Örnek HTML sayfası
Bugun...


Sibel Unur ÖZDEMİR


Facebookta Paylaş

NAÇİZANE ÖYKÜHANE
Tarih: 01-09-2020 11:34:00 Güncelleme: 01-09-2020 11:36:00


“Önce düşleyeceksin; güzelliği, zenginliği, mutluluğu… Ve aşkı.”

 

Öyküler… Hayatın içinde akıp giden anlar… İşte o an’ları tutar yakalar yazar ve satırlarına aktarır. Bizler de keyifle okuruz. Fatma Çetin Kabadayı’nın “Naçizane Öykühane” isimli kitabı da onlardan biri.

 

Beğeniyle okuduğum Naçizane Öykühane isimli kitabın içinde tam 46 öykü yer alıyor. Okudukça, öykülerin arasında kayboldukça bu kadar farklı konuyu bir araya nasıl getirmiş Kabadayı diye düşünmeden edemiyor insan. Birbirinden farklı bu çeşitlilikteki öyküleri yazmak hiç de kolay değil. Üstelik de hem mizahi bir dil kullanarak hem de drama yakın durarak ortaya çıkan bu öyküler gerçekten de okura farklı dünyaların kapılarını açıyor. Güldürürken ve hüzünlendirirken düşündürüyor. Bu noktada yazarın gözlem gücü ve yazma yetisi dikkatleri üzerine çekiyor. Yazar, hayata çok geniş bir pencereden bakıyor ve bakarken de an’ları tutup tutup çıkarıyor denizin derinliklerinden pek çok balık yakalar gibi.

 

Kabadayı, öykülerinde hayatı, hayata/okurlarına anlatıyor. Yazdıklarıyla hayata karşılık veriyor, haykırıyor gibi duruşu. Yazdığı öykülerde gerçekle kurgu iç içe geçmiş adeta. Ve öyküleriyle gerek yergiyi gerekse hoşgörüyü çok güzel anlatmış biz okurlarına, yol göstermiş kalemindeki ustalıkla. Bu nedenledir ki okuru doğrularının, yanlışlarının, düşüncelerinin belki de hayallerinin üzerinde durup yeniden şekillendirecektir yaşamını ve bu doğrultuda devam eden davranış biçimlerini.

 

Öykü akıp gider hayatın içinde. Ancak yaşama farklı bir pencereden bakan kişiler o öyküyü görür ve yakalar. Onu biçimlendirerek satırlarına aktarır. Yazılacak konu çoktur elbette. Herkes, her şeyi anlatabilir, önemli olan yazarın onu nasıl anlattığıdır. Kurgusudur, dilidir, hayal dünyasında biçimlendirmesi, akıl süzgecinden geçirmesidir. Bir olayın nasıl görüldüğü ve ne şekilde algılandığı önemlidir.

 

Kabadayı, öykülerindeki karakterlerin yüzlerini, fiziksel ve ruhsal özelliklerini, yaşadıkları çevreyi, davranışlarını oldukça canlı bir biçimde anlatıyor. Günlük yaşamdan kesitler sunarken insanlık hallerinin de altını çiziyor bu öykülerin her birinde. Bu anlatım biçimi, öykünün gözünüzün önünde canlanmasına neden oluyor ve sizi öykünün içine çekiyor. Bunlar hacim olarak kısa ama anlattıkları bakımından zihinlerde büyük yer kaplayan eserler. Bu bağlamda yazarın görüntü dilini başarı ile kullandığını söyleyebiliriz.

 

Fatma Çetin Kabadayı’nın öykülerinde aklınıza gelmeyen, ters köşe şekillenen sonlar var. Bu da okuyucuya büyük bir haz vererek duygu yoğunluğu yaşatıyor. Güzel Türkçe’mizi iyi kullanıyor. Samimi, içten ve sıcak bir anlatımı var ki okuyanı -okumaya başladığı- ilk andan itibaren yakalayıveriyor. Toplumsal konulara yer verdiği gibi basit bir olayı bile hassasiyetle irdeleyerek anlatıyor.

 

İlk baskısı, Palmiye Yayınları tarafından 2014 yılında yapılan Naçizane Öykühane isimli eser 350 sayfa. “Sürprizleri sevenlere” ithaf edilmiş.

 

Kabadayı, şiir ve romanlarında olduğu gibi öykü türünde de başarılı.

 

Ben de bir yazar olarak öyküyü önemsiyorum; çünkü yazdığınız her metnin (romanın, şiirin, vb.) bir öyküsü mevcut. Üstelik insan, farkında olmadan her gün onlarca farklı öykünün yanından geçiyor, birbirinden değişik ruhsal sorunlar yaşıyor. Bu durumda da biz yazarlara o öyküleri yakalayıp yazmak kalıyor.

 

Naçizane Öykühane hakkında çok şey söylemek mümkün ama kalanını okuyucuya bırakmak gerek diye düşünüyor, Fatma Çetin Kabadayı’yı edebiyat dünyasına kazandırdığı bu değerli eseri için kutluyor ve yolu açık olsun diliyorum.Bu yazı 4309 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
1319 Okunma
1261 Okunma
1251 Okunma
1220 Okunma
1207 Okunma
1187 Okunma
1072 Okunma
1056 Okunma
1010 Okunma
756 Okunma
731 Okunma
714 Okunma
4608 Okunma
4550 Okunma
4546 Okunma
4527 Okunma
4486 Okunma
4433 Okunma
4145 Okunma
4069 Okunma
3925 Okunma
3601 Okunma
3474 Okunma
3473 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI