatırlıyorsun değil mi? Nasıl unutabilirsin ki. Sürekli tekrarladığın yüce bir söz…     

        “Muallime hanımlar ve muallime efendiler, bu irfan yuvası altında hepinizi bir arada görmekten ve hepinizi selamlamaktan çok memnunum.

       Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir. Fakat bu iki ordudan hangisi daha değerlidir, hangisi bir diğerinden üstündür? Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz. Bu iki ordunun ikisi de hayatidir. Yalnız siz irfan ordusu mensupları, sizlere mensup olduğunuz ordunun değer ve yüceliğini anlatmak için şunu söyleyeyim ki, sizler ölen ve öldüren birinci orduya, niçin öldüğünü öğreten bir orduya mensupsunuz.

       Biz iki ordudan birincisine, vatan çiğnemeye gelen düşman karşısında kan akıtan birinci orduya -bütün dünya bilir, bütün dünya şahit oldu ki- pek mükemmelen sahibiz. Vatanın dört sene önce düştüğü büyük felaketten sonra, yoktan var olan bu ordu, vatanı yok etmeye gelen bu düşmanı kutsal vatan toprağında boğup mahvetti. Yalnız bu orduya sahip olmakla, işimiz bitmiş, gayemiz bu ordunun zaferiyle son bulmuş değildir.

       Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır. Milletimizi geçek mutluluğa, kurtuluşa ulaştırmak istiyorsak, bizi ölümden kurtaran ve hayata götüren bugünkü idare şeklimizin sonsuzluğunu istiyorsak, bir an önce büyük, kusursuz, nurlu bir irfan ordusuna sahip olmak zorunluluğunda bulunduğumuzu inkâr edemeyiz.

       Eski idarelerin en büyük kötülüklerinden biri de irfan ordusuna layık olduğu önemi vermemeleridir. Eğer önem verilseydi, geleceği emanet ettiğimiz sizlere, gelecek kadar güvenilir bir mevki verilmesi gerekirdi. Henüz üç dört senelik hayata sahip olan milli idaremizde irfan ordusu ile layık olduğu kadar ilgilenilememiştir. Fakat buradaki mecburiyeti milletin münevverleri olan sizler elbette ki daha iyi takdir edersiniz. Bütün kuvvetimizi yalnız cephede toplamaya mecbur olduğumuz bu kısa süre içinde tabiatıyla irfan ordusuyla gereğince meşgul olamadık. Lakin Cenab-ı Hakk'a şükürler olsun ki düşman karşısındaki aziz ordumuz için harcadığımız bütün emekler mutlu sonucunu verdi. Artık bundan sonra aynı kuvvet, aynı faaliyet, aynı istekle irfan ordusu için çalışacak ve birincide olduğu gibi bu ikinci ordudan dahi emeklerimizin, faaliyetlerimizin mutlu ve başarılı sonuçlarını aynı parlaklıkta elde edeceğiz.

       Arkadaşlar, asker ordusu ile irfan ordusu arasındaki birliktelik ve alakayı belirtmek için şunu da ifade edeyim, kıymetli bir eserden ordunun ruhu kumanda heyetidir deniliyor. Hakikaten böyledir. Bir ordunun kıymeti kumanda heyetinin kıymeti ile ölçülür. Siz öğretmenler, sizler de irfan ordusunun kumanda heyetisiniz. Sizin ordunuzun kıymeti de sizlerin kıymetinizle ölçülecektir. İstiklal mücadelesinde üç dört senedir düşmanı topraklarımızda mahvetmek için yaptığımız savaşla ordunun ruhu olan kumanda heyeti değerlerinin yüksekliğini nasıl ispat etmişse, bundan sonra yapacağımız yenilikler milletimize bir karanlık gibi çöken genel cehaleti mağlup etmek savaşında da irfan ordusunun ruhu olan siz öğretmenlerin aynı yeteneği ortaya koyacağınıza eminim.             

       Bu konuda size güveniyor ve saygı ile selamlıyorum."

 

 

 

 Bu yazı 7522 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
4865 Okunma
4660 Okunma
4327 Okunma
4222 Okunma
4184 Okunma
3873 Okunma
3839 Okunma
3828 Okunma
3366 Okunma
3251 Okunma
3251 Okunma
3165 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI