Örnek HTML sayfası
Bugun...


Selma SAYAR


Facebookta Paylaş

AN GELİR
Tarih: 01-03-2020 15:24:00 Güncelleme: 01-03-2020 15:24:00


       An gelir yüreğimden bir kuş kanatlanır göğe. Kaybolur bulutların ardında.  Avuçlarımdan kayıp gider biriktirdiğim ne varsa. Geride hüzünlü bir bakış kalır; yaşananları selamlayan.

       Aşka, sevdaya, özleme, hüzne, ayrılığa, dostluğa dair yaşanılan ne varsa döküldü tek tek önüme. İçlerinden hangisiydi beni en çok yaralayan? Bilemedim. Zar tuttum: Dostluk. Hayatta bir dostun varsa eğer, 'can'dan öte, ötesini düşünme. Dost dediğin, seninle gülendir, dertleşendir, paylaşandır; omzunda sarsıla sarsıla ağlayandır, kimseler düşünmezken seni, birileri sırtını dönmüşken sana, yüreğini, aklını açandır. Yanı başınızda, ya da uzaklarda bir dostunuz varsa, en zengini sizsiniz hayatın. Yoksunluğu can yakar. Kocaman bir boşluk oluşur yüreğinizin orta yerinde. Anlamsızlaşıverir her şey, anlarsınız ki soluğunuz olmuş her dem.

       Dostluğa dair bir öykü. Dokunaklı. Kısaca şöyle:

       Bir zamanlar yoksul adamın biri, bir yılanla dost olmuş. Adam ne zaman başı sıkışsa, darda kalsa, yılanın kuyusunun başına gidermiş. Orda bekler; yılan da kuyudan çıkıp adama bir altın lira verirmiş. Bu hep böyle sürmüş.

       Derken, aradan uzun yıllar geçmiş. Adam bir gün hastalanmış. Yataktan kalkamaz olmuş. Sonra oğlunu çağırmış. Oğluna demiş ki: "Filanca kuyunun yanına git. Orda bekle, bir tane yılan çıkacak oradan. O yılandan korkma, dosttur o. Yılan sana bir altın lira verir, onu alır gelirsin." demiş. 

       Neyse çocuk gitmiş kuyunun başına, beklemiş. Yılan gerçekten çıkmış ve yere bir altın lira bırakmış. Çocuğun aklından şeytanlık geçecek ya, kafasından geçirmeye başlamış: "Demek ki kuyu altın dolu! Ben bu yılanı öldürürsem; kuyudaki altınları çıkartır zengin olurum." demiş. Ve yerden hemen bir taş almış.

       Taşla yılana vurmuş. Yılanın kuyruğu kopmuş. Tabi yılan da can havliyle çocuğun üstüne atlayıp ısırmış. Çocuk zehirlenip ölmüş. 

       Aradan zaman geçmiş. Adam iyileşmiş. Adam aslında bilge imiş. Ve olayın iç yüzünü de bilmekteymiş. Bir süre sonra kuyunun yanına gitmiş. Sonra yılan da çıkmış. Adam yılana bakmış, bakmış, bakmış ve demiş ki: "Yılan kardeş, bizim çocuk bir densizlik yapmış ve cezasını da bulmuş. Ama biz dosttuk, yine dost kalabiliriz." demiş.   Ama yılan bu teklife yanaşmamış. "Yok yok bu imkansız" demiş. "Sende bu evlat acısı, bende de bu kuyruk acısı olduktan sonra, artık biz dost olamayız" demiş...

       Öykünün mesajı; araya birileri girdiğinde, yani, iki can tek can olmaktan çıkıp, dünyayı dostunun gözüyle görmeyi ve aynı gözle sevmeyi bıraktığı an, ayrılık kaçınılmaz oluyor.

 

 Bu yazı 559 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
229 Okunma
211 Okunma
203 Okunma
182 Okunma
166 Okunma
157 Okunma
132 Okunma
119 Okunma
119 Okunma
118 Okunma
92 Okunma
86 Okunma
685 Okunma
502 Okunma
435 Okunma
431 Okunma
403 Okunma
397 Okunma
396 Okunma
381 Okunma
374 Okunma
366 Okunma
362 Okunma
359 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI