Bugun...


Elif YAVAŞ


Facebookta Paylaş

YÜREĞİMİ DİNLİYORUM GÖZLERİM KAPALI
Tarih: 01-07-2019 08:26:00 Güncelleme: 01-07-2019 08:26:00


     “İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı” dizelerinin şairi Orhan Veli KANIK yıldızlandı dizüstü bilgisayarımın tuşlarında. Bembeyaz kâğıtlardan uzanarak bilgisayar sayfama yol aldı yazılarım. Haydi, bugün kedinize vakit ayırın! Çocukluğumuzu dinleyelim gözlerimiz kapalı.

     Her İstanbul âşığı insanımız aynı zamanda şairdir de. Şiir ilhamı uğruna kelimeler el ele tutuşur, mısralar dilimizde akide şekeri gibi tatlanır. Bal olur her hayal. Ümidin ümidine tutunur kelimeler ve çocukluğumuza dalarız gözlerimiz kapalı. Yüreğimi dinliyorum gözlerim kapalı… Çocukluğumu dinliyorum gözlerim kapalı ve hayallerim açık. Sır oldu dertlerim, geçmişe demir attı yaşanmışlıklarım. Orhan Veli’nin avare gençliğinde yaşadığı o muhteşem şiirlere uzandık belki de. İstanbul’u onun gözünden dinlemeli, martıları ve denizi onun gönül penceresinden seyretmeli, Orhan Veli’ce dile gelmeli şairane düşler.

     Yüreğimi dinliyorum gözlerim kapalı. Yürekten yüreğe destek olan sımsıkı dostlukları öpüyorum boncuk gözlerinden. Su sevdasının kuşlarla diyaloguna yolcu oluyor kalemim. Gençliği dinliyoruz gözlerimiz kapalı ve gönül gözümüz açık olarak. Kar taneleri ak pak düşlerle uzanır şair ruhlulara, şiirimsi iklime bürünür şirin düşler. Gözler kapalıyken kalp gözü açıktır elbet. Tabiatın aşkla toprağı selâmlayışı, güvercinin kumru ile cıvıldayışı el sallar İstanbul’a.

     Yüreğimi dinliyorum gözlerim kapalı. Üfül üfül salınan bir samyeli kıpırtısı uçuşuyor yel misali kirpiklerimde. Parmak uçlarım gül dalına uzanmakta, ellerim yeşilliğe dokunmakta, ruhum da şimdiki zamanı yaşamakta. Yüreğim istirahat havasında, tatile çıkmış özgürlüğüm. Özgürlüğün elleri oynadı benimle ve el salladı maziye. Yüreğimi dinliyorum gözlerim kapalı, gözlerinden öpüyorum içimdeki çocuğun. “Hoşça kal!” dercesine hoşlukla el sallıyorum kendime.Bu yazı 903 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI