Örnek HTML sayfası
Bugun...


Selma SAYAR


Facebookta Paylaş

AN GELİR
Tarih: 01-03-2020 15:24:00 Güncelleme: 01-03-2020 15:24:00


       An gelir yüreğimden bir kuş kanatlanır göğe. Kaybolur bulutların ardında.  Avuçlarımdan kayıp gider biriktirdiğim ne varsa. Geride hüzünlü bir bakış kalır; yaşananları selamlayan.

       Aşka, sevdaya, özleme, hüzne, ayrılığa, dostluğa dair yaşanılan ne varsa döküldü tek tek önüme. İçlerinden hangisiydi beni en çok yaralayan? Bilemedim. Zar tuttum: Dostluk. Hayatta bir dostun varsa eğer, 'can'dan öte, ötesini düşünme. Dost dediğin, seninle gülendir, dertleşendir, paylaşandır; omzunda sarsıla sarsıla ağlayandır, kimseler düşünmezken seni, birileri sırtını dönmüşken sana, yüreğini, aklını açandır. Yanı başınızda, ya da uzaklarda bir dostunuz varsa, en zengini sizsiniz hayatın. Yoksunluğu can yakar. Kocaman bir boşluk oluşur yüreğinizin orta yerinde. Anlamsızlaşıverir her şey, anlarsınız ki soluğunuz olmuş her dem.

       Dostluğa dair bir öykü. Dokunaklı. Kısaca şöyle:

       Bir zamanlar yoksul adamın biri, bir yılanla dost olmuş. Adam ne zaman başı sıkışsa, darda kalsa, yılanın kuyusunun başına gidermiş. Orda bekler; yılan da kuyudan çıkıp adama bir altın lira verirmiş. Bu hep böyle sürmüş.

       Derken, aradan uzun yıllar geçmiş. Adam bir gün hastalanmış. Yataktan kalkamaz olmuş. Sonra oğlunu çağırmış. Oğluna demiş ki: "Filanca kuyunun yanına git. Orda bekle, bir tane yılan çıkacak oradan. O yılandan korkma, dosttur o. Yılan sana bir altın lira verir, onu alır gelirsin." demiş. 

       Neyse çocuk gitmiş kuyunun başına, beklemiş. Yılan gerçekten çıkmış ve yere bir altın lira bırakmış. Çocuğun aklından şeytanlık geçecek ya, kafasından geçirmeye başlamış: "Demek ki kuyu altın dolu! Ben bu yılanı öldürürsem; kuyudaki altınları çıkartır zengin olurum." demiş. Ve yerden hemen bir taş almış.

       Taşla yılana vurmuş. Yılanın kuyruğu kopmuş. Tabi yılan da can havliyle çocuğun üstüne atlayıp ısırmış. Çocuk zehirlenip ölmüş. 

       Aradan zaman geçmiş. Adam iyileşmiş. Adam aslında bilge imiş. Ve olayın iç yüzünü de bilmekteymiş. Bir süre sonra kuyunun yanına gitmiş. Sonra yılan da çıkmış. Adam yılana bakmış, bakmış, bakmış ve demiş ki: "Yılan kardeş, bizim çocuk bir densizlik yapmış ve cezasını da bulmuş. Ama biz dosttuk, yine dost kalabiliriz." demiş.   Ama yılan bu teklife yanaşmamış. "Yok yok bu imkansız" demiş. "Sende bu evlat acısı, bende de bu kuyruk acısı olduktan sonra, artık biz dost olamayız" demiş...

       Öykünün mesajı; araya birileri girdiğinde, yani, iki can tek can olmaktan çıkıp, dünyayı dostunun gözüyle görmeyi ve aynı gözle sevmeyi bıraktığı an, ayrılık kaçınılmaz oluyor.

 

 Bu yazı 1445 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
373 Okunma
359 Okunma
349 Okunma
325 Okunma
321 Okunma
302 Okunma
290 Okunma
289 Okunma
231 Okunma
188 Okunma
185 Okunma
172 Okunma
2282 Okunma
2021 Okunma
1912 Okunma
1866 Okunma
1696 Okunma
1696 Okunma
1665 Okunma
1603 Okunma
1571 Okunma
1566 Okunma
1515 Okunma
1512 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI