Örnek HTML sayfası
Bugun...


Sibel Unur ÖZDEMİR


Facebookta Paylaş

NURCAN ÖĞRETMEN
Tarih: 01-04-2020 15:28:00 Güncelleme: 01-04-2020 15:28:00


-Çok genç yaşta yitirdiğimiz arkadaşımız Nurcan Göl’ün anısına-

 

Onu ilk defa Bala Kitap Topluluğumuzun bir toplantısında görmüş, tanışmıştım. Kalabalık arasında sık sık göz göze gelip gülümsemiştik birbirimize.

 

Çalıştığım için sık gidemiyordum toplantılara ama gittiğim zamanlarda görürdüm Nurcan Öğretmen’i. Kendi köşesinde sessiz sessiz oturur, yorumlarımızı dinler, düşüncelerini söyler, çaylarımız bittiğinde bizlere fırsat vermeden çay bardaklarımızı doldururdu.

 

Yüz yüze tanıştıktan sonra Facebook ortamında da arkadaş olmuştuk Nurcan Öğretmenle. Artık birbirimizin paylaşımlarını takip edebiliyor, hayattaki duruşumuz hakkında bilgi sahibi olabiliyorduk.

 

Dediğim gibi toplantılar hafta arası olduğu için pek sık katılamadığımdan çok samimi olma şansım olmamıştı kendisiyle. Ancak sizlere onun hakkında anımsadığım birkaç ‘an’dan bahsetmek istiyorum.

 

Güler yüzlü bir insandı her şeyden önce. Şık ve modern giyinirdi. Parmağında takılı olan zikirmatik hepimizin dikkatini çekerdi. Benim dikkatimi çeken bir başka şey ise boynunu süsleyen sıra sıra inci kolyesi olmuştu. İnci kolyesi bugün gibi aklımda. İnciler nasıl parıldıyorsa arkadaşımın boynunda o güzel yeşil gözleri de bir çift mavi boncuk gibi ışıldardı.

 

Bir toplantı sonrası Fatma Hanım, Nur Hanım ve ben bir yerde oturup sohbet etme kararı almıştık. Nurcan Öğretmen bunu duyunca bize katılmak istedi. Memnuniyetle kabul ettik.

 

Arabasının olduğunu ve bizi gitmek istediğimiz yere kadar götürebileceğini söyledi. Sevindik.

 

Aracının hemen her yanı çizik, vuruk, ezik içinde idi ama bu ona hiç aldırmıyordu. Arabaya doluştuk. Türk Ocağı Genel Merkezi’nden Ziya Bey Caddesi’ne doğru gittik. Oradaki kafelerden birinde bizi indirdi ve arabasını park edip geleceğini söyledi.

 

Kafeye girdik.  Hava güzel olduğu için dışarıya oturduk. Bir süre sonra gülümseyerek Nurcan Öğretmen göründü. Sipariş vermek için onun gelişini beklemiştik. Kahve ve soda söyledi garsona biz tatlı siparişi verirken.

 

Sonra koyu bir sohbet başladı aramızda. Bıcır bıcır konuşuyordu Nurcan Öğretmen. Belli ki konuşmayı çok seviyordu.

 

O sıra Fatma Hanım “Bir gezi düzenlesek grup olarak,” diye bir fikir attı ortaya. Nur Hanım da onu destekledi.

 

Nurcan Öğretmen, onun bu dediğini ikiletmedi. Bu işi kendisinin organize edebileceğini söyledi. Tanıdık servis olduğunu belirterek hemen aracın şoförünü aradı. Ondan onay aldıktan sonra nereye gidebileceğimizi kararlaştırdık. Gezinin maliyeti açısından nasıl uygun koşullar sağlayabilirizi, konuştuk.  Her şey ana hatları ile belirlendikten sonra Bala’nın wattsap grubundan gezinin tarihini ve diğer bilgileri arkadaşlarımıza da bildirdi.

 

Anında geziye katılmak isteyenler cevap yazmaya başladılar. Bir anda ortamımız şenlendi. Şu kadar kişi olduk, bu kadar katılım var, diye bizi bilgilendirmeye başladı. Gezi ile ilgili hayaller kurup planlar yaptık. Gidişimiz gözümüzün önünde canlandı.

 

Sonra ne oldu, bilmiyorum ama sanırım o gezi yapılamadı; fakat inanın biz gitmiş kadar olduk çünkü niyet önemliydi, niyet çok güzeldi.

 

Bu görüşmemizden sonra, toplantılarımızda birkaç kere daha gördüm Nurcan Öğretmen’i.

 

Çok sonra bir gün sosyal medyada dolaşırken ölüm haberine rastladım. Ekranın karşısında dondum kaldım. Size anlattığım an’lar film şeridi gibi geçti gözlerimin önünden. Onun, o gülümseyen gözleri geldi yerleşti gözlerimin önüne.

 

Rahatsız olduğum için cenazesine katılamadım. Ancak katılan arkadaşlarımdan dinledim öğrencilerinin koşarak geldiğini ve nasıl gözyaşı döktüklerini.

 

Nurcan Öğretmen nasıl iyi bir dostsa o kadar da iyi, sıcakkanlı, sevgi dolu bir öğretmendi demek.

 

Nedense “Hayattan muradını alabilmiş miydi acaba? “ sorusu geldi zihnime yerleşti o gün bugündür. Herhalde çok erken kaybettiğimiz için bu duygudan kurtulamıyorum. Hiç evlenmemişti. Anneciği ile yaşıyordu. Arkasından gözyaşı dökecek çoluğu çocuğu olmamıştı ama onlarca öğrencisi onun çocuğu olmuştu. Kaç kişiye nasip olur ki böyle bir sevgi?

 

O elim trafik kazası mı yoksa teşhisi koyamayan hekim mi sebep olmuştu ölümüne? Bizler ne dersek diyelim, ne düşünürsek düşünelim alnının yazısı böyleymiş. Vadesi oracıkta dolmuş Nurcan Öğretmen’in. Ecel gelmiş kapısına, gerisi bahaneymiş.

 

Çok genç yaşta aramızdan ayrılan arkadaşımıza Rabbimden rahmet diliyorum, mekânı cennet olsun inşallah.

                                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu yazı 2080 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
623 Okunma
568 Okunma
528 Okunma
510 Okunma
500 Okunma
491 Okunma
428 Okunma
415 Okunma
334 Okunma
253 Okunma
203 Okunma
188 Okunma
2584 Okunma
2170 Okunma
2113 Okunma
2042 Okunma
1921 Okunma
1885 Okunma
1824 Okunma
1758 Okunma
1738 Okunma
1684 Okunma
1672 Okunma
1651 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI