Örnek HTML sayfası
Bugun...


Mehmet Necati DEMİRCAN


Facebookta Paylaş

YOLCULUK
Tarih: 03-09-2020 08:20:00 Güncelleme: 03-09-2020 10:43:00


Yolculuk, farklı duygular uyandırır insanda. Gidilen yer ile gelinen yerin özelliğine, durumuna göre anlam kazanır. Kimi zaman hüzünlüdür, yönünü gurbete çevirir. Geride bırakılanlar vardır. İnsanın içinde doldurulamayan bir boşluk oluşur. Kimi zaman sıladır, vuslata açılır. İçi içine sığmaz yolcunun, yol uzar, bitmek bilmez.

 

Hayat yolculuktur. Mazi ile ati arasındaki bir çizgide hâli yaşar insanoğlu. Geçmiş ve gelecek karanlıktır. Geçmiş bir bakıma tarih kitaplarından öğrenilebilir ama ya gelecek? Gelecekle ilgili tasavvurlar vardır sadece?

 

Aslolan yolculuktur, vuslat değil! Bir noktadan başka bir noktaya... Kimi zaman eğlencelidir yolculuk, insan rutinin dışına çıkar, rahatlar, mutlu olur. Kimi zaman çilelidir, hüzünlüdür, insanı yola çıktığına pişman eder. Yolun yarısında tükenir insan ne hedefine ulaşabilir ne de geri dönebilir. Kimi zaman yolunu kaybeder, varmak için  çıktığı yolculukta aslında varmak diye bir şeyin olmadığını görür.

 

Yol bir yazgıdır, insan yolu sever, yolculuğu sever, bu yoldaki yolculuğunun bitmesini istemez. Önemli olan yolda olmaktır. Hedeflenen yolda yürümek, hedefe ulaşmak kadar değerlidir.

 

Her yolculuk biraz acemicedir. Çıktığı yolda birtakım işaretler arar yolcu. Kendinden önceki yolcunun ayak izleri yol gösterir ona. Bazen de ilk kez çıktığını sandığı bir yolculukta kendi ayak izleriyle karşılaşır. Kimi yolcu ulaşır, kimi ulaşamaz menzile.

 

Kimi insanın gönül kapısı yeniye açıktır. Yolculuk onun için fırsattır. Çıktığı yolculukta yepyeni yerler görecek, insanlar tanıyacak, onların kıssalarından hissesini alacak, yaşadığı dünyayı güzelleştirip, zenginleştirecektir. Günler öncesinden tatlı bir heyecanla hazırlığa girişir. Çıkacağı yolculuğu heyecanla bekler.

 

Umuda açılan bir kapıdır yolculuk. Yeni yerlerde her şeyin daha güzel olacağına yönelik düşüncelerle çıkılan yolda karşılaşılan her şeyde iyi, güzel ve farklı bir anlam bulunur. Her şeyi geride bırakıp sıfırdan başlamak umutların yanı sıra korkuları da barındırır içerisinde.

 

Yolculuk nereye, diye sorarlar kimi zaman. Bazen insan kendi içdünyasına doğru bir yolculuğa çıkar. Hani dalar gider ya işte o an... Belki çocukluk yıllarına belki de ilkgençlik yıllarının romantizmine... Gençlik yıllarının uçarı heyecanlarına ya da kırık bir aşk hikâyesine...

 

Yolculuk sadece bir yerden bir yere gitmek değildir. Sonunda vuslat vardır. Kavuşunca biter mi yolculuklar? Yolculuk biter belki ama yol bitmez. Yeni yolcular bekler. Her yolcunun vuslata ereceği de şüphelidir. "Kısmet" derdi eskiler, kısmet!

 

Aslında yolculukları ertelememeli. Çıkmalı yola! Nereye? Nereye olduğu önemli değil, hele bir çıkalım da yola! Yolda olmak doğru yolda olmak önemli...Yol arkadaşlığı önemli çünkü yolda ne ile karşılaşılacağı belli değildir.

 

 Bu yazı 3998 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
1316 Okunma
1258 Okunma
1248 Okunma
1217 Okunma
1204 Okunma
1184 Okunma
1069 Okunma
1053 Okunma
1007 Okunma
753 Okunma
728 Okunma
711 Okunma
4605 Okunma
4547 Okunma
4543 Okunma
4524 Okunma
4483 Okunma
4430 Okunma
4142 Okunma
4066 Okunma
3922 Okunma
3598 Okunma
3471 Okunma
3470 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI