Bugun...


Prof. Dr. Nurullah ÇETİN


Facebookta Paylaş

ÜNİVERSİTE KAZANAN ÖĞRENCİ ADAYLARINA VE ÖĞRENCİLERİNE
Tarih: 30-08-2017 10:14:00 Güncelleme: 30-08-2017 10:14:00


Türkiye’de üniversitelerimizin değişik bölümlerini kazanan öğrencilerimize şimdiden başarılar dilerim. 1981’den bu yana üniversite kurumunun bir üyesi olarak bu genç kardeşlerimle ve halen okumakta olanlarla tecrübe, izlenim, kanaat, tavsiye ve değerlendirmelerimi paylaşmak isterim. Umulur ki onlara bir faydası dokunur:

 

*Her şeyden önce hayalinizdeki üniversite tasavvuru ile gerçekteki aynı değildir. Hayal kırıklığı yaşamayın, gerçekçi olun. Türkiye geneli ne ise üniversite de odur.

 

*Lisans öğrenimi boyunca elde edeceğiniz kazanımlar şunlar olacaktır:

1.Teknik Değer: Bölümünüzle ilgili önceden üretilmiş mevcut teknik bilgilerle donanacak ve bununla bir meslek sahibi olacaksınız. O yüzden eğitim öğretim programlarınızı, derslerinizi ve diğer eğitimsel faaliyetlerinizi aksatmadan takip edin. Bazı dersler sizin için sıkıcı görünse bile bunların mutlaka faydalı ve gerekli olduğunu, bir amaç için öğretildiğini kabul edin.

 

Bunları benimseyerek, zevkle, istekle, hevesle öğrenin. Öğrendiğiniz her bilginin ilerde meslek hayatınızda mutlaka işe yarayacağını önceden kabul edin. Teknik anlamda çok iyi yetişmiş ve alanının bilgileriyle çok iyi donanmış insanlar, mesleklerinde başarılı olurlar ve bu başarı onları mutlu ve saygın eder. Bir alanın en iyi uzmanı olmak, en büyük kazanım ve en saygın etikettir.

 

2.Sosyal Değer: Üniversite sadece teknik bilgi elde etme kurumu değil, aynı zamanda toplumsallaşma kurumudur. Edineceğiniz yeni arkadaşlarınızla kaynaşacak, onlarla birlikte ortak sosyal, sanatsal, kültürel, dinî, felsefî etkinliklerde bulunarak sosyalleşeceksiniz. Sanatla, edebiyatla ilgilenin, bol bol kitap okuyun.

 

Ortaklaşa kültür, sanat, gezi faaliyetleri yapın. Anlamlı bir hayatın temel direklerinden biri, insanlarla uyumlu bir toplumsal hayat ve başkalarıyla insani, medeni düzeyde geliştirilmiş bir iletişimdir. O bakımdan kendi kabuğunuza çekilmeyin, yalnızlaşmayın, arkadaşlık, yarenlik fırsatını kaçırmayın. Paylaşmayı, dostluğu, arkadaşlığı, yardımlaşma ve dayanışmayı bu dönemde daha da pekiştireceksiniz.

 

3.Felsefî Değer: Üniversite, aslında üretilen teknik bilgi kazanım yeri olmaktan önce, bilgi ve bilinç üretme yol ve yöntemlerinin öğretildiği bir kurumdur. Yani mevcut bilgilerin üstünde ve ötesinde yeni bilgiler üretme ve yayma kurumudur. Bilimlerin felsefesini yapabilme becerisinin kazanıldığı kurumdur. Bu bakımdan alanınızla ilgili bilimlerin ne ve nasıl olduğunu, ne işe yaradığını, özünü, içeriğini, ruhunu, yol ve yöntemlerini öğrenin.

 

İki temel alan üzerinde odaklanın: Metodoloji ve terminoloji. Yani alanınızla ilgili olarak en sağlıklı ve doğru biçimde bilgi, bilinç, beceri üretme yol ve yöntemlerini iyi öğrenin. İkincisi de alanınızla ilgili bilgilerin şifresi ve taşıyıcısı olan terimleri, bu terimlerin anlam ve çağrışım alanlarını çok iyi kavrayın. Bilgiler arasında ilişki kurmayı, mukayese yapmayı, analiz ve sentez yapmayı, bütün bunların sonunda da insanlar için, hayat ve dünya için anlamlı ve faydalı sonuç çıkarmayı öğrenin.

 

4.İdealist Değer: Üniversitede niçin okuduğunuzu, ileriye dair hedef ve amaçlarınızın ne olduğunu, geleceğe dair nasıl bir hayat plan ve program sahibi olduğunuzu netleştiririn. Hangi bölümde okursanız okuyun daima 3 temel hedefiniz olsun:

 

1.Bireysel Hedef: Sizi bireysel olarak memnun ve mutlu edecek bir meslek, bilgi ve bilinç donanımı sahibi olmak. Yani okuduğunuz bölümü ve sonrasında buna bağlı olarak yapacağınız mesleği zevkle, severek yapacağınıza inanmanız gerekiyor. Bu işin ve meşgalenin sizi bireysel anlamda mutlu edeceğinizi düşünmelisiniz ya da bireysel olarak sizi tatmin edecek bir eğitim ve meslek seçmelisiniz.

 

2.Millî Hedef: Eğitiminiz ve mesleğinizle mutlaka içinden çıktığınız ve mensubiyetinden gurur duyduğunuz Türk milletine faydalı olmak, hizmet etmek, bu milleti her anlamda yükseltmek, ilerletmek, geliştirmek gibi bir hedefiniz ve amacınız olsun. Böyle bir amaç sizi diri ve heyecanlı tutacak, dolu dolu, anlamlı bir hayat kazandıracak ve yaşadığınızı hissedeceksiniz.

 

3.Evrensel Hedef: Kendinize, milletinize faydalı olmak gibi bir amacınızın yanında evrensel anlamda bütün dünya insanlığına da faydalı olmak gibi bir gayeniz de olursa çok daha anlamlı bir hayat kurmuş olursunuz.

 

Üniversitede okuyan ve yeni kazanan öğrencilerimizin geleceğin Türkiye’sinin sahibi olacağı bilincini daima diri tutarak millî bir sorumluluk duygusuyla, disiplinli ve verimli bir şekilde zevkle, şevkle, anlamlı, dolu dolu bir üniversite hayatı geçirmelerini temenni ederek hepsine üstün başarılar, sağlık ve mutluluklar dilerim.

 Bu yazı 3074 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI