Bugun...


İhsan KURT


Facebookta Paylaş

UNUTULMAYANLARDAN BİR SAYFA
Tarih: 01-02-2018 09:21:00 Güncelleme: 01-02-2018 11:38:00


       Birçok insanın olduğu gibi benimde bir değil elbette birçok hatıram var. Bu hatıralar 1972’lerde amatör bir şekilde yazı hayatına başladığımda daha da önem kazanmaya başladı. Hatta bazıları bende, hayatımın bir köşesinde en nadide, en heyecanlı, unutulmayan tatlı bir hatıra olarak kalmıştır. Genelde bunlar yeri ve zamanı geldiğinde bulunduğu köşeden kalkar, yaşadığım zaman ve ana gelir, anlatılması için sırasını beklediği de olur.

       İşte bunlardan birini sizlere kısaca anlatmaya çalışayım:

       Askerliğimi Yedek Subay olarak bitirdikten sonra bir taraftan Tokat’ın bir köyünde ilkokul öğretmenliği yapıyor, diğer taraftan da Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde okuyordum. Fakülteyi bitirmek üzereydim. Neredeyse 24 saati dolu dolu yaşadığım günler. Tokat-Ankara arasını aşındıranlardandım. O günler hem zor hem de güzel sayılabilecek günlerdi.

       Bir gün çalışmakta olduğum derslerden birisi bana bir konunun eksikliğini, yeterince yazılmamış olduğunu çağrıştırdı. Bunun üzerine Atasözlerimizde ve deyimlerimizde Psikolojik Unsurların varlığına dikkat çeken “Atasözleri ve Deyimlerimizde Psikolojik Unsurlar” başlıklı bir yazı hazırlayarak o zaman Kültür Bakanlığı’nın çıkarmakta olduğu Millî Kültür dergisine gönderdim. Yazım derginin Nisan,1983 tarihli 39.sayısında yayınlandı. Elbette benim hatıramın temeli bu yazının yayınlanmış olması değil. Çünkü dokuz yıldır yazıyor ve yayınlamaya çalışıyordum zaten. Benim unutamadığım, sizlerle de paylaşmak istediğim asıl konu başka… Aynı yılın Mayıs ayı ortalarında, çok güzel bir havada öğrencilerimle teneffüsteyken postacı bir mektup getirdi. Zarfı heyecanla açtım. Küçük bir kart üzerinde şu kısa cümle yazıyordu:

        “Milli Kültür dergisindeki yazınızı okudum. Tebrik ediyor, daha geniş çalışmalar bekliyorum… Prof. Dr. Mehmet Kaplan”

       Düşününüz!

       Bir köy öğretmeniyim o zamanlar. Yüzünü hiç görmediğim ama kitaplarını okuduğum bir edebiyat profesöründen “tebrik” alıyorum. Sonra Allah nasip ediyor bu çalışmamı merhum Kaplan’ın ifadesiyle “genişletiyor” ve “Türk Atasözlerine Psikolojik Bir Yaklaşım” adı ile Yüksek Lisans tezi yapıyorum.

       Bu hatıramda tek üzüldüğüm bir tarafı da hatırlatmaktan geçemeyeceğim. Hayatım oradan oraya, köyden köye bir göçmen gibi geçtiğinden her taşınmada hep bir şeyler kaybolup gitti. Kaybolanlardan biri de rahmetli Kaplan’dan aldığım tebrik kartıydı.

       Ne bu anımı ne de bu değerli kartı kaybetmenin üzüntüsünü unutamıyorum.

 Bu yazı 3589 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI