Örnek HTML sayfası
Bugun...


Sibel Unur ÖZDEMİR


Facebookta Paylaş

BİZİM ELLER
Tarih: 01-02-2020 13:27:00 Güncelleme: 01-02-2020 13:27:00


“Gezdim dünyayı dolandım

Ne güzeldir bizim eller

Benzerini bulamadım

Ne güzeldir bizim eller.”

 

“Bizim Eller” isimli kitap Âşık Dündar’ın (Selahattin Dündar) şiirlerinden oluşmakta. Kitabı hazırlayan aşığın eşi Songül Dündar. Kültür Ajans’tan çıkan kitap 208 sayfa.

 

Kitapta Nail Tan, Hayrettin İvgin, Prof. Dr. İ. Ünver Nasrattınoğlu ile Mehmet Nuri Parmaksız’ın şiirler ve Âşık Dündar hakkında yazdıkları önsözler yer alıyor. Selahattin ve Songül Dündar’ın özgeçmişleri ile ilgili bilgilere de ulaşmak mümkün.

 

Bizim Eller de yer alan şiirleri okurken aşığın toplumsal ve felsefi konulara yer verdiği gibi aşk ve sevda ile ilgili temalara da değindiği gözlerden kaçmıyor.

 

Dündar’ın kalemi, deyişi çok güçlü. Seçtiği konular sağlam. Bu da biz okurlara aşığın hayatı nasıl gözlemlediği, insanlarla kurduğu empatiyi anlatmaya yetiyor.

 

Bakın bunu aşağıdaki dizelerde kendisi nasıl dile getirmiş:

 

Yirminci yüzyıla şöyle bir baktım

Zaman tünelinde zamanlar gördüm

Dünyayı dolaşıp çok indim çıktım

Türlü çeşit hallar mekânlar gördüm

 

“Gördüm/ 20.Yüzyıl Destanı” şiirinden

 

Kitapta divan hece sayılı şiirlere ve destanlara da rastlanıyor. Bunların yanı sıra doğaçlama söylenmiş şiirler de sizlere dizelerden göz kırpıyor biz buradayız der gibi. Tabii ki ödüllü şiirler de dikkatlerden kaçmıyor.

 

Eserde bulunan şiirler öyle bir kere okunup geçilecek türde şiirler değil. Anlamı kuvvetli, edebiyat gücü yüksek şiirler ki zaten okurken bunu hissetmemek mümkün değil.

 

Selahattin Dündar’ın Bizim Eller dışında yayınlanmış altı kitabı daha bulunmakta;

 

Başak (şiirler), Bağdaş (şiirler), Çuval (şiirler), Fizik Ders Kitabı, Terekemeler/Karapapaklar (araştırma-inceleme), Türküler ve Toplum (araştırma-inceleme)

 

Kars/ Dikme köyünde dünyaya gelen Selahattin Dündar fizik öğretmeni olmasının yanı sıra halk ozanı, bestekâr, araştırmacı, yazar, halk kültürü kaynak ve danışmanı gibi pek çok unvanı bünyesinde barındırıyor.

 

Doğduğu Kars iline vefasını Cilavuz Destanı şiiri ile de göstermiş Âşık Dündar.

 

“Tarih sürecinde altın bir sayfa

Adın dilden dile destan Cilavuz

Katmer katmer cehaletin üstüne

Doğdun güneş gibi Kars’tan Cilavuz”

 

Âşık Dündar’ın doğaçlama olarak söylediği şiirine bir örnek:

 

“Samsun iline bağlısın

Karadeniz sultanısın

Vezirlerin diyarısın

Selam sana Vezirköprü”

 

Dündar’ın şiirlerini sadece okumak yetmez elbette, onun şiirlerini, deyişlerini kendi adını verdiği koşasazının eşliğinde dinlemek de gerekir. Sazının ve sözünün söyleyecek daha çok şeyi vardır mutlaka sizlere. Onun şiirlerinde, deyişlerinde halk ozanlarının ve âşıklarının etkisinde kaldığı görülmektedir. Atışmalarını dinleyen bir kişi olarak aşığın doğaçlama söyleme yeteneğinin de altını çizmek zorundayım. Âşıklık geleneğinin bir parçası olan atışma yapılırken dudakların arasına yerleştirilen iğne ile gayet rahat sazını çalıp deyişini demektedir.

 

Kitabı edebiyat dünyasına kazandıran eşi Songül Dündar da kendisi gibi öğretmendir. Aynı zamanda araştırmacı, şair ve yazardır. Bakın “Songül Anne” isimli şiirinde nasıl anlatmış eşini Âşık Dündar.

 

“Ak alnında yazıları

Yüreğinde sızıları

Kanadında kuzuları

Dağ yürekli Songül Anne”

 

 

Âşık Dündar 1978 yılından bu yana TC Kültür Bakanlığının, Bakanlık listesine dâhil bir halk ozanıdır. Onun şiirlerinde olduğu gibi müziğinde de Terekeme ve Azerbaycan ezgilerine rastlamak olasıdır. 

 

Hayrettin İvgin’in yazdığı önsözde söylediği gibi bu kitabın âşıklık sanatımıza değerli katkılar sağlayacağına ben de inanıyorum.

 

Değerli arkadaşım Songül Dündar’ı Âşık Dündar’ın şiirlerini bir araya toplayarak yayına hazır hale getirdiği için ayrıca kutluyor, Selahattin Dündar’a da bol eserlerle dolu bir ömür diliyorum.Bu yazı 2529 defa okunmuştur.

Mehmet Celil / 01-02-2020 17:33

Güzel bir yazı okudum. Tebrik ediyorum. Kaleminiz var olsun.FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
622 Okunma
567 Okunma
525 Okunma
509 Okunma
485 Okunma
476 Okunma
427 Okunma
412 Okunma
333 Okunma
252 Okunma
198 Okunma
187 Okunma
2583 Okunma
2169 Okunma
2112 Okunma
2039 Okunma
1920 Okunma
1884 Okunma
1823 Okunma
1757 Okunma
1737 Okunma
1683 Okunma
1671 Okunma
1650 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI