Bugun...


Sergül VURAL


Facebookta Paylaş

HOŞ GELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN
Tarih: 26-05-2017 11:47:00 Güncelleme: 05-06-2017 09:54:00


       “On bir ayın sultanı” diye beyinlerimize ve yüreğimize nakşolmuş misk-ü amber kokulu mübarek ay hoş geldin. Sefalar getirdin gönül evlerimize.

       Gözlerin sürmeli, kaşların yay gibi kuruldun gönlümüzün mihrabına. Sahur ve iftar sevinçlerinle geldin hanemize. İnşirah verdin gönüllerimize. Verdiğin feyz ile yaptığımız ibadetler aydınlattı kalbimizi. Bir zeytin tanesinin bereketi, bir hurma tanesinin feyezanı ile yasaktan çıkmanın mutluluğunu yaşatmak için varsın. Bu yüzden:

Gülüşünle güller açar dudakta,

Sülünleri kıskandırır endamın;

Bakışınla gamze güler yanakta,

Kirpiğinde sözü olmaz idamın…

       Sevenlerin sahur ve iftar keyfini seninle yaşar. Bir lokmalık saltanatın, bir yudumluk ferahlamanın hazinesi senin varlığında gizlidir. Bu manevi hazine hiçbir dünyalık ile boy ölçüşemez. Hiçbir dünyalık senin kadar inşirah veremez, idrakinde olana.

       Sen ey güzeller güzeli! İmanla çiçeklenen dallarımız sana uzandı. Güllerin fidanındaki her goncada sen açtın bahçemizde. Sevgimizle çiçek çiçek donattık teravihleri… Saf saf dizildik Kâbe’nin yollarına hayal ufkumuzda. Çiğ damlaları dokundu yanaklarımıza.

       Sen ey nefislerin öğretmeni! Açlık ve tokluk arası birkaç lokmayken biz gözü aç insanlar, sofralar donattık senin şerefine. Açgözlülüğümüzü hoş gör ve bizden davacı olma.

       Sen ey gönüllerin mimarı! Som altın ışıklar vardır hani uzanıp tutamazsın, tutsan elinden kaçar... Ya da anlattığında anlaşılmayacak sözler vardır. Saklarsın kendine her kelimesini, saklarsın hecelerini bile kendinden içeri… Dehlizde gördüğün bir ışık olur hani... Özlersin tümüyle aydınlanmayı... Erişemezsin. İşte yılda bir defa dünya dehlizimize gelen ışık sensin. Seninle aydınlanır mahzunlaşan yüreğimiz. Bu yüzden fısıldarız:

İste benden can vereyim uğruna,

Yeter ki sen hüzünlenip ağlama,

Yoksa gönlüm dayanamaz ağrına,

Ağlayıp da yüreğimi dağlama...

       Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan… Muhabbetin demi yüreğe sevgiyi nakşetmekten geçer. İlmek ilmek dokudum adını kalbimin tenine. Sende nakşet yüreğime sevgini. 

       Uzak diyarların kucağında gizli ne varsa bilenedir özlemim. Korlaşan bedenimde tükenen sadece tenimdir. Avuç avuç saldığım ne varsa yanar aşkın ateşiyle.

       Hoş geldin, ey can içinde Ramazan…

       Ramazan içinde can, hoş geldin…

 

       Kabul et dualarımızı Ya Rab! Nazımız sanadır, niyazımız sana… Sadece gözyaşlarımız dindirir sancılarımızı. Sadece sana arz ederiz meramımızı. Eşiğinden boş çevirme, dualarımız kabul eyle.

       Affet bizi Ya Rab… İftarın manevi ikliminde teslim olduk sana, tut elimizden. Düşürme adını dilimizden ve kalbimizden. Razı ol ibadetlerimizden. Sabırla ve tefekkürle kavuştur bayrama bizleri… Âmin…

 

 

 Bu yazı 2896 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI