Örnek HTML sayfası
Bugun...


Nazan Şara ŞATANA


Facebookta Paylaş

MAYALARDA 13 RAKAMI NEDEN KUTSAL?
Tarih: 01-03-2020 15:36:00 Güncelleme: 01-03-2020 15:36:00


Bildiğimiz konuların üzerine gittiğimizde ve bilinmeyenleri öğrendiğimizde ben şahsım adına bir hayli seviniyorum.

 

13 rakamının uğursuz olduğunu çocukluğumuzdan beri biliriz! Bununla ilgili bilgilerimizin içinde özellikle Hristiyanların 13 rakamından rahatsız olduklarını da biliriz. Bazı milletler de sevildiğini, İslam aleminde başka bir gözle görüldüğünü de biliyoruz.

 

Belki sizlerin bildiği, benim bilmediğim 13 rakamının Mayalarla bağlantıları olduğu… Ve yine 13 rakamını kutsal hale getirdikleri...

 

Derlediklerimi aktarıyorum.

 

On üç sayısını uğursuz sayarız değil mi? Sadece biz de değil, bazı ülkelerde 13 sayısından hoşlanmaz. Kimi toplumlar ise 13 sayısını uğurlu görüyorlarmış. Meksika’da, Kelkit ve Germenlerde bu sayı kutsal kabul ediliyormuş.

 

Varoluştan bu yana 13 rakamına ne çok anlamlar yüklenmiş! Mayalar ’da 13 rakamının üstünde duruyorlarmış. Bu arada elbette bazı yerlerde de uğurlu anlamına geliyormuş 13 rakamı. Dolayısıyla kimileri için uğursuzluk ifade ederken kimileri için uğurlu gün olarak tayin edilmiş.

 

13 rakamının uğursuz sayılmasının bir nedeni de bir yılda ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesiymiş. Birçok efsanede de 13 rakamının uğursuzluğunu anlatan mitolojik hikayeler varmış.

 

Işık, neşe, saflık, masumiyet, barış ve güzellik tanrısı Balder İskandinavya topraklarında o zamanlarda bir ziyafet vermiş. Balder, Vikking’lerin meşhur tanrısı Odin ile Frigga’nin oğulları olup, ay kraliçesi Nanna’nın da eşiymiş. Bu ziyafete 12 kişi davet edilmiş. Kötülüklerin tanrısı Loki, davet edilmemiş lakin o davetli olmadığı halde gelmiş. Dolayısıyla 13 kişi olmuşlar. Tartışma çıkmış. Loki diğer tanrılar tarafından da çok sevilen Balder’i öldürmüş. 13 sayısı da böylece tescillenmiş.

 

Bir de Hristiyanlarda son akşam yemeği var, bunu biliriz.

Balder’in yerini Hz. İsa, Loki’nin yerini de hain Judas almış. Bu yemekte 13 kişiden oluşur ve yemekten sonra 24 saat içinde de Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülmüş. Hıristiyanlar o günden sonra 13 sayısını uğursuz saymışlar. Bu korku bir hastalık halini almış ve literatüre  ‘triskaidekaphobia’ olarak geçmiş.

 

Bizim dinimizde uğursuzluk diye bir şey yok.

 

Bizler 13 sayısına önem veririz. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’ın doğum tarihi 571’dir ve rakamları toplamı 13… İstanbul 1453 yılında fethedilmiş. Rakamları toplamı yine 13…

 

Biraz daha eskilere gittiğimizde ilginç vakalara da rastlıyoruz. Mayalar, çok esrarengiz bir toplum.

 

Onlarla ilgili onlarca anlatılacaklar var. Onlar 13 rakamının yaradılışla ilişkisi olduğunu düşünüyorlarmış. Kadim Mayalar Allah’ın matematiksel doğasını keşfetmişler. Yaratılışın doğası içinde 13 sayısının frekansı bulunmaktaymış.

 

13 sayısı sembolik olarak daireyle ifade   ediliyormuş. Mayalarda Hunab K’u’nun sembolü daire içinde kare olarak gösteriliyormuş. Hunab K’u’nun anlamı ölçüyü ve hareketi verenmiş. Hunab ‘Allah’ veya Yaradan ve K’u piramit demekmiş. Aslında, bununla Allah piramidin içindedir demek istiyorlarmış. Mayalara göre bizim fiziksel bedenlerimiz de piramitmiş. Ve içinde Allah varmış. 13 sayısının gücü bizim içimizdeki Allah’ın gücünü uyandırıyormuş. Mayaların takviminde, 13’üncü ışın, en yüksek  titreşimmiş. Dönüşümü temsil ediyormuş.

 

Bu da Gezegenimizin daha büyük bir IŞIĞA uyumlanma zamanına girdiğimizin göstergesiymiş.

 

Bir de şöyle düşünülenler varmış.

 

13 Sayısının frekansı bizim içimizdeki yaratıcı yönü uyandırırmış.

 

13: Zeki, yeniliğe açık, araştıran keşfeden, gücünü nefs yönünde kullanmayan anlamına gelirmiş.

 

13 sayısının geçmiş ile ilgili kayıtlarından sonra günümüzde şimdi bedenlerimizdeki 13 enerjisinin aktivasyon zamanı ve bunu birbirimize şefkatle bakıp, şefkatli davrandığımızda dönüştürebilmiş olacakmışız.

 

Rakamların sırları olduğunu biliyorum.

 

Pisagor,

“Evren sayılardan ibarettir” demiş.

Sayıların uğurlu ve uğursuz olanları da sırları çözenleri de sağlıkla alakalı olanları da varmış.

 

Yakında Rakamların Anlattıklarını yazacağım.

 

Allah’a emanet olun.

 

 

 

 Bu yazı 281 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
229 Okunma
211 Okunma
203 Okunma
182 Okunma
166 Okunma
157 Okunma
132 Okunma
119 Okunma
119 Okunma
119 Okunma
92 Okunma
87 Okunma
685 Okunma
502 Okunma
435 Okunma
431 Okunma
403 Okunma
397 Okunma
396 Okunma
381 Okunma
374 Okunma
366 Okunma
363 Okunma
359 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI