Örnek HTML sayfası
Bugun...


Mustafa Çelebi ÇETİNKAYA


Facebookta Paylaş

SENEDE BiR GÜN (KADINLARIMIZA)
Tarih: 01-07-2019 07:31:00 Güncelleme: 01-07-2019 07:31:00


"Gönlümde açmadan solan Bir gülsün 
Her zaman gamlıyım Her zaman üzgün 
Beklerim yolunu Aylar boyunca 
Yeter ki gel bana Senede bir gün," 

____Dillerden düşmeyen bir şarkıdır sene de bir gün. 
       Der ki bir gün olsa bile yine gel. 


işte biz de KADINLARIMIZA sene de bir gün veriyoruz. 
Ne de olsa elimizde 365 gün var, böl parçala dağıt cömertçe. 
Dün akşam eve gittiğinde "hâlâ nerede bu yemek diye" avazınca bağıran o adam, bu sabah iş yerine vardığında mesai arkadaşlarının nazikçe kadınlar gününü kutladı. Daha dün sokakta gördüğü kadınlara maymuni iştahla bakışan o adam bugün nazik ve düşünceli bir beyefendi oldu!

 

Dün oğluna "oğlum yüz verme şu karına" diyen kaynana, bugün sosyal bir kadın olup kutlamaları kabul ediyor. Peki yarın... Sür gitsin dereye. Tamam, işte dün kadınlar günüydü kutladık, hadi bugün topla ortalığı ya da mutlu et beni! Hayda bre savulun! ... 
Şubatta sevgilimizi hatırladık, Martta kadınlarımızı, Mayısta annemize bir çiçek Haziran da babamıza bir gömlek! Yazık bu esnafa aslında. Daha çok gün üretilmeli. Mesela bakın bugün çantacılar, kozmetik ürün satan mağazalar, konfeksiyonlar, kuyumcular iş yapacak. Allah bereket versin! Haliyle bu adam gazeteye büyük puntolarla kutlama mesajı gönderecek değil mi. 
"Bütün Kadınlarımızın Kadınlar günü Kutlu Olsun!"

 

Peki, dün sokak ortasında öldürülen Ayşe’nin, dün çocuklarının önünde boğazı kesilen Hatice’nin, dün yokluk içinde bir de aç karnına sobayla zehirlenen Meral’in suçu neydi. Bugün çiçek alınan Zeliha’nın onlardan üstün tarafı neydi. 


Sanmayın ki kadınlar arasında bir ihtilaf derdindeyim hayır. Ben oyalama ve değerleri bir güne sığdırarak insanları böyle bir komplo içinde gütme teorilerine karşıyım. Bu sabah derse geç kaldığı için kendisini uyaran öğretmene sert çıkışan Metin, 24 Kasım geldiğinde en güzel çiçekleri alacaktır eminim.


Mor çatılarla uçan süpürgelerle olan bir iş değildir bu. Bugün kadınlar için direnişmiş! 364 gün teslim oluş da bugün mü direniş? Alenen sınıflandırma değil de nedir bu? 
Cahiliye döneminde kızları diri diri toprağa gömerlermiş, bilirsiniz. Sonra “oku!” emriyle başlayan yüce dinimiz geldiğinde Kadınların ezilmemesi, hırpalanmamasını emretmiş.


"Müminlerin iman bakımından en mükemmeli, huyu en iyi olanıdır. Hayırlınız, kadınlarına karşı hayırlı olanlardır.” 


Bu sadece Peygamber efendimizin hadislerinden birisi. O özetle adam olmak istiyorsan kadınına iyi davranacaksın diyor! Kadınına iyi, hoş, sevgi dolu ve şefkatli davranacaksın ki adam olacaksın diyor. Sene de bir gün kutlayıp diğer günler şutlayacaksın demiyor.

Kadınlarımız ya: 
Allah'ın cenneti ayakları altına serdiği analarımız, 
Uğruna Mecnun olup dağları deldiğimiz sevgililerimiz, 
Beline kuşağı bağlayıp başka bir eve gönderirken ardından ağladığımız kardeşlerimiz. Hayatımız! Hayatlarımız! Yılda bir gün hatırlayıp da diğer günler kıymet bilmeyenlere, eza gösterenlere, hak gasp edenlere; erkek ya da kadın kim olursa olsun yazıklar olsun…

 

“Veysel hatrın için döndü geriye, 
Mecnun sevdan ile döndü deliye, 
Mevla cennetini etti hediye, 
Kadınsın, kadınlık nurdur özünde!

Kıymetini bilmeyen ateşe ram’dır, 
Sensiz gönül körpe, sevgiler hamdır, 
Seni üzmek günah, üzmek haramdır, 
Kadınsan kadınlık nurdur özünde!

 

Herkes yazar da ben Kadınlar günü şiiri yazamaz mıyım yani! Ama bir yanlışlık yapıp kadın konulu şiirimi Ekim ayında yazmışım, neyse artık Ekim de yazdım Temmuz’da kabul edilsin, öyle ya Ekim de kadını anmanın, hatırlamanın ne manası var ki! Tamam tamam adet yerini bulsun kızmayın, zira o yüce varlığın, Adem peygamberin cennette ki yalnızlığına bile deva olan Havva’nın, aylarca yol yürümesine rağmen söz verdiği için geri dönen anasına, kadına muhabbet eden Veysel Karani’nin, bize o yüce peygamberi dünyaya getiren Amine annemiz ile, yurdun bekası için canla başla mücadele etmiş bir büyük adam olan Mustafa Kemal’in anacığı Zübeyde Hanımın hatırına; “Kadınlar” gününüz kutlu olsun.

 

Kadınlarımızla ömrümüz kutlu olsun…
Haydi, şarkımızla başladık şarkımızla bitirelim.


“Ağarsın saçların, solsun yanağın 
Adını anmaktan yansın dudağım 
Bu aşka canımı adayacağım 
Yeter ki gel bana Senede bir gün,” 


 

 Bu yazı 1407 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
210 Okunma
178 Okunma
169 Okunma
166 Okunma
160 Okunma
159 Okunma
156 Okunma
116 Okunma
68 Okunma
58 Okunma
48 Okunma
39 Okunma
482 Okunma
467 Okunma
450 Okunma
442 Okunma
434 Okunma
423 Okunma
415 Okunma
411 Okunma
401 Okunma
398 Okunma
388 Okunma
386 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI