Örnek HTML sayfası
Bugun...


Nazan Şara ŞATANA


Facebookta Paylaş

GÖBEKLİ TEPE’Yİ TÜRKLER YAPMIŞ!
Tarih: 01-02-2020 14:07:00 Güncelleme: 01-02-2020 14:07:00


Tarihte Devrim GÖBEKLİTEPE

 

Dünyanın orijinal hâliyle günümüze kalmış en eski tapınağı Göbekli Tepe olduğunu artık dünyada bizde biliyoruz. UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Listesi’ne alınan bir yer burası ve çok eski. Düşünün, Stonehenge’den 7 bin, Mısır piramitlerinden ise 7 bin 500 yıl daha eski. Dünyanın en eski ve en büyük tapınma merkezi ve

büyük bir buluşma merkezi
 

Burada çok önemli bir olay ise; Göbekli Tepe’de gerçekleştirilen ritüeller Ön-Türk kamları tarafından gerçekleştirilmiş…

 

Dikili taşların üzerinde işlenmiş hayvan tasvirleri ve soyut sembollerin varlığıysa bir başka dikkat çekici husus. Boğa, yaban domuzu, tilki, turna, kelaynak ve yaban ördekleri, en sık görülen hayvan tasvirleri arasında yer alıyor. Taşların üzerine işlenen bu hayvan tasvirlerinin yanı sıra, üç boyutlu kabartma şeklinde yapılmış başka figürlerle de karşılaşılmış.

 

Bu nasıl mümkün olabilir diyoruz? Öyle ya o dönemde avcı toplayıcı yaşamlarında insanlar sadece avlanıp mağaralarda yaşamayı ve iç güdüsel üremeyi biliyorlardı. Nasıl olmuştu da bu dönem için beklenmedik bir düzeye ulaşmışlardı.

 

Çapı 30 metreye ulaşan oval planlı, sayısı 20’yi bulan yapılar! Altısı çıkarılmış, geri kalanları jeo-manyetik ve geo-radar yöntemleriyle yapılan ölçümler sonucunda belirlenmiş… Neticeye bakıldığında Göbekli Tepe tapınaklarının yapılmasına, MÖ 9600’da başlanmış. Aşağı yukarı 12 bin yıl önce… Peki bu nasıl mümkün olabilir? Bilinmiyor. Burası bir yerleşim merkezi de değil. Burası buluşma yeri. Öyle günlük yaşama yerleri ise hiç değil.

 

Biraz daha detaylandırdığımızda, etraf anıtsal yapılarla kaplı. Yuvarlak planlı yapılmış. Kuru, taş duvarlar ile sınırlanmış. Üç ana yüzey, altı doğrusal yapı serilerinden oluşmuş. Merkezinde iki tane serbest, boyu beş metreyi bulabilen kireçtaşından şekillendirilmiş T biçimli dikili taşlar var. Dahası var, aynı formda, daha küçük boyutlu dikili taşlar mevcut. Bunlar, yapı duvarlarının iç çeperlerine, merkez iki dikili taşa yönlendirilmiş olarak yerleştirilmiş.

 

Şimdi çok önemli bir konuyu dile getireceğim.

Dikili taşların üzerlerinde kabartma tekniğinde yapılanlar, üzerinde en çok durduğum konu. Nedir bunlar? Hayvan motifleri ve çeşitli soyut semboller. Bunlar ne için yapılmış? Bir çeşit haberleşme için. O dönemin sembolik dünyasını, hafızasını, mesajlarını zamanımıza kadar getiren bulgular…

 

Göbekli Tepe’de Şaman ayinleri mi yapıyormuş? Bu kuvvetle muhtemel. Hayvan motiflerinin Şaman unsurları ile olan benzerliği burada şamanların ayin yaptığını gösteriyormuş. Türk’lerin, Müslüman olmadan önceki dini inanışları Şamanizm olduğundan etli, kaya resimlerinin, tamgaların ve kurganların Türk kültürüne özgü unsurlar olduğunu da düşündüğümüzde buranın Türk’ler tarafından yapıldığına inanmamak mümkün değil.

 

Şamanizm’de her şamana özel erk hayvanı varmış. Hayvanların, öteki dünyayla sezgisel ilişkileri olduğuna inanırlarmış. Tabi bununla da kalmazlarmış. Hayvanların eğitici, dost olduklarına da inanırlarmış. Onları birer kılavuz olarak görürlermiş.

 Bu yazı 1190 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
678 Okunma
650 Okunma
561 Okunma
498 Okunma
416 Okunma
401 Okunma
353 Okunma
332 Okunma
320 Okunma
316 Okunma
282 Okunma
267 Okunma
2708 Okunma
2311 Okunma
2270 Okunma
2184 Okunma
2058 Okunma
2038 Okunma
1981 Okunma
1904 Okunma
1877 Okunma
1823 Okunma
1805 Okunma
1783 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI