Bugun...YENİ ÇAĞIN YENİ EDEBİYAT AKIMI…
Tarih: 20-07-2017 11:05:19 + -facebook-paylas
Tarih: 20-07-2017 11:05

YENİ ÇAĞIN YENİ EDEBİYAT AKIMI…

Yeni çağın yeni edebiyat akımı sloganıyla yola çıkan Mustafa Ceylan, Harun Yiğit, Refika Doğan, Osman Öcal ve Yusuf Bozan’ın öncülüğünde kurulan Gülce Edebiyat Akımı, Noter onayıyla akımın tescilini yaptırmışlardır. Daha sonra pek çok şairin dahil olduğu bu yeni edebiyat akımı halen çalışmalarına devam etmektedir.

 

Gülce Edebiyat Akımının Amacı şöyle ifade ediliyor: Edebiyatta, özellikle de şiirde yeni nefes alanları ortaya koyarak; kökleri mazide, dalları bugünde, meyveleri yarınlarda olacak bir yeni hareket ve yeni hamleyi ortaya koymak, Türk şiirini dünya şiiri platformunda hak ettiği yere çıkarmak, vezinler arası çekişme ve kavgayı bitirmek, maziden hız ve ilham 
alarak, edebiyat tarihimizin başarılarına karşı çıkmaksızın, onlardan faydalanarak, yeniden yeni olacak bir edebî topluluğu oluşturmaktır.Kuruluş Öncesinde yapılan çalışmalar şöyle:

Mustafa CEYLAN tarafından 11.01.2006 da "CAN(Gülce)", 15.01.2006'da "HER İNSAN ve BEN(Buluşma), 14.01.2007 tarihli "İblis'in gelinine Dumandan(Sone'm), 15.01.2007 tarihli "Sultanıma(Triyolemsi, 16.01.2007 "Çaprazımda Azrail(Çaprazlama)şiirleri yayınlandı.

 

Harun Yiğit tarafından 14.08.2004' de yayınlanan İstanbul başlıklı şiirin ve çeşitli şairlerin hece-serbest buluşmasını sağlayan şiirleri de dikkate alınarak, Faruk Nafiz Çamlıbel'in "HAN DUVARLARI" şiiri örnek alınarak (Buluşma)şir türü üzerinde yoğunlaşılmış,

 

Sevgili ÖZBEK tarafından 27.08.2006' da "Bedbaht kentin düşleri(Gülce)", 31.08.2006'da "Bedbaht kent düşlerinin yeri(Gülce)", 19.01.2006'da "Hazanın Eylül yüreğim(Buluşma)" şiirleri yazıldı.

 

13 Eylül 2009 tarihinde antoloji.com sitesinde GÜLCE GRUBU Refika DOĞAN tarafından kuruldu ve Mustafa CEYLAN, Harun YİĞİT, Osman ÖCAL ve Yusuf BOZAN' da bu atölye grubunda yönetici oldular. 7-9 Kasım 2008 tarihinde Mustafa CEYLAN tarafından 5. Antalya Şairler Buluşması'nda Gülce şiir türlerinden oluşan bir broşür yayınlanarak şairlerle paylaşıldı. Osman ÖCAL tarafından "TUĞRA" adıyla ve Mehmet ÖZDEMİR tarafından da "MİHRİCAN",


Mustafa CEYLAN tarafından da "Bir Yanardağ Fışkırması" adıyla Gülce akımı şiirlerinden oluşan birer kitap yayınlandı ve çok sayıda gazetede Prof. Dr. İsa KAYACAN ve yine Mustafa CEYLAN tarafından da makaleler yayınlandı. BÖYLECE; GÜLCE, Türk Şiir tarihinin başarılı mazisinden hız ve ilham alarak, bugünü dünle yoğurup geleceğe koşan yeniçağın yeni edebiyat akımı olarak aşağıdaki ilkeleri beyan etmiştir.


İlkeler: 
Birlik, beraberlik, yenilik, çağdaşlık, Atatürkçülük, Türkçecilik, millî ve mânevî değerlere bağlılık, kültür birliği, anlaşılır ve gelecek nesle örnek olmak, siyaset-parti-bölgecilik-ayırımcılık-mezhep ve köken ayırımcılığına karşı duruş, insana saygı, evrensel değerlere bağlılık millîlikten evrenselliğe kadar has şiiri yüceltmek.


Gülce Şiir Türleri :


(1-BULUŞMA(Mustafa CEYLAN-Harun YİĞİT önerisi)
(Mustafa CEYLAN Önerileriyle:

 2- ÇAPRAZLAMA,

3-DÖNENCE,

4-GÜLCE,

 5-GÜLİSTAN,

6-SERBEST ZİNCİR,

7-SONE'M,

8-TOKMAK,

9-YİĞİTCE)


(10-YEDİVEREN(Ekrem YALBUZ önerisiyle))


(11-BAHÇE(Yusuf BOZAN önerisiyle));


(12-TRİYOLEMSİ(Mustafa CEYLAN ve Ekrem YALBUZ önerisiyle))


(13-ÜÇGÜL(Mehmet NACAR önerisiyle));


(14-TUĞRA(Osman ÖCAL önerisiyle));


(15-ÖZGE(Refika DOĞAN önerisiyle));


(16-YUNUSCA(İbrahim SAĞIR önerisiyle));


(Harun YİĞİT'in önerileriyle de 17-TEKİL, 18-AKROSTİK, 19-ÜÇGEN))den meydana gelerek 19 değişik türde olduğu beyan ediliyor.
 

GÜLCE NEDİR? 


-Gülce, Yeni çağın yeni edebiyat akımıdır.

-Gülce, kökleri şiir tarihimizin derinliklerinde, gövdesi bugünlerde, yaprak, dal ve çiçekleri geleceğe uzanan Türk şiirinin yepyeni bir atılımıdır.

-Gülce, "Ben" demeyen, "BİZ" diyen şair ve yazarların oluşturduğu edebî bir topluluktur.

-Gülce, anlamsız ve gereksiz vezin kavgalarına son veren bir edebiyat oluşumudur.

-Gülce, çağa "önce insan ve ülkem" anlayışıyla bakan şairlerin birlikteliğidir.

-Gülce, yaşayan Türkçe'ye ve ayyıldızlı bayrağa sevdalı şair ve yazarların buluştuğu edebiyat, sanat, kültür hamlesinin adıdır.

-Gülce, geleneksel Türk Hece Şiirinden hız ve ilham almakta,hece şiirimize yeni nefes alanları önermektedir.

-Gülce, Hece şiirimizi sadece "koşma" tarzı şiir olarak görmemekte, o' nu bir okyanus kadar engin, derin ve muhteşem mâzisinden günümüze alıp getirmekte ve şairlerimize sunmaktadır.

-Gülce, Kafiye, kalıp,redif,üslûp, tarz, şekil, yapı vb. şiire dair her unsurun bütün amacının "has şiiri" yakalamak ve şiirin kanat kanat yükselişini sağlamak amacıyla kullanılan birer "araç" olduğunu bilen ve bu araçlara saygı gösterip; bozmadan yeni nefes alanlarıyla yenileşme ve yani atılımlara yönelen köklü bir edebiyat hareketidir.

-Gülce, araçlar amaç olmamalıdır. Ne zaman ki, araçlar amacın önüne geçmiştir, işte ona şiir denmez, sadece "manzume" denir. Ve o, ruhsuz, plastik bir heykelden ibarettir anlayışında, "kalıcı şiiri" hedef seçen bir edebiyat aksiyonudur.

-Gülce, kelimelerin Anadolu kokulu efsunkâr ikliminden evrenselliğe doğru akan bir şiir çağlayanıdır.

-Gülce, aruzu "yasak ve korkulan" bir otantik malzeme, unutulmaya terkedilmiş, kütüphanelerin tozlu raflarına bırakılmış eski bir "uğraş" olmaktan çıkarıp; üzerindeki zaman tozlarını silip, pırıl pırıl, yepyeni yüzüyle Türk Şiirine Türk Diliyle yeniden kazandırmaya ve onunla yeni zirvelere yolculuklar yapmaya çalışan bir şiir kervanının adıdır.

-Gülce, serbestin "kurallı serbest" olması gerektiğine inanan, bir nesir parçasını makasla rastgele kesip üst üste yığmak ve imgelerle boğulmuş bir şiirsel yapı olmadığını anlatan güzellikler aynasıdır.

-Gülce, edebî sanatlardan yoksun bir şiir anlayışının yapay, suni ve sadece kabuktan olduğunu belirten, ama, şiiri edebî sanat yapacağım diye de anlamsız ve çok abartılı kılan çalışmalara, arı-duru-lirik-apaydınlık ışıklı bir sanat anlayışı takdim eden şairler hareketidir.

-Gülce, başta Azerbaycan olmak üzere Türk Cumhuriyetleri'nde yaşayan şairler dünyası ile dostluklar oluşturmuş, dünyaya açık, dünya şiiriyle kucaklaşan bir Türk Şiiri yapılanmasıdır.

-Gülce, internette oluşan sanal dostlukları reele taşıyan, kardeşlik-dostluk-hoşgörüye açık, parti-siyaset-bölücülük ve ayrımcılığa kapalı şairlerin şiir ocağıdır.
Kaynak: http://www.mustafaceylan.net/showthread.php?tid=166

Editör: Kürşat Kafkaslıoğlu

Bu haber 848 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EDEBİYAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI