Bugun...


Prof. Dr. Nurullah ÇETİN


Facebookta Paylaş

SES BAYRAĞIMIZ, TÜRKÇE KİMLİĞİMİZDİR 2
Tarih: 29-06-2017 11:05:00 Güncelleme: 29-06-2017 11:07:00


       Türkçemizin Mevcut Sorunları ve Çözüm Önerileri:

       1. ”Tek devlet, tek vatan, tek bayrak, tek millet” diyorsunuz. Temel değerlerimiz olarak bu 4 unsuru sayıyorsunuz ve rabia işareti ile bunu simgeleştiriyorsunuz. Bu sayılan 4 unsur, gereklidir, doğrudur; ama yeterli değildir. Buna “tek dil ve tek eğitim” ögelerini de ilave ediniz. Tek dil ve tek eğitim olmadan tek millet olmaz. Tek millet olmayınca tek vatan, tek devlet ve tek bayrak da olmaz. Çoklu eğitim ve çoklu diller, “tek millet”i böler. Bölünenler de ayrı vatan ister, ayrı vatanlarda ayrı devletler kurulur, ayrı devletlerin de ayrı bayrakları olur.

       2.Dil giderse il yani millet ve devlet gider. O yüzden acilen mesela Fransa’da olduğu gibi “Türkçeyi Koruma ve Geliştirme Kanunu” çıkarınız. Bu kanuna bağlı olarak iş yeri, dükkân, kurum, yer isimlerinde ve diğer resmî, kamusal alanlarda iletişim dili olarak sadece Türkçeye yer vermeyi zorunlu hale getiriniz. Yasal altyapı sağlam kurulduktan sonra Türk çarşı pazarının, sokağının, caddesinin, işyerlerinin Türkçeleşmesi çok kolay olacaktır. 

       3.Basın yayın organlarında Türkçeden başka dille yayın yapmayı kaldırınız. İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça gibi uluslararası niteliği olan bağımsız devletlerin diliyle o devletlere yönelik olarak, özel mahiyette yayın yapılabilir, ama Kürtçe gibi bağımsız bir devlet dili olmayan ve Türk millet birliğini bölüp parçalamada dışarıdan Amerika gibi emperyalist devletlerin, içerden de PKK gibi onların işbirlikçilerinin siyasi araç olarak kullanabilecekleri dillerle devletin resmî televizyonlarında, radyolarında, diğer basın yayın organlarında yayın yapmayı tatil ediniz.

       4.Yabancı dille eğitim uygulamalarına son verin. İlk, orta ve yükseköğretim kademelerinde, bütün eğitim kurumlarında sadece Türkçe eğitim veriniz. Uluslararası niteliği olan İngilizce gibi dilleri de ayrıca yabancı dil olarak iyi öğretiniz. İlkokullara kadar soktuğunuz Kürtçe gibi hem bağımsız bir devlet dili olmayan, hem de Türk millet birliğini, sizin ifadenizle rabiadan biri olan “Tek millet” i bölüp parçalamak için siyaseten bir araç olarak kullanılabilen dilleri eğitim müfredatından çıkarınız.

       5.Yazılı, sözlü, görüntülü basın yayın organlarında, devlet kurumlarında, bakanlıklarda Türkçe dil uzmanları görevlendirmeyi zorunlu hale getiriniz. Kamuya dönük olarak yazan ve konuşanların Türkçelerini düzeltmelerini, geliştirmelerini, özenli, düzgün, doğru kullanmalarını sağlayınız. Türkçeyi bilerek kötü bir aksanla konuşanları şarkıcı, türkücü, programcı diye Türk milletinin önüne sürmeyin. 

       6.Türkçeyi en güzel kullananlara her kademede, her alanda ve her kurumda özendirici ve teşvik edici ödüller verin.

       7.Türkçemizi güzel kullanan ve Türk millî bilinci sağlam olan söz, düşünce, edebiyat, tarih ustalarını bütün ilk, orta ve yüksek okullarda konuşmacı olarak seferber edin. Zira çocuklarımızın, gençlerimizin birebir canlı olarak dinlemeleri, onların dil gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.

       8.İlk, orta ve lise öğretmenlerinin tamamı için eğitim öğretim dönemi içinde belirli sürelerde Türkçe hizmet içi eğitim kursları veriniz ve Türk öğretmenlerinin Türkçelerini doğru kullanmalarını sağlayıcı önlemler alınız. Önce öğretmenlerin eğitilmesi lazımdır.

       9.Bütün okul kademelerinde Türkçe okuma, yazma ve konuşma yarışmalarını ve etkinliklerini yoğun olarak özendirici ve ödüllendirici şekilde artırınız.

       10.Televizyonlarda âşıklara, şiir programlarına, fıkra anlatıcılarına, destancılara, tarih anlatıcılarına yer veriniz.

       11.Türk Devletini uluslararası toplantılarda temsil eden bütün resmî görevlilerin sadece Türkçe konuşmalarını ve yazmalarını zorunlu tutunuz. Bizim meramımızı anlamak isteyen, tercüme yoluyla öğrensin. 

       12.Facebook, elektronik posta, internet gibi bütün bilgisayar yazı sistemlerinde Türkçe kelimeleri ve diğer söz varlıklarını kişi, yanlış ve eksik yazsa bile otomatik olarak doğrusuyla değiştiren programlar geliştirmeli ve kullanıma açmalıdır.

 

 

 Bu yazı 3103 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI