Örnek HTML sayfası
Bugun...


Elif YAVAŞ


Facebookta Paylaş

ANADOLU YÜREĞİ
Tarih: 01-03-2020 16:16:00 Güncelleme: 01-03-2020 16:16:00


Dilimde bir türkü tüttü ansızın. Dargın mısralara terane (ezgi) damlatınca lâl oldu gökteki yıldızlar. Yahya Kemal’den Cahit Külebi’ye uzanan bir demet şiir köprüsünde ve düşler yelkeninde demlendi Türk Edebiyatımıza dair kalıntılar. Asra meydan okuyan çınarlarımıza, Türkiye Cumhuriyeti’nin çınarı olan usta yazarımız Yaşar Kemal’in romanlarına ıslık çaldı bir yıldız. Çukurova’ya, Toros Dağları’nın yaylasında açan papatya kokulu dağlarına uçtuk ansızın.

 

Bir kalem, bir kitap ve bir öğretmen değiştirir şu dünyayı. Söz uçarken yazı kalır ne de olsa. Ah Anadolu’m! Çok ürünlü bir tarla misali gibiyim. Çocukluğumdan bu yana her daim okuduğum, isimlerini ve özetlerini dahi not aldığım kitaplarımdaki bilgi hazinem gibisin. Her bir karışında şehit kanı var. Ben ki 1915 Çanakkale Savaşı’nın gazisi olan bir askerin torununun torunuyum. Nasıl içten övünüyorum ceddimle, şehit kanımla ve memleketimle bir bilsen. Ah bir bilsen kalbimden geçenleri, ey Anadolu!

 

Anadolu çocuklarıyız biz, cumhuriyet genciyiz. Anadolu yüreği, vatan gözleri her bir uzvumuza nakşolmuş da şahadete tırmanıyor Anadolu’mun erleri. Er meydanına çıkan her bir cesur yürek nasıl da küheylan misali. İtizar ediyorum (özür diliyorum) seni dünyaya iyi tanıtamadığım için. Biz ki Osmanlı’nın torunlarıyız, Türkiye’yi aydınlatmak uğruna bu meşaleyi elimize aldık. Da(ya)nışma ruhuyla yürek yüreğe verdik de atalarımıza danıştık. Tarih tekrardan ibaret olmadan geçmişimizden ders aldık. Çoban yıldızına gazel okuyan dolunay ansızın göğe serenat yağdırdı da ay vaktinde duaya kalktı duayen eller. Bir avuç toprak uğruna canımızla, kanımızla mücadele verdik. Aydınlanan Türkiye’min aydınlık gençleri, Osmanlı’nın torunu olan cumhuriyet çocukları, Anadolu evlâtları nasıl da göğsü kabararak bu aziz toprakları kaleme aldı. Edebiyattan sanata, tarihten astrolojiye, coğrafyadan sosyolojiye, kısacası daldan dala salıncak kurdu her meslekten insanımız.

 

Güzeldir Anadolu, özeldir geçmişten geleceğe her medeniyete uzanan değerli hatıralar. Anadolu’mun yüreği aşka gelir aldığım her bir nefeste.

 Bu yazı 428 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
229 Okunma
211 Okunma
203 Okunma
182 Okunma
166 Okunma
157 Okunma
132 Okunma
119 Okunma
119 Okunma
118 Okunma
92 Okunma
86 Okunma
685 Okunma
502 Okunma
435 Okunma
431 Okunma
403 Okunma
397 Okunma
396 Okunma
381 Okunma
374 Okunma
366 Okunma
362 Okunma
359 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI