Bugun...


Sergül VURAL


Facebookta Paylaş

KURBAN İLE ADANIŞ
Tarih: 30-08-2017 10:17:00 Güncelleme: 30-08-2017 10:17:00


 Kurban, Allah'a yakınlaşmak O'nun rızasını kazanmak için bir adanışa şahitlik…

 

Kurban, aşk ile bağlılığın eriştiği son nokta…

 

Alınlara dokundurulan bir parmak kan ve ince bir sızıdır kurban.

 

Değil mi ki Hz. İbrahim rüyasını gerçekleştirmek üzere oğlu İsmail'i kurban etmek için götürdü. Ki anne Hz. Hacer'in haberi dahi yoktu bu adayıştan. Şeytan haber verdiğinde de inanmak istemedi "Bir baba oğlunu keser mi hiç?" diye.

 

Durum şimdilerde de pek farklı değil aslında. Şeytanın verdiği vesveselerle olsa gerek ki; “Kurbanla ibadet mi olur, yazık değil mi hayvanlara, siz cani misiniz de bu zavallı hayvanları boğazlıyorsunuz.” söylemleri kulağımıza gelmiyor değil. İşte bu sözleri işittiğimde Hz. Hatice annemiz gibi "Allah emretmişse sana ne oluyor?" diyorum içimden.

 

Mümin adanmışlığıyla mümindir. Yüreği bu hâl ile güneş gibi aydınlanır Bu hâl ile huzur deryasına yol alır. Onun kalbinde şüpheye yer yoktur. Şüphe kalbi karartır. “Cimrilerin en kötüsü kurban kesmeyendir” diyen bir resulün ümmeti olarak bu ibadetimizi tekbirlerle yerine getirirken o yüce divana huzurla erebilmek de duâlarımız arasındadır.

 

Kurban Bayramı soysal dayanışma, karşılıklı sevgi ve hoşgörü ile saygının tesis edildiği özel günlerden biridir. Bayram namazı kılmak, kurban kesmek ve kurban etlerini ihtiyaç sahiplerine ve kurban kesemeyenlere paylaştırmak, akraba, komşu ve hasta ziyaretleri yapmak… Tüm bunlar müminlerle kardeş olduğumuzu, kul olduğumuz kadar insan olduğumuzu hatırlatır bizlere.

 

Bayramda yetim ve öksüz kalpleri okşamak, dargınlıkları unutmak, hasta ve yaşlıları ziyaret ederek yalnızlıklarına ortak olmak, düşkün ve yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamak, bayramlarını kutlamak ve onların gönül yaralarını sarmak rıza kapısını açar. Hele bir de O’nun yolunda nefislerimizi kurban etmek için gayret edersek işte o zaman Kurban Bayramı daha bir anlam yüklenir. Unutmamalı ki eski bayramlardaki kadar sevinç ve coşkuyu yaşayabilmek bizim elimizdedir. Kanıksadığımız, sıradanlaştırdığımız her kutlama bayrama değil bize zarar verir.

 

Umutla, inançla, itikatla adanışla, teslimiyetle nice bayramlara erişmeniz duâsıyla bayramınız mübârek olsun…

 Bu yazı 2300 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI