Bugun...


Elif YAVAŞ


Facebookta Paylaş

SABAHATTİN ALİ’NİN MİZAHÎ KARAKTERİ
Tarih: 01-09-2018 13:19:00 Güncelleme: 01-09-2018 13:19:00


    ‘Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan kitaplarıyla tanıdık onu en çok. Sabahattin Ali ile Balıkesir’e uzandı hayaller, Kuyucaklı Yusuf biz olduk belki de. Kızı Filiz Ali babasından gururla bahsediyor o vefat öldükten sonra, babası gibi o da yazma yolculuğuna devam ediyor rahmetli babasının izinde. Güzel anılar var Sabahattin Ali’de de. Paylaşmalı, duyurmalı elbet okuduklarımızı.

     İlk baskısı 1978 yılında yapılan, Filiz Ali ve Atilla Özkırımlı tarafından hazırlanan Sabahattin Ali – Anılar, İncelemeler, Eleştiriler” kitabının Anılar’ bölümünden alıntılar:

   Süheyla Conkman, ağabeyini şöyle anlatıyor: Onu asık suratlı hiç görmemişimdir. Bazen de kendi kendine söylediği şarkılar vardır ki, hiç aklımdan çıkmaz, duydukça onu anımsarım: “Ata binesim geldi, hay dah dah, yâre gidesim geldi.” Bir de ondan başka hiçbir yerde duymadığım bir şeyler mırıldanır, yengem de: “Yeter Sabahattin, kes bu ne biçim şarkı” dedikçe şaka yollu tekrarlardı: ‘Tabutumun altı çatlak, beni vuran benden alçak, sol böğrüme girdi pıçak, yar yar aman…’ Meğer kaderinin şarkısı imiş, bilemezdik.”

     Az buçuk delilik olmalı insanın içinde ne de olsa. Şarkı, türkü, şiir, sohbet ve güzel işlerle ilerler yaşam. Gökkuşağı ile ilgili yaşanmış bir anısı var bir de. İlk okuduğumda tebessüm etmiştim. İşte o anı:

     “Birkaç aile birlikte Ankara’nın çevresinde kır gezmesine giderler. Yağmur yağar, ardından güneş açar. Tam tepelerinde bir gökkuşağı belirir. Mediha Esenel olanları şöyle anlatıyor: “Koşsam altından geçebilir miyim acaba?” diye bir koşu tutturdu. Ben: “Ebemkuşağının altından geçen cinsiyet değiştirirmiş” dedim, hemen durdu.(!) “Kadın olmak çok mu kötü?” diye sordum. Sabahattin Ali: ‘Kötü olduğundan değil, otuz yedi yaşıma geldim, kadın olsam bundan sonra beni kim alır?’ diye şaka ile yanıtladı.”

     Bir diksiyon yanlışı yakaladı mı düzeltmeden duramazmış yazarımız. Sabahattin Ali: “Bu yüzden Aliye Hanım bana fena içerliyor. Karı koca ağız tadıyla kavga edemiyoruz. Kavganın en can alacak yerinde tutup diksiyon yanlışlarını düzeltiyorum” diyerek arkadaşlarına yakınır.

    Mizah yüklüdür her bir yazar ve şairimiz. Ben de bağlaçlar ve noktalamalar konusunda takıntılıyımdır. Güzel Türkçeme haksızlık etmek istemem. Her insan anadilini sahiplenmeli. Bayram ve kutlama mesajlarında sıkılmışımdır dil bilgisi hatalarından. Kaç yıllık profesörler, onca yıl makale okuyup çeviri yapan doçentler bile hatalı yazıyor: “Seninde bayramın kutlu olsun. ” ‘De’ eki bu cümlede bağlaçtır ve ayrı yazılır: “Senin de…” olmalı. “Herşey gönlünce olsun.” diye yazan başka bir Tıp Fakültesi Profesörüm. “Şey” kelimesi kendisinden önce yazılan kelimeden DAİMA ayrı yazılır.” diye güzelce açıklıyorum karşımdaki öğrencimse ve benden küçük biriyse. Meslektaşlarım da aynı hatayı yaptı mesela. Öğretmenlik stajı dönemimde de aynıydı. Biz öğretmenler sürekli görmezden gelip dil bilgisi, noktalama hataları yaparsak öğrenci ne yapsın? Uyarınca kız arkadaşlarım mutlu oldu, hiç dikkat etmediklerini fark etmiş ve aceleyle herkese göndermişler kutlama mesajını.

    İnsan dilinin esiri olmadan önce ne yazdığını bilmeli ve kime hitap ettiğinin farkında olmalı elbet. Sabahattin Ali gibi şakayla karışık yolla bilginizi ortaya dökün, ben öyle yapıyorum gönül kırmadan. “Kuyucaklı Yusuf” kitabını sanırım liseden mezun olunca okumak nasip oldu. Akıcı bir dilde olunca bir solukta heyecanla okumuştum, her bir olayda sayfaları merakla çeviriyor insan. En iyisi sonunu anlatmayayım da bir Sabahattin Ali kitabı için elleriniz kütüphane yolunda Kuyucaklı Yusuf’u arıyor olsun. Hazreti Yusuf’u yıllarca arayan gözleri kör babası gibi kitap arayan okuma aşkınız Yusuf Yusuf can olsun.

 

KAYNAK: www.turkedebiyati.org | Türk Dili ve Edebiyatı Dersleri Kaynak Sitesi

 

 

 

 

 Bu yazı 2811 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI