Bugun...

Facebookta Paylaş

GÖNÜL LÜGATIMIZDA KADIN
Tarih: 01-02-2018 09:19:00 Güncelleme: 01-02-2018 11:38:00


Bir kap aşımın tuzu, bazen şekeri çayın.                                      

Karanlık gecelerde şavkı gökteki ayın.

 

 

       Ve bütün şairler susar kadın denildiği an. Yazılmış bütün şiirler eksiktir kadına. Kalemler mahcuptur.  Zülfün telini yazmaya yetmez mürekkep.  İnci tanesinden küçük, Toroslar kadar büyüktür. Asalet ve sevda yolunda yolcu, emeği sırtında yüktür. Ne yolundan döner kadın ne de  zaman törpüsü kırar inadını. Ve menzilde bir aşk bekler kadını. 

       Penceremin pervazında dizili saksıların gizli öznesidir kadın. Mutfak penceresinin altını bekleyen bir kedinin karın tokluğudur. Ekmek kırıntılarından nasiplenen serçeler bir tek kadınla barışıktır.  Kadın varlığın ve var olmanın aşığıdır. Onunla karanlıkta kalmaz hiçbir hane, zira o, bulunduğu yerin billur avizeli ışığıdır. Hayatımızın bütün söküklerini onlar kapatır ve yürek yaramıza onlar yama olur yürekleri ile. Anadolu bozkırlarında bire bin veren başaklar gibi berekettir kadın. Çoban çeşmesinden akan su kadar serin ve yüreği dipsiz bir okyanus kadar derin. Bütün kutsal kitaplarda övgüyle bahsedilir ondan, bütün şiirlerde o vardır, bütün şairlerin müsebbibi odur. Çivit mavisi gecelere şavkını düşüren aydır kadın. İsli bir gaz lambasının genzimize dolan kokusudur. Sabahın seherinde üzerinizi örten sihirli bir eldir kadın. Vefanın timsalidir, merhametin abidesi, o yüzden her daim güzeldir kadın. Yaratıcının en büyük lütfüdür bizlere. Belli ki bu âleme gönderilen en büyük hediye ve en büyük emanet.  Sevmek onunla başlar, sevilmek onunla anlam kazanır, merhameti o emzirir ve cümle güzel hasletler onun muazzam şahsiyetinde vücut bulur.

       Açılmayan bütün kapıların anahtarı ondadır, gönül çilingiridir o.  Boz bulanık akan suların üstünde yolcuya yol veren bir asma köprüdür.  Şehrin söküğünü diken bir terzidir. Bir dülgerdir kadın, bir hattat ve bir nakkaş. Gölgesinde büyüyen evladı ile şekillendirir toplumu. Ve kadın, mimarı olur bir şehrin, koca bir cihanın.  Dünya yüzünde bütün çiçekler kadından sorulur. Bahar kadındır, cemre kadındır, yağmur kadın.  Hürrem olur gözleri ile Süleyman’ı aşk ile devirir, Hacer olur avuçlarını Zemzem membaına çevirir.  Bir Kemal doğurur güneş onun yüreğinden doğsun diyerek, mavi gözleriyle yıllanmış bir karanlığı boğsun diyerek.

       Boğazımdan geçen bir tas çorba kadar sıcaktır kadın.  Bir tutam tuzun varlığıdır. Ve tuz kadar sevilir o.  Gidenin ardından döktüğü bir tas su getirir seveni sevdiğine. Kıraç topraklara cemre düşürür tebessümü onun. Ve kadın ağlarsa bir gecede bütün saçları ağarır Anadolu’nun. Onun dudaklarından dökülen duada saklıdır şifa. Onun bir damla gözyaşıyla onar bütün yaralar.  Parmaklarının ucunda kar beyazına dönüşür bütün katrani karalar. Ferhat’a dağları delecek kadar hâl olduysa kadındandır.  Yusuf’u kör kuyulardan çıkaran Züleyha’dır. Neşet Usta vuruyorsa tezeneyi sazın teline, bir kadın üfürmüştür bu sihiri o üstadın eline.  Ateşi kül eyleyendir kadın. Dikeni gül edendir. Lâl kesilen yürekler onunla dillenir.  Ve melekler kadından alır bütün feyzlerini.

       Ey kadın.  Sen konaklarda Mah Peyker,  Amasya’da Mihri’sin. Âdemin sinesine vurulmuş aşk mührüsün. Sanki bütün tılsımların senin kaynağı… Hayata  dair  bütün iksirler  senin elinden çıkıyor.  Esrar yüklüsün. Gizem yüklüsün.   İsa’nın elinde asa, Ali’nin elindeki Zülfikar’sın sen. Muhammedin sığındığı mağaraya yuva kuran güvercin. Fatih’in tarihe vurduğu tuğrasın. Dokun nazenin ellerinle dünyanın yüzüne. Dokun ki huzur bize de uğrasın. Bu yazı 2418 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI