Örnek HTML sayfası
Bugun...


İhsan KURT


Facebookta Paylaş

SAHİLLERİN IZDIRABI!
Tarih: 02-09-2019 10:27:00 Güncelleme: 03-09-2019 12:58:00


Hemen aklınıza gelecek belki de. İnsanın ve diğer canlıların dışında nesnelerin, eşyaların, coğrafyanın da ızdırabı olur mu ki?

 

Ben de şimdiye kadar bunu pek düşünmemiştim doğrusu. Yaşananlar ve gözlenenlerin yaşattıklarından sonra artık nesnelerin, doğanın, yörenin de ızdırabı olabileceğini, hatta olduğunu düşünmeye başladım.  Bu düşünceme sahil boyu gezilerim, buralarda gördüklerim, şahit olduklarım sebep oldu.

 

Sahil, sahilin kıyısında uzayıp giden deniz bir inleyiş içerisinde gibi geldi bana. Kirletilen sahil, denize atılan mikroplarla dolu çöpler bir feveranın yansımaları gibi. Istırap öylesine derin ki bu derinlikten sahilin çehresi değişmekte, yüzünden, hatta palmiye ağaçlarının diplerinden fışkıran çöplükler onun acılarının görüntüsü olarak yansımakta. Bütün bunlar sahilde eğlence adına, dinlenme adına yapılıyor. O zaman nasıl bir toplum sorusuna cevaplar bulmakta zorlanıyorum. Eğlencenin psikolojik ve toplumsal ihtiyaçlarının neler olduğu konusunda birçok şey söylenebilir, yazılabilir. Ancak insanların eğlenme veya dinlenme adına yaşadıkları yerleri yaşanmaz hale getirmeleri söz konusu edilemeyecektir, edilmemelidir.

 

Sahil ağlıyor, üzerindeki çöplerle deniz dalgalanıyor. Hiddetleniyor, köpürüyor ama çabuk dağılıyor köpükleri. İnsafı unutan insana insaf ediyor belki de. Güzele ve güzelliklere ihanet insan eliyle yapılıyor. Ne gariptir ki güzele ve güzelliğe nutuklar da insan diliyle çekiliyor. İnsanlar umursamaz yürüyüp geçiyor. Ne ağıtlara kulak kabartan bir hassasiyet ne de dalgalarla bir göz aşinalığı. Bencillik içinde boğulurken sahilin ve denizin kirlenmesine, kirletilmesine aldırdığı da yok. Umursamazlığın, vurdumduymazlığın sessiz acısı sahillerde görülüyor, dalgalarla azalıp çoğalıyor. Deniz dalgalanıyor, sahil ağlıyor, insan kayboluyor…

 

İnsanlar dağılıyor sahillerde, hatta kalabalıklar giderek artıyor. Mangalların dumanları da, etrafa saçılan çöpler de midelere hizmet etme yarışında. Yeme-içme şehveti, mide iştihaları güzel görme ve güzellik duygularını tamamen kapatıyor. Lakin kimse bu sahillerde sevdalıları beklemiyor, bekler gibi yapıyor. O söylenen şarkılardan ne eser ne de bir iz kalmış. Geçmişte kalan sevdaların hayalleri de sahilin ıstırabı içinde boğulmuş. Ancak bir zamanlar sevdalara, şarkılara, türkülere ilham olan sahillerin ıstırabına ara sıra maziden, cızırtılı bir plaktan şu sesler geliyor:

 

Beklerim her gün, bu sahillerde mahzun böyle ben
Gün batar, kuşlar döner, dönmez o yoldan beklenen
En nihayet anladım, yokmuş gören hatta bilen
Gün batar kuşlar döner, dönmez bu yoldan beklenen

 

Masumiyetini yitiren, doğallığını kaybeden insan, sahili ve denizi de bu yitirilmişliğe ortak edinir görünmektedir. Martılar bile deniz kıyısından ve sahilden içerilere doğru uçmayı, buraları mesken yapmayı tercih ediyorlar. Sahilin ızdırabı onları da vurdu. Beyaz kalmak için direnen dalgalar üzerindeki kirlilikten ritmini de, musikisini de yitirdi. Artık böyle bir sahilde kim kimi bekler ki? Hangi ilhamla hangi şarkılar bestelenebilir ki?

 

Henüz vakit varken sahillerin ızdırabını dindirmeye, denizin dalgalarını sevindirmeye çare onu bu hale getiren yine insandan gelecektir. İşte o zaman sahillerde beklenenlerin heyecanı, sahillerde söylenen şarkıların nameleri insanları daha mutlu kılacak, belki de çoğu sorunlarından arındıracaktır. Sahillerin ve denizin doğallığına dokunmayın, doğallığını kirletmeyin yeter.

 

Sahiller yine bekleyen ve beklenenlerin yeri olsun. Gün batarken de, doğarken de sahillerden ızdırabın sesi değil ilhamın sesi, tertemiz dalgaların coşkusu coşkumuz olsun. Gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz, bütün insanlığa karşı sorumluluğumuz da bunu gerektirmekte değil mi?Bu yazı 3600 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
250 Okunma
250 Okunma
234 Okunma
214 Okunma
205 Okunma
198 Okunma
183 Okunma
176 Okunma
168 Okunma
158 Okunma
146 Okunma
142 Okunma
525 Okunma
506 Okunma
485 Okunma
477 Okunma
461 Okunma
450 Okunma
450 Okunma
439 Okunma
438 Okunma
425 Okunma
421 Okunma
407 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI