Bugun...


Mehmet Necati DEMİRCAN


Facebookta Paylaş

AŞK İMİŞ HER NE VAR ÂLEMDE
Tarih: 01-05-2018 10:53:00 Güncelleme: 01-05-2018 10:53:00


       Herkese göre farklı tanımları olan bir duygudur aşk. Tam karşılığı bulunamayan, tanımlanamayan güzelliği de tanımlanamamasından kaynaklanan tanımı da zaten kimsenin umurunda olmayan asil bir duygudur. “Aşk imiş her ne var âlemde/İlm bir kîl ü kâl imiş ancak” diyen Fuzûlî hayatın anlamını aşkta bulanlardandır. İlim kazanarak yüksek mevki elde etmenin gerçekleşmeyecek bir arzu olduğunu fark eden şair;  âlemde her şeyin aşktan ibaret olduğu sonucuna varmıştır.

       Soyut-somut karışımı bir duygudur aşk. Kuşkusuz kelimelerin kifayetsiz kaldığı andır ne yazarsan yaz ne söylersen söyle faydasızdır. Söz geçmez, kalem yazmaz olur. Bir kez vurdu mu kurtuluş yoktur. Yıllara meydan okur. Seversin unutamazsın. Zaman zaman küllenir, geçti gitti sanırsın ama bir rüzgâr eser, canlanıverir.

       Mantığın bittiği yerde başlar, bitti diyemezsin, geçti diyemezsin… Dersin belki ama yalan olur. Akla, fikre, hesaba gelmez… İnsan, gönlüne söz geçiremez. Hele bir de pençesine aldı mı kurutur, tüketir insanı.

       Hayatın anlamıdır aşk. Özlemek, beklemek, düşlemek gibi kelimelerle anlam ilişkisi vardır. Aşk, zoru sever; imkânsızın peşinden koşar.  "Seversin; kavuşamazsın aşk olur." derler. Vuslatsa aşkın ölümüdür. Kimi zaman platoniktir, âşık; sever fakat kavuşmak istemez. Tasavvufta beşeri aşk, ilahi aşkı öğrenmede bir aşamadır. Kays çöllere düşer Leyla uğruna… Mecnun olunca Leyla’dan geçme faslına ulaşır.

       Aşk, Yaratan’ın insana hediyesidir. İnsan, sevme eylemini okuyarak öğrenemez. İnsan yaşamı boyunca bu duyguyu içinde barındırır. Bu duygu anlık değildir.  Hayatta bir kere gelir insanın başına. Her şey yolunda giderse muhtemeldir ki hayatı yaşanası ve güzel hâle getirir. İnsanın dünyaya bakışını değiştirir. Her şey yolunda gitmezse…

       İnsan sevgiyi kendi içinde yaşar ve bilinçaltında büyütür. Gününde yaşayamadığı duyguyu yarınlara erteler. Duygularını ifade etmekten çekinir. Sevdiği kişiyi kaybetme ve reddedilme korkusuyla yıllarca susar. Behçet Necatigil’in Sevgilerde şiirinde ifade ettiği gibi yıllar hızla geçer:

Siz geniş zamanlar umuyordunuz

Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.

Yılların telâşlarda bu kadar çabuk

Geçeceği aklınıza gelmezdi.

       Günümüzün marazi yapısı içerisinde insan, duygusal bakımdan bir bocalama yaşamakta, maddi hayat zevklerinin istilası içinde duygusal bakımdan körelmektedir. Aşkın anlamı da şekil değiştirmektedir. Aşkı aramak nafiledir. O sizi bulur. Bulamadığınız için, hissedemediğiniz için “Aşk diye bir şey yok!” demeyin.

 

 

 

 

 

 Bu yazı 2999 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI