Örnek HTML sayfası
Bugun...


'BİBİ HATUN' okurlarıyla buluştu
Tarih: 05-08-2020 13:31:50 Güncelleme: 05-08-2020 13:31:50 + -


Elife Ergan'ın 3. kitabı olan BİBİ HATUN roman türünde okuyucusuyla buluştu.

facebook-paylas
Tarih: 05-08-2020 13:31

'BİBİ HATUN' okurlarıyla buluştu

Daha önce iki şiir kitabı yayınlayan Elife Ergan, 3. kitabı BİBİ HATUN'u roman türünde yayınladı. BİBİ HATUN ile ilgili açıklama yapan Ergan, romanıyla ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Dostlar;

 

Her şeyden önce bir akademisyen değilim, bir tarihçi de değilim, bir bilim kurulu üyesi de değilim. Tarihin gizlerini, çözülmemiş sırlarını çözmek ya da daha esrarlı hâle getirmek gibi bir niyetim yok. Yazmaya çalıştığım romanımı ortalama % 8o’den fazlası bilinen tarihi gerçeklere uyarak, zaman, mekân ve şahıs isimlerine sadık kalarak yazmaya çalıştım. Geriye kalan % 20’ye yakın bölümünü de tarihsel olaylar arasındaki tam olarak aydınlatılamamış ya da tam bir netlik bulunmayan konularda ki boşlukları kurgulayarak yazmaya çalıştım.

 

Çünkü genel olarak baktığımda her ülkenin tarihçilerinin farklı bir pencereden biraz da yanlı bakıyor olduğunu gördüm. Osmanlı tarihçilerinin de Ankara Savaşı'nda, Yıldırım Bayezid'i yenen Timur Han lehine yazmaları beklenemezdi. Tarihsel gerçekliğe uyulması anlamında bilinen ya da ortalama herkesin hemfikir olduğu ya da belgeleriyle ortaya koyduğu konu ya da şahıslarla ilgili birçok şeyin yeterince anlatılmadığı, düşüncesine sahibim.

 

Bu kitabımı, zaman, tarih ve isimlere sadık kalarak Timur’la yaptığı evlilikten hiç çocuğu olmayan doğuştan Han kızı Saray Mülk Hatun yani ‘Bibi Hatun’u ve olayları kendimin okumak istediği gibi yazmaya çalıştım. Okuma inceliğini gösterenlere teşekkür ederim."

 

ELİFE ERGAN KİMDİR?

Osmaniye'de doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Osmaniye'de tamamladı. Adana Çukurova Üniversitesi Sağlık Kolejinden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulunu bitirerek kariyer yaptı. Çukurova Üniversite hastanesinde Anestezi hemşiresi olarak göreve başladı. Daha sonra Osmaniye Yüksekokulunda Tıbbı Laboratuvar bölümünde Laborant olarak "Eğitim hemşireliği" yaptı. Yüksekokulda Prof. Dr. Kazım Tülüce'nin Özel kalem asistanı olarak görev aldı. Sağlık Bakanlığına intisap etti. Halk Sağlığı hemşireliği ve daha sonra Osmaniye Devlet hastanesinde Pediatri hemşireliği ve Diyaliz ünitesinin kurucu olarak uzman hemşireliğini yürüttü. Sorumlu Nefroloji hemşireliği ve Başhemşirelik yaptı. Meslek içi eğitimler ile sertifika ve başarı dolu mesleki çalışmalarını tamamladı.

 

Yıllardır öykü, hikâye ve şiirler yazmaktadır. Bu eserleri çeşitli gazete, haber sitesi ve dergiler de yayımlandı ve yayınlanmaktadır da. Evli, üç çocuk sahibidir.

 

Mehmet Ali Umut Tülüce,Elife Tülüce,Gülce Tülüce, Ayşem Lina Gülcan, Çağan Deniz Gülcan İsimli beş torunu vardır.

 

Daha önce “İnat Etme Gökyüzü Benim kadar Ağlayamazsın”, ”Uzattım Elimi Sana Tutasın Diye” İsimli iki şiir kitabı yayımlanmıştır.

 

“Bibi Çiçeği- Bibi Hatun” (roman) yazarın 3. Kitabıdır.

 

 

BİBİ ÇİÇEĞİ

 

Elife ERGAN her şeyden önce Anadolu insanıdır. Çok para kazanayım ya da kitabım çok satsın diye yazmamıştır.

Yazmıyor da…

 

Dünyanın en büyük klasiklerini yazacağım diye de bir iddiası yoktur. Okumayı çok sevdiğinden çocukluğundan beri hep yazmıştır…

 

Popüler olandan uzak,

 

İçten, samimi şiirden, öyküden, romandan yanadır.

 

 İyi bir okur olmanın! Bir yaşam biçimi olduğunu dü-şündüğünden ve kitapların, “hatırlatma ve unutturmama” gibi bir görevinin olması gerektiğine inandığından yazdıklarını kitaplaştırmıştır… 

 

Ve her zaman dediğimiz gibi “Yazarlık”  belli bir kurumun, kişi ve ya kişilerin vereceği bir şey de değildir. Herkes kendisi kazanır onu.  Elif ERGAN bunu başarmıştır. Klasör Yayıncılık Ailesi olarak yazarımız Elif ERGAN’ı daha nice yazmalara diyerek kutlayıp tebrik etmekteyiz…

 

Klasör yayıncılık ailesinden yeni bir kitap

“BİBİ ÇİÇEĞİ”

Elife ERGAN;

Sırpları cezalandıracağından korkulan Yıldırım Bayezid ile evlenerek kendini halkı için feda eden bir kahraman olarak görülen Olivera Despina’nın; Nerede ve ne zaman öldüğü, nereye defnedildiği bilinmemektedir. Sadece 1443 veya 1444 yılları arasında öldüğü tahmin edilmektedir.

 

Mezarı bile yoktur.

 

Uluğ Bey kendini eğiten, yetiştiren babasının baş kadını, baş hatunu, annesi imparatoriçe Bibi Hatun’u, Bibi Hanım Cami’nin karşısına kabrine götürürken; Bibi çiçekleri, gövdelerinin tepesinde ki yaprakların altındaki çiçeklerinin ağızlarını bir çan şeklini aldırıp, boyunlarını büktüler... Dualar edip, saygı duruşunda bulundular.

 

…Ve bir daha da o boyunlarını hiç düzeltmediler.

 

Bibi Çiçeği; Sayfa 261

 

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz

Basım Tarihi : Temmuz 2020

Basım Yeri : Türkiye / Ankara

Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm

Basım Dili : Türkçe

Kağıt Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 266

ISBN : 978-605-80895-8-7

Kategoriler

Edebiyat / Roman

 

                                                

 

 

 

 

 

 
Kaynak: Klasör Yayıncılık

Editör: Kürşat Kafkaslıoğlu

Bu haber 2467 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Yeni Yayınlar Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
1312 Okunma
1200 Okunma
1153 Okunma
1126 Okunma
1107 Okunma
1089 Okunma
1089 Okunma
1084 Okunma
1010 Okunma
1001 Okunma
686 Okunma
679 Okunma
4841 Okunma
4613 Okunma
4550 Okunma
4325 Okunma
4323 Okunma
4266 Okunma
4121 Okunma
3753 Okunma
3265 Okunma
3111 Okunma
3094 Okunma
2975 Okunma
SON YORUMLANANLAR
YUKARI