Örnek HTML sayfası
Bugun...


Mehmet Necati DEMİRCAN


Facebookta Paylaş

TOPAL OSMAN
Tarih: 01-07-2019 07:44:00 Güncelleme: 01-07-2019 07:44:00


Osman, 1884 yılında Giresun’da doğdu. Babası Giresun’un eşrafındandı. Aile deniz ticaretiyle uğraşıyordu. Ticaretle uğraşan bir ailenin ferdi olarak Osman da ailenin ticari faaliyetlerine yardımcı oldu. Askerliğe ilgisi vardı fakat askerî okula gidemedi. Ticari faaliyetleri artarak devam etti. Evlendi, çocukları oldu. İşinin, aşının peşinde koştu fakat dünya eski dünya değildi. Dengeler değişmişti. Osman Ağa bu değişimi en çok düne kadar birlikte yaşadıkları Rumların tavır ve davranışlarında gözlemliyordu.

 

Rumeli’deki kıpırdanmalar Anadolu coğrafyasının bir parçası olan Giresun’da da hissediliyordu. Rumlar ve Ermeniler Osmanlının bilinmeyen bir geleceğe doğru yürüdüğünün farkındaydı.  Ayrılıkçı duyguları kamçılanan Rumlar ve Ermeniler Karadeniz Bölgesi’nin huzur ortamını yaşanmaz hâle getiriyordu. Bölgedeki Türkler kendini savunma refleksiyle hareket etmeye başladı. Batılı güçler için Ermeni ve Rumların bağımsızlığı kan ve gözyaşından geçmekteydi.

 

Balkan Savaşı Osmanlı için acı tecrübelerin bakiyesidir. Rumeli’deki deneyimli ordusunu terhis eden Osmanlı Devleti, Balkan Savaşı patlak verince ne denli yanlış yaptığını anlar ama iş işten geçmiştir. Rediflerle girilir savaşa. Seferberlik ilan edilir. Namus günüdür, silahını alan cepheye koşar. Söz konusu olan vatandır artık… Osman’ın babası Mehmet Efendi yatırır bedeli, göndermez oğlunu askere. 

 

Osman gönüllü yazılır askere. 65 arkadaşıyla düşer yollara. Yaşamla ölüm arasındaki ince çizgide yürür, git geller yaşar. Cepheden cepheye koşar. Bulgar ordusu Çatalca önlerindedir. Rumeli’den ricat eden Osmanlı askeri Çatalca’da geçirir tırnaklarını toprağa çünkü Çatalca aşılınca sırada İstanbul vardır.

 

Osman Çatalca’da savaşırken bir şarapnel sağ diz kapağını bulur. İstanbul’da hastanede gözlerini açar, yaraları sarılır, tedavi görür ama sağ bacak eskisi gibi değildir artık. Yiğit namıyla anılır derler ya bundan sonra o da “Topal Osman” adıyla anılır. Birçok arkadaşı şehit olmuştur. Koltuk değnekleriyle döner Giresun’a. Bedeninde ve ruhunda açılan yaraları iyileştirmeye çalışırken 1. Dünya Savaşı patlak verir.

 

Avrupalı devletlerin arasındaki güç dengesi Osmanlı topraklarının paylaşımı söz konusu olunca sarsıldı. Zaman zaman çatışmanın eşiğine gelindi. Emperyal düşleri İstanbul süslüyordu. 19. yüzyılın başında Napolyon İstanbul ile ilgili niyetini "Büyük soru şu: İstanbul'a kim hâkim olacaktır?" sözüyle ortaya koymuştu.

 

Yüzyılın sonunda sömürge savaşında geç kalmış bir Almanya'nın sahneye çıkması Avrupa’daki dengeyi sarstı. Almanya, Osmanlı Devleti ile ittifak kurarak İngiltere, Fransa ve Rusya’nın egemen olduğu bölgelerde etkili olmayı amaçladı. İttihatçılar devleti tökezletmeden yürütmenin yollarını arıyorlardı. Zira kurtlukta düşeni yemenin kanun olduğunu en iyi onlar biliyordu. Almanya’nın Osmanlı Devleti’ne, Osmanlı Devleti’nin de Almanya’ya ihtiyacı vardı.

 

Osmanlı Devleti Almanya safında savaşa katılınca dört bir yandan saldırıya uğradı. Cepheden topal olarak dönen Osman, Ruslara karşı mücadele edebilmek amacıyla gönüllü topladı. Giresun’dan topladığı yüz kişilik birliğine Trabzon Cezaevinden yüz elli kişi daha ilave etti. İki yüz elli kişi Topal Osman’ın önderliğinde Batum’da Rus ordusuyla kıyasıya bir mücadeleye girişti.  Topal Osman’ın serdengeçtileri karşısında Rusların pek bir şansı yoktu. Topal Osman destansı başarılar elde etti.

 

Topal Osman’ın birliği Teşkilat-ı Mahsusa’ya bağlı olarak savaşır. Birliğe bağlı askerlerin sayısı sekiz yüzü bulur. Savaş ortamının güç şartları Topal Osman’ın sağlığını olumsuz yönde etkiler. Tifoya yakalanır.

 

Rus ordusu Bayburt önlerine kadar gelir. Trabzon işgal edilir. Topal Osman’ın birliği Ruslara kayıplar verdirir. 1917’de Rusya’da rejim değişir. Bolşevik İhtilali gerçekleşir. Ruslar ordularını çeker.

 

Topal Osman Rusların çekilmesine sevinemez zira Almanlar I. Dünya Savaşı’nı kaybetmiş, müttefik olarak Osmanlı Devleti de yenik sayılmıştır. 30 Ekim 1918'de Mondros Mütarekesi imzalanır. Bu tarih, Karadeniz’deki azınlıklar için bayramdır. Topal Osman doğup yaşadığı toprakların müdafaasına girişir. Bunu gözlemleyen Ermeni ve Rumlar Topal Osman’ı hedef tahtasına yerleştirir. Azınlıklar, sürekli olarak Topal Osman’ı işgal kuvvetleri komutanlığına şikâyet etmektedir.

 

İstanbul’dan ayrılıkçı Rumlara sürekli silah ve mühimmat gelmektedir. Karadeniz Bölgesi, Topal Osman’ın birliklerince savunulmaktadır. Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkar. 9. Ordu Müfettişi Mustafa Kemal Paşa’nın görevleri arasında Topal Osman’ı yakalayıp etkisiz hâle getirmek de vardır. Topal Osman ile görüşür, bölgedeki durum hakkında görüş alışverişinde bulunurlar.

 

Topal Osman, Mustafa Kemal Paşa’nın önerisiyle derme çatma çetesini bir alaya dönüştürür. Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde Kurtuluş Savaşı’na katılır.

 

Topal Osman, 22 gün 22 gece süren Sakarya Meydan Savaşı’na 6000 gönüllü ile katılır, Savaş sonunda 400 kişi dönebilir Giresun’a. Topal Osman’ın gönüllülerden oluşan birliği Ankara’da TBMM’yi korumakla görevli muhafız birliğine dönüşür.

 

Topal Osman kendisine ayrılan bölümde meclis oturumlarını izler. Tartışmalı bir oturum sonrası Trabzon temsilcisi Ali Şükrü Bey ortadan kaybolur. Şüpheler Topal Osman üzerinde yoğunlaşır. Topal Osman komutasındaki muhafız birliği dağıtılır. Yeni kurulan muhafız birliği ile Topal Osman’ın adamları arasındaki çatışmada Topal Osman ölür.

 

Topal Osman Giresun Kalesi’nde toprağa verilir. Topal Osman’ın mezarı Atatürk’ün emriyle anıt mezara dönüştürülürBu yazı 4296 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
521 Okunma
502 Okunma
456 Okunma
450 Okunma
415 Okunma
394 Okunma
362 Okunma
344 Okunma
308 Okunma
287 Okunma
231 Okunma
219 Okunma
2344 Okunma
1927 Okunma
1866 Okunma
1780 Okunma
1680 Okunma
1626 Okunma
1579 Okunma
1506 Okunma
1487 Okunma
1428 Okunma
1425 Okunma
1424 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI