Örnek HTML sayfası
Bugun...


Selma SAYAR


Facebookta Paylaş

DOSTLUK ÜZERİNE
Tarih: 01-12-2019 15:23:00 Güncelleme: 01-12-2019 15:23:00


"Dostluk!... Güzel bir sözcük. Neler söylenmemiş, neler yazılmamış bu konuda. Kişi, kendini bildiğinden bu yana dostluğu öteki duygularından üstün tutmuş. Dost bildiğine sarılmış dört elle. Dostunu dünyanın en güvenilir, en inanılır kişisi bellemiş. Çoğu kez düş kırıklığına uğramışsa da gene de dostluk sürüp gelmiş bugüne dek. Yarınlara da kalıp gidecek.”

     Usta yazar Oktay Akbal’ın dostluk üzerine düşüncelerinden alıntıladığım tümcelerden de anlaşılacağı gibi, dostluk, olağanüstü, görkemli bir duygu. Hele de bu duyguları paylaştığınız bir dostunuz varsa ne mutlu size...

     Peki, herkesle dost olunur mu?

     Bu soruyu yanıtlamak için “dostum” diyebileceklerinizi gözünüzün önüne getirin. Sizleri onlarla bir araya getiren değerlerin neler olduğunu bir düşünün.

     Yaşama eş bir anlam vermeniz, hemen her şeyi aynı anda duyumsamanız ama daha da önemlisi ruhlarınızın derin bir uyumla birbirine kaynaşmış olması değil mi?

    Siz hüzünlenirken, ağlarken ya da sevinirken, bir yerlerde benzer duyguları yaşayan birilerinin varlığını duyumsamak, düşünsenize ne kadar önemli! Bu, parayla pulla ölçülebilir bir şey değil.

     Çağımızın bir bunalım, yalnızlık çağı olduğu da düşünülürse; bu duygunun önemi, daha da katmerleşiyor.

     Bugün bu konuyu dile getirmemin nedeni; geçtiğimiz günlerde, uzun yıllardır görüşmediğim bir dostumla karşılaştığımda yaşadığım duygulardır.

     İtiraf etmeliyim ki ilk başta biraz tedirgin oldum. “Acaba”yla başlayan konuşma, kendini doyumsuz, keyifli bir sohbete bırakınca, derin bir nefes aldım; rahatladım.

      Evet, koşullarımız değişmiş; iyi kötü başarılı da olmuştuk, ama güldüğümüz, sevindiğimiz ve hüzünlendiğimiz şeylerin aynı kalmış olması şaşırttı beni. O anki mutluluğumu sözcüklerle anlatmam çok zor.

     Bunu neden çok önemsediğime gelince; en yakınımızdan başlayıp ötekilere uzanan bir iletişimsizliğin yaşamımızda yarattığı yavanlıktan, boşluktan. Sevmelerin, paylaşımların maddi değerlerle ölçülme yanlışlığından. Paran kadar zenginsin, mutlusun türünden aptalca değerlendirmelerin yaşamın özüymüş gibi algılanmasından…

     Siz ne kadar zenginsiniz? Bunu kanıtlamak için, basit, ama çok etkili bir denemeye var mısınız?

     Şu anda, bir yerlerde ihmal ettiğiniz, uzun zamandır sesini duymadığınız, hatta beni hatırlar mı dediğiniz bir arkadaşınız, dostunuz varsa eğer; durmayın! Hemen telefona sarılın.

     Ona, ne denli önemli olduğunu söyleyin. Yoksunluğunun yaşamınızda büyük bir eksiklik yarattığını belirtin. Bir ozanın deyişiyle 

     “Dünyayı seninle sevmişim ey dost.” deyin.  

     Dostlukların zor kazanılıp kolay kaybedilmemesi gerektiğini hatırlayın ve hatırlatın!Bu yazı 2231 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
356 Okunma
355 Okunma
339 Okunma
307 Okunma
297 Okunma
295 Okunma
279 Okunma
273 Okunma
210 Okunma
183 Okunma
181 Okunma
163 Okunma
2264 Okunma
1992 Okunma
1908 Okunma
1855 Okunma
1687 Okunma
1686 Okunma
1642 Okunma
1586 Okunma
1560 Okunma
1553 Okunma
1496 Okunma
1496 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI