Bugun...


Prof. Dr. Nurullah ÇETİN


Facebookta Paylaş

FATİH SULTAN MEHMED, HZ. MUHAMMED’E İNANMAZ MIYDI?
Tarih: 01-02-2018 09:34:00 Güncelleme: 01-02-2018 11:36:00


       Prof. Dr. Celal Şengör adlanan bir kişi, CNN TURK kanalına verdiği bir mülakatta: “Fatih Sultan Mehmed’in Müslümanlığı dahi tartışılıyor.” Dedi. Güya Fatih, sekreterine: ”Ben Muhammed’in dediklerine inanmıyorum.” Demiş. Jeolog olan ama tarihçilik taslayan Bay Celal Şengör’ün sekreter dediği kişi, Fatih’in sarayında yıllarca kalmış olan Gian-Maria Angiolello’dur ve bu İtalyan, hatıratında şöyle yazmış:

       “Sultan II. Beyazıt, babası Fatih Sultan Mehmet hakkında ‘Otoriterdi ve Muhammed peygambere inanmazdı.’” Demiş.

       II. Beyazıt’tan Fatih’in böyle bir cümle kurduğunu bize aktaran kim? İtalyan sekreteri. Peki bu İtalyan sekreterin doğru söylediğinin kanıtı ne? Yok.

       Sekreter denilen bu İtalyan, Türklerden, Osmanlı Devleti’nden intikam almak ve fitne çıkarmak için bilerek yalan yanlış bir cümle aktarmış. Zira bu İtalyan sekreter, Venedik ordusuna Osmanlıya karşı gönüllü olarak savaşa giriyor, kardeşi ölüyor, kendisi de esir düşüyor. Bir süre Osmanlı Sarayında görevlendirilmiş, ama adam bir fırsatını bulup memleketi Vicenza'ya kaçmış ve oturup hatıratını yazmış.

       Şimdi bu adamın söylediklerine nasıl güvenilir? Akıllı adamlar ve tarihçilik işini biraz bilenler, bu sözlerin tamamen yalan, iftira ve kötü niyetli olduğunu bilir. Ama Prof. Dr. Celal Şengör isimli kişi, bunu bize kanıt olarak gösteriyor. Kendisinin de Gian-Maria Angiolello ile aynı duyguları paylaştığını zannediyorum. Zira bu Celal Şengör, kendi ailesi hakkında şu bilgileri veriyor:

       "Benim tahminim şu ki, babamın ailesinin dönme olma ihtimali çok yüksek. Annemin babası da dönme olabilir, ama ihtimal Yahudi dönmesi”(https://odatv.com/unlu-profesor-ailesinin-donme-oldugunu-so…)

       Kişinin ırkı ve dini beni ilgilendirmez, ama ne olursa olsun kişi, dürüst olmalıdır, milleti aptal yerine koyucu yalan yanlış bilgiler vermemelidir.

       Hatıra türü eserlerin doğruluğu her zaman tartışmalıdır. Zira hatıralar özneldir. Hatıra yazarı, kafasına göre şu şunu dedi, bu bunu dedi diye nakleder, ama o söylenenlerin doğru olup olmadığı belirsizdir.

       Gelin bu İtalyan sekreterin kim olduğunu yakından tanıyalım:

     “Giovan Maria Angiolello 1468 yılında, Eğriboz Adası'nın II. Mehmet'in hedeflerinden biri olmasından korkan Venediklilerin ordusuna kardeşi ile birlikte gönüllü olarak katılır. Savaşta kardeşi hayatını kaybeder ve Angiolello, Sultan'ın savaş esirlerinden biri olmak şartıyla hayatta kalmayı başarır.

       Esir alındıktan birkaç gün sonra, kara yolu ile İstanbul'a dönen II. Mehmet'in ordu bölüğünde yer alan Angiolello, İstanbul'a varıldığında, II. Mehmet'in en sevdiği oğlu Şehzade Mustafa'nın sarayında hizmete verilir. II. Mehmet'in yerine tahta geçen oğlu II. Beyazıt zamanında Müslüman olmayan birinin devlet işlerinde yer almasının zor olacağını anlayan Angiolello, İstanbul'dan kaçmaya karar verir. Doğduğu şehir olan Vicenza'ya geri döner. Birçok tarihçi Angiolello'nun daha sonra Anadolu'ya tekrar döndüğünü savunsalar da, Vicenza'da öldüğü varsayımı daha kuvvetli sayılmaktadır.

       Birçok belgede Historia Turchesca eserinin yazarı olarak anılan Angiolello, Osmanlı Devleti'nde yaşadığı zamanlarda, imparatorluk ile ilgili çok değerli notlar yazmıştır.”(Giovan Maria Angiolello, Fatih Sultan Mehmet, Fatih'in İçoğlanı Anlatıyor, Çev. Pınar Gökpar, Profil Yayıncılık, İstanbul)

       Şimdi böyle bir kişinin sözlerine nasıl güvenilir? Prof. Dr. olmuş bir kişi bunu kanıt diye nasıl ileri sürer?

       O yüzden bir kişi hakkında hüküm verirken öncelikle bizzat kendi ağzından çıkan eserlerine bakılır, bir de yaptıklarına.

       Celal Şengör’e göre Müslümanlığı tartışılan Fatih, İstanbul’u fethettikten sonra Ayasofya’yı Camiye çeviriyor, hayatı boyunca İslam’a hizmet ediyor, ilâ-yı kelimetullah için cihad ediyor ve Müslümanca bir hayat yaşıyor.

       Biz burada Fatih’in Müslüman olduğunu ispat edecek kadar aptal değiliz. Zira görünen Güneşin varlığını ispatlamaya çalışmak, ahmaklıktır. Ben sadece çelişkiyi ortaya koymaya çalışıyorum. Çelişki şu: Bir tarafta Osmanlı ve Türk düşmanı bir İtalyan’ın hatıratında yer alan Fatih’in Hz. Muhammed peygambere inanmadığına dair bir zırvası var, öbür tarafta da bizzat Fatih Sultan Mehmed’in ağzından çıkmış Hz.Muhammed sevgisini dile getiren şiirleri var. Hangisine inanalım? Aklı olan neye inanacağını bilir. Bu manada Fatih'in Divan'ı incelenmelidir. Mesela bu bağlamda aşağıdaki metin onun

       Divanında yer alan ilk gazeldir. Divanlar da Hz.Muhammed’e hürmeten münacat ve naat ile başlar:

 

Yüzün meh-i îd ü ser-i zülfün şeb-i İsrâ

Gamzen yed-i Mûsâ leb-i lâ’lün dem-i Îsâ

 

Bu hüsn-i Hudâyî ki Hudâ sana virüpdür

Mânî-i cihân yazmadı tasvîrüne hem-tâ

 

Alnun kamerine yüzün ayına müşâbih

Bunca göz ile görmedi bu çarh-ı muallâ

 

Şol câm ki nûş eylemişem bezm-i gamunda

Bir sâde habâbıdur anun künbed-i hadrâ

 

Avnî seni medh eyledi çün tarz-ı gazelde

Matla dedi yüzüne vü ağzuna mu’ammâ

***

Günümüz Türkçesi ile Karışılığı:

 

Yüzün bayram hilâli, saçların İsrâ gecesi

Gamzen Mûsâ’nın eli, lâl dudağın İsa’nın nefesi

 

Tanrının sana verdiği bu ilahî güzelliği

Tasvir bile edemez cihanın en şöhretlisi

 

Alnın kamerine, yüzün ayına bir benzerini

Görmemiştir bu yüksek gökkubbe onca seyir ile

 

Senin gam meclisinde içtiğim şu kadeh

Bir sade kabarcıktır onun yeşil kubbesinde

 

Avnî seni metheyledi bu gazelde

“Matla” dedi yüzüne ve dudaklarına “muammâ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu yazı 3716 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI