Bugun...

Facebookta Paylaş

ŞİİR NEDİR, ŞAİR KİMDİR?
Tarih: 01-03-2018 15:59:00 Güncelleme: 01-03-2018 16:59:00


          İnsan niçin şiir yazar? Nedir İnsanı kâğıtla kalemle dertleşme ihtiyacı hissettiren sebep? Gayet açık sohbet etmek dertleşmek… İnsan sevincini hüznünü acısını her zaman içine atamaz. Herkese anlatamaz, güvenemez. Hemen, dilsiz dostları olan kâğıt ve kaleme koşar.

         O halde şunu soralım; bir sürü sanat dalı varken, niye şiir? Çünkü en yakın dostumuz. Çünkü en kısa zamanda ulaşabileceğimiz dostumuz şiir. Herkesin evinde bir kalem kâğıt mutlaka var değil mi? O zaman niye yazmayalım. Bir de şundan bahsetmeden geçemeyeceğim toplum olarak zorların, acıların toplumuyuz. Yitik hayalleri çok olan bir toplumuz. Her şeyi zor ulaşabilen bir toplumuz; Bu da bizi pişiriyor hatta bazen kavuruyor. Bizde bu yüreğin yangınını doğal olarak duygularımızı kaleme kâğıda dökerek söndürmeye çalışıyoruz.

         Şiir; ne yazıdır, ne de sözdür aslında. Ruhlarımızın boşluğunu dolduran edebi bir nefestir sadece. Sesin, görüntünün, hareketin, taşın, toprağın ebediyete kadar ebedîleşmesidir şiir.

        Şair kimdir? Sorusunun cevabını bulmaya çalıştığımızda ise durum oldukça zor. Çünkü bir çok tanımı var ve sınırlamakta mümkün değil. Sözlüklerde ansiklopedilerde şöyle tanımlanır; Şair, “şiir yazan kişi” demektir. Şair kelimesi Arapçadan gelir ve doğaüstü güçlere sahip, meczup, kâhin olarak geçer.
       Şair, bütün bunların içinde bir tuhaf gezinerek herkesin adına şefkate ulaşmak ister. Gizliden gizliye, toplumu içe dönük olarak da yaşatır dışa dönük olarak da.

       Şairin gözünde şiir hayatın ta kendisidir; acıları sevinçleri hüzünleri kısacası hayatın içinde olan ne varsa her şey şiirdir. Buna kullandığımız materyaller, sevdiğimiz bir giysi kullandığımız bir araç gereç de dâhildir.

        Şair, insana, doğaya olgu ve olaylara kayıtsız kalmayan sezgisel düşünsel yaklaşan imgelere boğulmadan yazdıklarına duygularını katan kişidir. Şairlik, söz sarraflığıdır aslında; Var olanı var olan kelimeleri süsleyip ahenkli bir şekilde karşıya aksettiren kişidir şair.

Şair, zamanın ötesinde yaşayan insandır, iyi bir şairi buradan anlayabiliriz. Şair yaşadığı evreni, olayları ve insanları, herkesten farklı algılayan bir kişidir. Algıladıklarını topluma aktarırken de, diğer sanatçılardan daha çok emek verir ortada düşünce denilen soyut bir durum vardır. Ve ne günlük konuşma dilini, ne de düzyazı tekdüzeliğini kullanabilir. Şairin dili, diğer tüm yazın türlerinin dilinden farklı ve zahmet vericidir.

       Şairin ve şiirin işlevi ne diye soracak olursak Yazarken ileri görüşlü düşünmek ve de düşündürmekle de yükümlüdür şair. Bir bakıma bulunduğu toplumun söz temsilcisidir diyebiliriz. Tüm konuları kendince irdeleyebilen en olumsuz görünen konu ve görüşleri kitlelere olumlulukla sunmayı başarabilen kişidir. Şiir de şairin en güçlü aracıdır.

       Ne mutlu şiire gönül verenlere, ne mutlu gerçek şairlere, ne mutlu toplumu mutlu yarınlara ulaştırmak için kalemini oynatanlara.Bu yazı 1120 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI