Örnek HTML sayfası
Bugun...


Ömer KARSLI


Facebookta Paylaş

EVLİLİK EVCİLİK DEĞİLDİR
Tarih: 01-10-2020 16:35:00 Güncelleme: 01-10-2020 16:35:00


Evlilik, sen ben kavramlarının yerini biz kavramına bıraktığı birlikteliktir. Evlilik kimine sabırdır, imtihandır; kimine şükürdür armağandır. Evlilikte huzur yaptığınız tercihlerin tezahürüdür.

 

Evlilik bir yoldur, eşleriniz ise birer yol arkadaşıdır. Çıkacağımız hayat yolunda hangi çetin süreçlerden geçeceğimizi bilemeyiz. Ekonomik durumun bozulması, yaşanabilecek sağlık sorunları ve ölüm gibi dış faktörler bazen birlikte çareler aramayla eşleri birbirlerine yakınlaştırırken bazen de eşler birbirlerinden ayrılma noktasına gelirler. Dış faktörlerin bizi hangi yöne savuracağını belirleyen seçtiğimiz hayat arkadaşımızın karakteridir. Bu yüzden çıkacağımız yolculukta bizi yarı yolda bırakmayacak yol arkadaşı seçmeliyiz. İmam Gazali’ye göre kişilik 2/3 oranında kalıtsal özelliklerden etkilenir. Kişilik sahibi bir çocuk sahibi olmak için, kişilik sahibi bir eş seçimi yapmalısınız.

 

İnsan, yaşamın her alanında olduğu gibi evlilikte de mutluluğa giden yolu aramaktadır. Unutulmamalıdır ki bu yol doğru eş seçiminden geçer aksi takdirde mutsuzluktan kurtulabilmek için bir arayışın içinde buluruz kendimizi.

 

Eskiden tek göz odada iki kap kacak ve yatak yerde de bir çulla evliliğe başlangıç yapan eşler zorluklara ve yokluklara birlikte göğüs gererek sağlam temelli yuvalar kurarken; şimdi her şeyi tam hanelerde maddi olarak yeterli, manevi olarak eksik kalan yuvalar inşa ediliyor.

 

Evet hayatınızda bir kez düğün yapacaksınız ama bu onca gereksiz borcun altına girip evliliğinizin cicim aylarını maddi sıkıntı çekerek geçirmeye değmez. Belki dillere destan düğün töreninizde davetliler muhteşem bir 3 saat geçirebilir ama emin olun siz bir gece için ettiğiniz masrafı 3 yıl boyunca öderken hiç kimse halaydaki gibi elinizden tutmayacak.

 

Aile kurumu sevgi, saygı, merhamet ve muhabbetle kurulduğu; imanla, güzel ahlakla sürdürülebildiği takdirde hukukun ve mahkemelerin müdahalesine gerek duyulmaz. Sağlam temelli yuvaların kurulmasında eşler kadar ailelere de büyük görevler düşüyor. Evliliği kendimiz için yapıyor görünsek de etkileri bakımından doğacak çocuklarımız, kendi ailelerimiz ve sosyal çevremiz açısından da değerlendirmelerimizi iyi yapmalıyız. Eşler birbirlerine ve ait oldukları ailelere karşı kırıcı yaklaşımlar sergilemeyecek karaktere sahip olmalıdır. Ebeveynler çocuklarının yuva kurmaları konusunda telkinde bulunurken dikkate almaları gereken en önemli husus ‘’evlilik olgunluğu’’na ulaşılıp ulaşılamadığı olmalıdır.

 

Hangimiz kızımızı istemeye gelen erkeğin dindarlık ve güzel ahlak hasletlerini ilk sırada değerlendirebiliyoruz?

İlk soru: Oğlumuz ne iş yapıyor?

 

Bu konuyla ilgili Hasan-ı Basri hazretlerinin kulağımıza küpe niteliğinde bir sözüyle bitirelim yazımızı;

‘’Kızını, Allahtan korkana ver. Eğer kızını severse zaten ona iyi davranır, mutlu eder. Sevmezse de onu üzmez, çünkü Allahtan korkan hiç kimseye zulmetmez.’’

 

Bir sosyolog gözüyle evlilik müessesesinin önemine vurgu yapmak istedim. Anlayanlara, evlilik kurumunun önemini benimseyip korumaya çalışanlara selam olsun.Bu yazı 4196 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
1357 Okunma
1352 Okunma
1337 Okunma
1312 Okunma
1235 Okunma
1206 Okunma
1134 Okunma
1101 Okunma
1090 Okunma
1079 Okunma
1070 Okunma
459 Okunma
5310 Okunma
5272 Okunma
5047 Okunma
4987 Okunma
4958 Okunma
4284 Okunma
3835 Okunma
3833 Okunma
3748 Okunma
3724 Okunma
3667 Okunma
3463 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI